Biyografiler

Asıl Okul Hayatın Kendisidir – Tania Aebi ve George Meeghan İle Tanışın

Okul eğitimini yarıda bırakmış iki insan ve insan ruhunun ulaştığı iki zafer.

Hiçbir okul, onların öğrenmiş olduklarını öğretme veya onlar gibi kendine yeten ve hedefi olan bir insan yetiştirmeyi başaramayacaktır muhtemel…


1989 yılında Tania Aebi adında genç bir kız, denizde yelkenlisiyle yalnız başına dünyanın etrafını dolaştıktan iki yıl sonra New York Limanı’na demirledi. Böylece bu göz kamaştırıcı başarıyı tarihte ilk kez gerçekleştiren kadın oldu.

Asıl Okul Hayatın Kendisidir - Tania Aebi ve George Meeghan İle Tanışın

Aslında onun denizle ilgili bir geçmişi yoktu, özel bir heves veya doğal yeteneğe de sahip değildi. Yola çıktığında sadece deniz yolculuğuna dair üstün körü bir bilgisi vardı, girdiği sahil koruma sınavında gök cisimlerinden yararlanarak geminin rotasını bulmayla ilgili soruları da cevaplayamamıştı.

Ama bunların hiçbiri sorun olmadı. Tania, gemide bu konuları kendi kendine öğrendi ve kendi seçtiği yolda ilerleyerek yetişkinliğe, rekor kitaplarına ve tarihte adından söz ettiren biri olmaya doğru yelken açtı.

Okul hayatı bu genç kadın için her zaman bir işkence olmuştu. Babası da onun genel davranışlarından bıktığı için ona eğer dünyayı tek başına dolaşacaksa sekiz metre boyunda bir tekne satın alacağını söylemişti. Babasının bu meydan okumasını kabul edişi onu, evden ayrılmaya teşvik etmişti.

Kendisi macerasını Maiden Voyage [Tek Başına] adlı kitabında kaleme aldı.

***

İngiltere’de fakir bir genç adam, her nasılsa insanlık tarihindeki en uzun yürüyüşü yapma fikrine kapıldı. George Meeghan adındaki bu adamın bir üniversite diploması yoktu, özel bir eğitim almamıştı, teknolojik bir teçhizatı filan da yoktu.

Okul eğitimi sadece üçüncü sınıfa kadardı. Meegan, Güney Amerikanın ucuna doğru yol alan sıkıcı bir vapurda basit bir güverte tayfasıydı sadece.

Asıl Okul Hayatın Kendisidir - Tania Aebi ve George Meeghan İle Tanışın

Kararı neticesinde, gemiden ayrılarak Tierra del Fuego’nun yolunu tuttu, yüzünü kuzeye döndü ve yürümeye başladı. Tüm eşyası, tekerlekli valiz gibi elle çekilen dayanıksız bir çantanın içindeydi.

Şaka gibiydi ama And Dağları’nı aşmak, tehlikeli dağ halklarıyla görüşmek, yolu olmayan Darien Geçidi’ni aşmak ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamını yürüyerek geçmek, George Meeghan’ın sadece yedi yılını aldı.

Kendisi yürüyüşünün bitiminde The Longest Walk’u [En Uzun Yürüyüş] adlı kitabı kaleme aldı.

***

İki genç insanın doğru dürüst yardım almadan ve özel bir teçhizat kullanmadan salt irade gücüyle 1970 ve 80’lerde yaptıkları insanlık tarihindeki en uzun yürüyüş ve tek başına en uzun deniz yolculuğu…

Okul eğitimini yarıda bırakmış iki insan ve insan ruhunun ulaştığı iki zafer.

Yeryüzünde hiçbir okul, onların öğrenmiş olduklarını öğretme, onların yaptığı gibi öğrencilerine kendi hikayelerini yazma yeterliliği kazandırma veya onlar gibi kendi kendine yeten ve hedefi olan bir insan yetiştirmeyi başaramayacaktır.

Kaynak: John Taylor Gatto Eğitim: Bir Kitle imha Silahı

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu