Bilim Haberleri

Singapur’da, “Öğrenme Bir Rekabet Değildir”Sloganı İle Sınavlar Kaldırıldı

Eğitim sistemimizdeki sorunlar gündemimizi birbiri ardına meşgul ederken, son zamanlarda hükumetler gelecek nesillere yatırım yapmaya başladı.

Bu konuda son haber de Singapur’dan geldi.

Ülkemiz gündeminde bolca Singapur matematiği hakkında yazılar yayınlandığı için bu ülkenin eğitim sistemine bir nebze aşinaydık aslında. Bu ülkede de çocuklar aynı bizde olduğu gibi standart testlere tabi tutuluyorlar ve başarı durumlarına göre sıralanıyorlardı.

Ancak durum artık değişti…

İlk ve ortaöğretim düzeyinde bu biçimde sıralama sınavlarının eğitimin anafikrine karşı olduğunu düşünen, Eğitim Bakanı Ong Ye Kung önemli bir adım attı.

Öğrenmenin bir rekabet ortamında gerçekleşemeyeceğini, yaşam boyu uzmanlaşılması gereken bir öz disiplin olduğunu düşünen Bakan, standart testleri tamamen sınıflardan uzaklaştırdı ve notlama sistemine de sınırlandırmalar getirdi.

Not öğretmenin silahıdır malumunuz, o zaman bu çocuklar nasıl değerlendirilecekler derseniz…

İlköğretim bir ve ikinci sınıfta öğrenciler hiçbir biçimde not ile değerlendirilmeyecek. Genel durum değerlendirmesi için öğretmenler her çocuğun tartışma ortamlarına katılımı, ev ödevlerini düzenli yapması gibi daha az rekabetçi değerlendirme süreçlerine odaklanacak.

Elde edilen bilgiler çocuklara not vermek için kullanılmayacak. Bunun yerine çocuğun dersteki başarısı öğretmenler tarafından nitel açıklamalarla anlatılacak.

Devamındaki yıllarda ise notlama sistemine geçilse de, alınan notlar yuvarlanacak ve öğrencilere ondalıklı notlar verilmeyecek. Böylece akademik skorlara odaklanılması engellenecek.

Ebeveynler, çocuklarının durumu hakkında bilgiyi, veli toplantılarında öğretmenlerle birebir görüşerek alacak. Standart testler ise her durumda kaldırılacak.

Bu yeni yaklaşım biçimiyle, On Ye Kung, öğrencilerin motivasyonlarının artacağını ve başkaları ile değil kendileri ile yarış durumunda olacaklarını düşünüyor.

Benzerlerinin artması dileğimizle…

Kaynak ve İleri Okumalar: https://citinewsroom.com/2018/10/singapore-abolishes-school-exam-rankings-says-learning-is-not-competition/

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu