Sosyoloji

Selfie ile Kişilik Tespiti Yapan Yapay Zeka

Yapay zeka insanların kişilik özelliklerini, selfielerine bakarak tanımlayabilir mi? Yeni bir araştırma bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Veri bilimi, yapay zeka, fütürizm, kodlama üzerine kafa yoran insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Yapay zekanın rüşdünü ispat etmesi için çok farklı alanlarda eğitime ve testlere tabi tutulduğunu görüyoruz ve takip etmeye çalışıyoruz.

Son zamanlarda da yapay zekanın tüm yükü bitmiş gibi bir de insanı anlamasını bekliyoruz. 🙂 Halbuki bizler bile yıllardır tanıdığımız insanları bir gün hiç tanıyamamış olduğumuzu fark ederken, ona biraz fazla görev yüklüyoruz gibi geliyor.

Hatta şu yazımızda da yapay zekanın sosyoloji alanında başarılı olup olamayacağının anlaşılmak istendiği bir araştırmadan bahsetmiştik.

Rusya Moskova’daki Higher School of Economics ve Open University’den bir araştırmacı ekibi de yapay bir zekayı bir başka konuda sınamış desek yeridir.

Araştırmacılar, gönüllü insanlardan toplanan selfie’lere dayanarak, yapay zekanın kişilik analizi yapabileceğini iddia ederek bir çalışma gerçekleştirdiler..

Sonuçlar da hiç fena sayılmaz yeni fetişimiz yapay zeka için..

Öyle ki, araştırmacılar bu analizler doğrultusunda yapay zekanın partner arayan kişileri eşleştirmeye veya şirketlerin bireysel kişiliklere göre uyarlanmış ürünler satmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar.

Nature Dergisi’ndeki makalede ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, ekip 12.447 gönüllüden kişilik özellikleri veritabanı oluşturmak için kullandıkları bir anketi doldurmalarını istedi. Bu verilere ek olarak, gönüllülerden toplam 31.367 selfie toplandı.

Anket, beş önemli kişilik özellikleri üzerine kuruldu. Bunlar deneyime açıklık, vicdanlılık, dışa dönüklük, uyumluluk ve nevrotiklik (duygu durum bozukluğu) olarak belirlendi.

İlgili veri kümelerinde eğitilen sinir ağlarının, gönüllü katılımcıların kişilik özelliklerini doğru bir şekilde tahmin edebildiği görüldü.

Yapay zeka, rastgele seçilen iki kişinin kişilik özelliklerinin % 58’inde doğru bir tahmin yapabildi.

Bu sonuç elbette tam anlamıyla çığır açıcı olarak tanımlanmıyor. Ancak araştırmacılar, yapay zekanın insanların kişilik özellikleri tahmin etmede çarpıcı bir şekilde insanlardan daha iyi olduğunu iddia ediyorlar.

Elbette yapay zekadan ilgili insanları çok yakından tanıyan kişilerin yapabileceği kadar net bir şekilde tanımlama yapmasını beklemek haksızlık olur. Ancak herhangi bir tanışıklığı olmayan iki kişinin birbirini tanımlaması noktasında, yapay zeka da normal insan zekasıyla rahatlıkla kapışabilecek olduğunu gösteriyor..

Yapay zekaya ısrarla biz insanlara bulaşmamasını öneriyorum ama kendi bilir ne diyelim.. Bin nasihatten bir musibet yeğdir. 🙂

Sütten ağzı yansın bir bakalım..

Kaynak: https://futurism.com/researchers-ai-judge-personality-selfies

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.