GÜNDEM

Silikon Vadisi Teslimat Şirketi Getir’e Fon Sağladı

Silikon Vadisi yatırımcısı, ultra hızlı teslimat şirketi Getir'e 40 milyon dolar fon sağlama kararı aldı.

Ultra hızlı teslimatlar sunan bir Türk şirketi Getir‘e, Silikon Vadisi girişim sermayedarı Michael Moritz liderliğindeki bir grup yaklaşık 40 milyon dolarlık fon sağladı.

2015 yılında kurulan İstanbul merkezli bir şirket olan Getir, kullanıcıların süpermarket fiyatlarında dondurmadan iPhone şarj cihazlarına, kedi mamasından diş macununa kadar çok geniş yelpazede ürün sipariş etmelerini sağlıyor. Getir’de ortalama teslim süresi 10 dakika.

Şirketi kurucularından Türk girişimci Nazim Salur “Tembelliği demokratikleştiriyoruz” diyor ve ekliyor “Sanki evinizde 5-6 liraya bir yardımcı çalıştırıyormuşsunuz gibi düşünün.”

Getir Kurucusu Nazım Salur

Şirket geçen yıl, mavi çipli girişim sermayesi şirketi Sequoia Capital’in ortağı bir teknoloji yatırımcısı olan Sir Michael Moritz’in dikkatini çekti.

Getir’in İstanbul merkez ofisinde vakit geçirmek için İstanbul’a gittikten sonra Sir Michael, aynı zamanda prestijli bir İngilizce Getir kurgusu için Booker Ödülü’nü de destekleyen kişisel yatırım aracı Crankstart aracılığıyla şirkete 25 milyon dolar aktardı.

Moritz önderliğinde başlayan yatırıma, Brezilya ve Türkiye’deki adı açıklanmayan yatırımcıların da 13 milyon dolar katkısı oldu ve “Seri A” turunda toplanan yatırım tutarı 38 milyon doları buldu.

Seri A fonlama turunda tavsiyede bulunan Numis Securities CEO’su Alex Ham, Getir’e olan ilginin Türkiye pazarını hareketlendireceğini söyledi.

“Türkiye’de başka Getir benzeri 20 adet daha dağıtım şirketi olduğunu bilmiyordum ama bazı süper yetenekli girişimciler ve gerçekten ilginç işler olduğunu biliyorum” dedi.

Getir, teslimatı yönetmekle yükümlü bir franchise ağı aracılığıyla faaliyet gösteriyor. Ana şirket, dağıtım depolarına ürün seçimi ve fiyatlandırma seçenekleri sunuyor.

Şirket öngörülemez bir şekilde genişledi ve 2019’un ikinci yarısında sipariş sayısını iki katına çıkardı. Geçtiğimiz ay 1,5 milyona yakın teslimat yaptı.

Başlangıçta paket servisi olan restoranların teslimatını da yapmakta olduğu İstanbul merkeze odaklanan şirket, kısa süre önce dağıtım ağını Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli şehirlerinde de faaliyete geçirdi.

İlk dış finansmanını elde ettikten sadece haftalar sonra, şirket yöneticileri Getir’in doğrudan uluslararası pazarlara açılmasını finanse etmeyi amaçlayan 100 milyon dolarlık bir “B Serisi” yatırım turuna girecekleri açıkladılar.

Hedef, alınacak yatırım tutarının 500 milyon $ ‘dan fazla olması. Böyle bir yatırımla şirket Türkiye’nin en başarılı şirketlerinin arasına girmiş olacak.

Getir, 2020’nin ortalarında Londra’da dağıtıma başlamayı ve ardından São Paulo, Paris ve Mexico City’de ofisler açmayı planlıyor.

Türkiye’nin en büyük taksi çağırma uygulaması olan BiTaksi‘yi de kuran 58 yaşındaki Nazım Salur; Getir’in ultra hızlı hizmet için neredeyse rekabet edeceği hiçbir muadili olmadığını söylüyor.

Kaynak: https://www.ft.com/content/d0a427f6-36e0-11ea-a6d3-9a26f8c3cba4

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Başa dön tuşu