EĞİTİM

Somut Matematik Dersleriyle, Ezberciliği Ortadan Kaldırabiliriz.

Algılamayı kolaylaştırmanın yollarından biri de duyu sayısını arttırmaktır.
Karşıdan gördüğünüz, yaklaşıp sesini duyduğunuz ve kucaklayıp sarıldığınız bir sevdiğinizi, mesela kardeşinizi; en az üç duyuyla test etmiş olursunuz.

Yanılmış olmanız ve <Aa pardon, sizi kardeşimle karıştırmışım> deme ihtimaliniz oldukça düşüktür. (yani o kişi çok büyük ihtimalle kardeşinizdir)

Temel İlkokul Matematik Eğitimi için de benzer bir durum söz konusudur.
Algılamayı ve anlamayı kolaylaştırmak için duyu sayısını arttırmak gerekir.

-Şekilleri, sembolleri, rakamları ve rakamların oluşturduğu sayıları görmek,
-Okunuşlarını öğretici yardımıyla duymak ve öğrenmek,
-Not almak yazıya dökmek.

Buraya kadar olan kısımda, materyal kullanmadan işlediğimiz matematik derslerinde; öğrencilerin ancak iki duyusuna hitap edebiliriz. Anlamı ya da değeri ÜÇ olan çokluğun, sembolünü (3) yazdırabilir, okunuşunu telaffuz ettirebilir fakat çokluk ifade eden ÜÇ’e dokunmasını sağlayamayız.

Matematiksel kavramlar doğası gereği soyut niteliklidir. Derslerimizde bu açığı; çoklukların değerlerine karşılık gelen materyaller (sayı çubukları, fasulye veya bezelye taneleri, küçük taşlar, tahta bloklar vb…) kullanarak kapatabiliriz. Yani duyu sayısını 3’e çıkarabiliriz.


Şundan eminim ki; eğer sayıların kendine özgü birer kokusu ve birer tadı olsaydı, matematik bizim için çok daha anlaşılır, algılanabilir ve çok daha az korkulur bir ders olurdu.

İlkokul 1.sınıf düzeyinde öğrenciler için hazırlamış olduğum bir matematik programı hakkında sizlere biraz bilgi vereceğim.

SOMUT MATEMATİK

SOMUT MATEMATİK PROGRAMI’nı, öncelikli olarak öğrenciyi, semboller ve rakamlardan uzak tutarak; çokluğun gerçek boyutunu (hacmi, kütlesi) görmesi, hissetmesi ve aralarındaki ilişkileri daha iyi kavraması üzerine planladım. Bunun için, CUISENAIRE RODS ismiyle dünyada tanınan, Türkçe ismiyle ‘analitik zeka çubuklarını’; derslerimde somut materyal olarak kullandım.

Somut Matematik Dersleri

(Burada çubuklar hakkında küçük bir bölüm açmam gerekiyor:

1930-1950 yılları arasında Belçika’nın bir köy okulunda, bir sınıf öğretmeni tarafından, 10 farklı renk ve boyutlardaki çubuklar; öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerine matematik ve müzik derslerinde yardımcı olması amacıyla kullanılmaya başlandı. Uzunlukları 1cm’den 10 cm’ye değişen, boyutları 1cmx1cm olan kare prizma şeklindeki çubuklar, bugün dünyada elli binden fazla okulda kullanılmaktadır.)

Programı hazırlamamda ki çıkış noktalarından biri şudur:

1.sınıfta rakamları, sayıları ve bunlara karşılık gelen çoklukları tam olarak zihnine oturtamamış, yeterince kavrayamamış bir çocuk için 2.sınıfın başındaki çarpım tablosu veya çarpma işlemi tam bir kabusa dönüşüyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; bir çok insanın matematik ile bağlarının koptuğu, bu derse kapılarını kapattığı yer tam da burasıdır.
Yani bizlerin de (sınıf öğretmenlerinin) müdahale etmesi gereken yer, burası olmalıdır.

Somut Matematik Programı’nı kısaca özetlemem gerekirse:

1- Program, ‘Tanışma’ ismini verdiğim, en az 3 ders saatinden oluşan bölümle başlıyor. Bölümün temel hedefi 10 farklı renkteki çubuğu çocukların zihnine kodlamak.


Oyun ağırlıklı işlenen bu bölümde neredeyse hiç kağıt, kalem kullanılmıyor. Ortalama 1 ders süresi 1 saat civarında. Oyunlar her çocuğun aktif katılımını gerektirdiği için, öğrencilerimin dikkat sürelerini oldukça uzatabiliyorum. Çoğu kez zamanı unutup, derse devam etmek istiyorlar.

2- İkinci bölümde ‘Simetri’ kavramıyla devam ettim çünkü bu konu matematiğin rakamsız işlenebilen bir konusudur. Rakamlara ve sayılara geçmeden önce öğrencilerin olabildiğince çok çubuklarla oynamalarını, dokunmalarını ve ilgilenmelerini istiyorum. Ayrıca belirli çoklukların ve katlarının yan yana gelmesi; önce görsel hafızalarına sonra da bilinç altlarına gitmelerini sağlıyor. Bu da toplama ve katlama için altyapı hazırlıyor.


3- Program sonraki bölümlerde ise sırasıyla; toplama, katlama kavramlarıyla devam ediyor. Çubuklar ve renkleri üzerinde yeterince çalışmış, onluk ve birlik kavramlarını algılamış öğrenciler için matematik korkulacak bir ders olmaktan çıkıyor. Artık dört işleme giriş yapmamda bir sakınca yok.


4- Son bölümde ise ‘yüzlük tabloyla’ ritmik sayma ve çarpma işleminin temelini oluşturacak çalışmaların nasıl yapılacağı anlatılıyor.

Linklere tıklayarak derslerin işlenişi ile ilgili videolara, yaptığımız çalışmalara göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCZp0TYLLCKx5CfL9V9_JSjA?view_as=subscriber
Cuisenaire Rods ARISTO MATH.


Cuisenaire Rods / 1.Ders / Somut Matematik Programı /


Cuisenaire Rods / 2.Ders / Somut Matematik Programı /


Toplama (8-9 yaş zihinden toplama çalışmaları)


Ritmik Saymalar (7-8 yaş)


Sağlıkla ve huzurla kalın.

Kahraman KARAÇOLAK
(Sınıf Öğretmeni)
20/03/2019

Paylaşmak Güzeldir

Kahraman Karaçolak

İsmimden önce kullanılmasını asla istemediğim -çoğu zaman da kullanmayı tercih etmediğim- ünvanımı kazanmak için ben de gerekli parkurları tamamladım ve son olarak dört yıl bir kazığa bağlı olarak durdum. Türkiye eğitim sistemi içinde öğrenim görmüş herhangi biriyim. Herhangi birilerinden farklı bir okul okudum diyemem. Standart bir aile yapım ve herkese benzer bir sosyal çevrem var... Öğretim işinin, etken çatılı fiille değil de, edilgen çatılı fiille daha eğlenceli ve kolay yapılacağını savunuyorum: yani aslolan 'öğretmek' değil, 'öğrenmek'tir. Bu sebeple yaptığım işi tanımlarken -hafif te esprili bir dille- Akıl Eğiticisi demekten keyif alıyorum. Eğitimin karşılıklı olduğuna inanıyorum, bana göre ne kadar eğitirsen o kadar eğitilirsin. A.Einstein'in bir sözünün tüm dünya bireylerinin ortak yaşam felsefesi olması dileğiyle; sağlıkla ve huzurla kalın: 'Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere sekizden fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece ikiye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı