Kişisel Gelişim

SLANT Stratejisi Nedir, Başarıyı Nasıl Geliştirir?

Bir öğretmenin, öğrencinin beden dilini öğrenmesi önemlidir. Bu nedenle sizi SLANT yöntemi ile tanıştıralım...

“Dikkat et!” “Odaklanman gerek.” “Dinliyor musun?” Eğer bir çocuğunuz varsa veya eğitimciyseniz muhtemelen bu kelimelerin bir kısmını siz de söylemişsinizdir. Karşınızdaki çocuk başka yerlere bakmaya devam ettikçe veya eğilip bükülüp garip bir pozisyondan oturduğunda hayal kırıklığına uğramış hissetmeniz normaldir. Sonuçta dikkate alınmamak herkesi kızdırır. Göz ardı ediliyormuş gibi hissetmek sinir bozucudur. Ama hiç “dikkat et” kelimesinin ne anlama geldiğini düşündünüz mü?

Birçok çocuk aslında dikkatli ol dendiğinde kendinden ne beklendiğini anlamaz. Davranışlarının odaklanma yeteneklerini nasıl etkilediğini ve yetişkinlerin onları nasıl gördüğünü bilemez. Bunun onlara öğretilmesi gerekir. Bunu SLANT tekniği ile yapmak mümkün olabilir.

SLANT bir kısaltmadır. İngilizcesi “Sit up, Lean forward, Ask and answer questions, Nod your head and Track the speaker” biçimindedir. Türkçesi ise “Dik otur, öne eğil, soru sor ve cevapla, başını evet ya da hayır biçiminde salla ve konuşmacıyı izle” biçimindedir. SLANT stratejisinin hedefi, öğrencilere beden dillerini bir araç olarak kullanmalarını öğretmektir.

SLANT stratejisi
Ders anlatırken sınıfa bir göz atarsanız öğrencilerin çoğunun sıraya yayıldığını, yerlerinde kıpırdandığını veya bilinçsizce önlerindeki kağıtlara karalama yaptığını görürsünüz. Slant, öğrencileri sınıfta dikkatli ve aktif olmaları konusunda teşvik eden bir tekniktir.

SLANT stratejisinin uygulanması

Bu strateji çocuklara bir şeye “dikkat etmesi” istendiğinde yapması gereken şeyin ne olduğunu açıklamaya çalışır. İlk olarak nasıl dikkat edileceğini öğretir. İkinci olarak da karşısındaki kişinin kendisine dikkat edip etmediğini anlaması için hangi vücut dilini araması gerektiği konusunda bilinçlendirir. Nasıl dikkat edileceğini öğrenmek zaman alır ancak zaman ve sabırla geliştirilebilir.

  • Dik Oturmak: Verimli bir öğrenme için öğrenciler dik şekilde oturmalı, ayaklarını sıkıca yere basmalıdır.
  • Öne eğilmek: Aktif dinlemeyi desteklemek için kritik olan bir başka pozisyon öne eğilmektir. Böylece konuşmacıya karşı ilgili olduğunuzu belli edersiniz.
  • Soru sor ve cevapla: Öğrenciler soru sormaları ve düşüncelerini tartışmaları için teşvik edilmelidir.
  • Başınızı sallayın: Bu, dersin anlaşıldığını gösteren sözsüz bir iletişim şeklidir. Bir onaylama biçimidir.
  • Konuşmacıyı izleyin: Her öğrencinin dikkat süresi farklıdır. Konuşmacının takip edilmesi görsel bir işarettir. Öğrencilerin hem öğretmeni hem de sınıfta sunum yapan diğer öğrencileri izlemeleri teşvik edilmelidir.

Kaynaklar:

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu