Kişisel Gelişim

SLANT Stratejisi Nedir, Başarıyı Nasıl Geliştirir?

Bir öğretmenin, öğrencinin beden dilini öğrenmesi önemlidir. Bu nedenle sizi SLANT yöntemi ile tanıştıralım...

SLANT stratejisi, beden dilinin bilinçli kullanımı ile öğrenme ve öğrenci performansını arttırmayı hedefleyen bir tekniktir.

Bir öğretmenin, öğrencinin beden dilini öğrenmesi önemlidir. Eğer öğrenciler derse karşı özenli ve ilgili iseler bu onların öğretilen dersi anladıklarını gösterir.

Diğer taraftan eğri oturmak, kıpırdamak ve karalamalar yapmak öğrencinin dikkatsiz olduğuna dair kesin işaretlerdir. Böyle davranışlar öğrenme sürecini olumsuz etkiler.

SLANT stratejisinin hedefi, pozitif beden dilinin bilinçli kullanımını içeren bir davranış oluşturarak öğrenme ve öğrenci performansını arttırmaktır.

SLANT bir kısaltmadır; İngilizcesi “Sit up, Lean forward, Ask and answer questions, Nod your head and Track the speaker” Türkçesi ise “Dik oturun, öne yaslanın, soru sorun ve cevaplayın, başınızı sallayın ve konuşmacıyı izleyin” dir.

SLANT stratejisi

Öğrencileri sınıfta dikkatli ve aktif olmaları konusunda teşvik eden ve hatırlatan basit bir tekniktir.

SLANT stratejisi uygulamasının bileşenleri

SLANT Stratejisinin her bileşeni, verimli öğrenenler oluşturmaya ve performanslarını geliştirmeye katkıda bulunur.

Dik Oturmak: Sınıfta oturmak için doğru pozisyon hangisidir? Kafanı ellerinin arasına alarak oturmak mı, sıradan sarkmış bir şekilde oturmak mı yoksa kafanı masaya yatırarak oturmak mı? Bunların hepsi öğrencileri uyutacak pozisyonlardır.

Dikkatli dinleyicileri geliştirmek için; öğrenciler doğrudan oturma yerlerine dik şekilde oturmalı, ayaklarını sıkıca yere basmalı ve ayaklarını masaya yaslamalarının önlenmesi gerekmektedir. Bu postür, bilgilerin iyi bir şekilde öğrenilmesini ve işlenmesini sağlamak için en uygun pozisyondur.

Öne eğilmek: Aktif dinlemeyi desteklemek için kritik olan bir başka pozisyon öne eğilmektir. Böylece konuşmacıya karşı ilgili olduğunuzu belli edersiniz. Öğrencilere bir ders sırasında öne eğilmeleri öğretilmelidir.

Soru sor ve cevapla: Bu bileşen, sınıfı canlandırabilir ve öğrencilerin öğrenme sürecinde aktif olmalarını teşvik edebilir. Şüphelerini netleştirmeleri, soruları cevaplamaları ve fikirleri tartışmaları için öğrencileri teşvik edin.

Bu soru-cevap oturumları, öğrencilerin düşüncelerini harekete geçirmeye yardımcı olabilir, içeriğin eleştirel analizini yapmaya teşvik edebilir ve ders anlayışını güçlendirebilir.

Başınızı sallayın: Başını sallamak, dersin anlaşıldığını gösteren sözsüz bir iletişim şeklidir. Bir öğretmen kafasını sallayan bir öğrenci gözlemlediğinde, derse devam edebilir. Öte yandan, başını sallamamak öğrencinin dersi anlamadığını ve öğretmenin daha fazla açıklığa kavuşturmak veya açıklamak zorunda kalacağını işaret edecektir.

Konuşmacıyı izleyin: Her öğrencinin dikkat süresi farklıdır. Konuşmacının takip edilmesi görsel bir işarettir. Öğrencilerin hem öğretmeni hem de sınıfta sunum yapan diğer öğrencileri izlemeleri teşvik edilmelidir. Konuşmacının izlenmesi konusundaki bilinçli çaba, öğrencilerin her zaman dikkatli olmalarını ve sınıfta kaybolmalarını veya hayal kurmalarını önleme konusunda yardımcı olacaktır.

Kaynak:

https://www.edutopia.org/video/60-second-strategy-slant-listening

www. k12teacherstaffdevelopment.com/tlb/what-is-the-slant-strategy-and-how-does-it-improve-student-achievement/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.