Sanat ve Edebiyat

Sinemanın Görülmeyen Yüzleri: Film Müziği Bestecileri

Bir filmi bize izleten nedir? Bu sorunun cevabını düşündüğünüz zaman aklınıza filmin olağandışı hikayesi ya da eşi görülmemiş bir oyuncu performansı veya arka plandaki usta yönetmen gibi şeyler gelecektir. Ama unutulmamalıdır ki neredeyse her iyi film onu tamamlayan büyüleyici müziklere sahiptir. Aslında bu müzikler bazen hikayenin kendisinden bile çok akılda kalıcıdır.

Bir örnek verelim. Steven Spielberg’in unutulmaz film serisi Jaws’ı izleyenler, yavaş yavaş karakterlerin adlarını ve olay örgüsünün yapısını unutmaya başlamıştır. Ancak büyük bir ihtimal ile hiç kimse John Williams’ın müziği sayesinde hatıralarımıza kazınan, kana susamış bir köpek balığının, bir kişiye saldırması esnasında çalan melodiyi unutmamıştır.

Bir film müziği aslında bütünün bir parçasıdır. Sinematografi, oyunculuk ve kurgu gibi diğer unsurlarla birlikte çalışır. Birçok yönetmen film müziğini bir dil olarak kullanır, bu da izleyicilerine anlamı aktarmanın başka bir yoludur.

Bilmeniz Gereken En İyi Film Müziği Bestecileri

John Williams

John Williams

Modern dünyanın en önemli film müziği bestecilerinden biri olan John Williams’ın müziklerini duymayanımız neredeyse yoktur. 5 akademi ödüllü olan John Williams bizi o çok ama çok uzaktaki galaksiye götüren Star Wars filmlerinin, Harry Potter’ın büyüleyici dünyasındaki “Hedwig Theme”in, Indiana Jones’un maceralarına eşlik eden müziklerin ayrıca Schindler’s List, Jurrasic Park ve Jaws gibi daha nice ünlü filmlerin arkasındaki müzik dâhisidir. John Williams’ı ne kadar anlatsak az kalır o yüzden bırakalım da onun eşsiz müzikleri anlatsın.

(Ses düzeyinizin kulaklarınıza zarar vermeyecek düzeyde olmasından emin olunuz.)

Michael Giacchino

Michael Giacchino

Pixar filmleri çoğumuzun çocukluğunda yer etmiştir. Belki o zamanlar filmlerin arkasındaki müziklere o kadar da dikkat etmiyorduk. Ancak illaki Michael Giacchino’nun müzikleri kulağımıza gelmiştir. İnanılmaz Aile, Coco, Ratatouille, Ters-Yüz, Yukarı Bak gibi animasyon filmlerinin bestecisi olan Giacchino ayrıca Görevimiz Tehlike 3 ve Maymunlar Cehennemi filmlerinin müziklerini yapmıştır.

John Powell

John Powell

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin üçlemesinin müziklerinde imzası bulunan John Powell ayrıca Shrek, Kung Fu Panda, Buz Devri, Neşeli Ayaklar serisi, Bolt ve Tavuklar Firarda gibi küçüklüğümüzde birçok etki bırakmış birçok animasyon filminin müziklerini bestelemiştir. Onun eşsiz müzikleri sayesinde bu filmleri izlerken zaman zaman kendimizi bir ejderha sürücüsünün yerine kendimizi koymuş kimi zamanda bir çirkin devin bir pandanın duygularını anlayabilmişizdir.

Hans Zimmer

https://www.youtube.com/watch?v=xdYYN-4ttDg

Birçoğumuz Christoper Nolan filmlerinden en azından birini izlemişizdir. Bu sayede filmlerin arkasındaki müzikal altyapıyı fark etmişizdir. Interstellar (Yıldızlararası) filmi ile bizi uzayda bir yolculuğa çıkaran da Inception (Başlangıç) ile bizi karmakarışık düşünceler içinde bırakan, Kara Şövalye üçlemesindeki müziklerin arkasındaki isim Hans Zimmer’den başkası değil. Hans Zimmer’ı sadece Nolan filmleri çevresinde düşünmek yanlış olur. Karayip Korsanları, Aslan Kral, Gladyatör gibi birçok filmin müzikleri de Hans Zimmer imzası taşımaktadır.

Alan Silvestri

Alan Silvestri

Bir çok Marvel Studious filmlerinin müziklerini yapan Alan Silvestri ayrıca tüm zamanların en çok gişe yapan filmi olan Avengers:Endgame ‘in müziklerinin bestecisidir. Ayrıca Geleceğe Dönüş üçlemesinin ve Forrest Gump gibi birçok filmin müziklerini de Alan Silvestri yapmıştır.

Thomas Newman

Thomas Newman

Yeşil Yol, Esaretin Bedeli, Amerikan Güzeli gibi filmler de çalışan Thomas Newman ayrıca James Bond filmlerinden Skyfall ve Spectre’nın, dünyaca ünlü animasyon filmleri olan Kayıp Balık Nemo ve Wall-E’nin müziklerini besteleyen kişidir. Geçen sene çıkan 1917 filminin müziklerini de Thomas Newman yapmıştır.

Ludwig Göransson

Genç yaşta olmasına rağmen şimdiden büyük işlere imza atmış olan L.Göransson 2019 yılında Black Panther filminin müziği ile akademi ödülünü kazanmıştır. Ayrıca Tenet filminin müziklerinin arkasındaki isim de kendisidir. Diğer işleri arasında Venom filmi ve son zamanların popüler dizisi The Mandalorian dizisinin müzikleri de sayılabilir.

James Horner

James Horner

Tüm zamanların en dram dolu filmlerinden belki filmi olan Titanik filminin müziği ile en iyi film müziği dalında akademi ödülü kazanan James Horner aynı zamanda Apollo 13, Cesur Yürek, Akıl Oyunları gibi birçok ünlü filminde müziklerinin arkasındaki isim olmuştur. Ayrıca sinema tarihinde köşe taşı olan filmlerden biri olan Avatar’ın da müziklerini James Horner yapmıştır.

Alexandre Desplat

Alexandre Desplat

Harry Potter Ölüm Yadigarları bölüm 1 ve 2 ‘nin müziklerinde imzası olan A.Desplat ayrıca Büyük Budapeşte Oteli için bestelediği müzik ile 2018’de akademi ödülüne layık görülmüştür. Sanatçının diğer bazı işlerine de Enigma, Köpek Adası ve Benjamin Button’ın tuhaf hikayesi filmleri örnek verilebilir.

Howard Shore

Kuzuların Sessizliği gibi birçok ünlü filme müzikler hazırlayan Howard Shore Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit müzikleri ile ustalığını ortaya koymuştur. Kısacası bu filmler ve Howard Shore’un müzikleri birbirini tamamlamıştır ve ayrı düşünülemez.

Yazar Notu: Sayamayacağımız kadar filmin arkasında sayamayacağımız kadar eşsiz müzikler besteleyen sanatçılar vardır. Hepsini bir yazıda yayınlayabilmek olanak dışıdır. O yüzden bu yazıda elimizden geldiğince kadarına yer vermeyi karar verdik. Her daim sağlıklı ve müzikle kalmak dileğiyle…Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konularda ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel

Kamil Anıl

Cevaplardan çok sorulara merak duyan, bilginin yaygınlaşması için katkıda bulunmak isteyen ,eğitim hayatını ODTÜ'de sürdüren bir öğrenciyim. Ayrıca bilim ve matematiğin uçsuz bucaksız olduğuna ve herkese ulaşabileceğine inanmaktayım. Yeter ki ne kadar zaman geçerse geçsin "hala öğreniyorum" diyebilelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu