Şehirlerin Büyümesinin Ardındaki Şaşırtıcı Matematik

Yaşamayı seçtiğimiz yer, paramızı nasıl harcadığımız ve zamanımızı nasıl harcadığımız kendi kararımızdır. Yine de sayıların merceğinden aslında kolektif davranışlarımız tahmin edilebilir, karşılıklı olarak uyumlu matematik yasalarına uyar.

ehirlerin matematiği

Şehirlerin büyüme hızı son 200 yıldır katlanarak artıyor. Tahminlere göre de bu yüzyılın ikinci yarısında dünyaya tamamen şehirler hakim olacak ve beraberinde onlarca sorunu da getirecek. Santa Fe Enstitüsü’nden fizikçi Geoffrey West ve New Mexico Üniversitesi’nden biyologlar James Brown ve Brian Enquist ile organizmaların büyüme hızları ile ilgili yaptıkları bir çalışma esnasında, şehirleri de bir organizma olarak kabul edince aslında onların da basit ve matematiksel kanunlara uygun davranışlar sergilediğini fark etti. Buldukları sonuçlar çarpıcıydı. Bir çok logaritmik grafik çizdikten sonra örneğin şehirlerdeki;

  • mucit sayısının ≈ k (nüfusun büyüklüğü) 1,25
  • toplam ücret ≈ k (nüfus büyüklüğü) 1,12
  • adli suçların sayısının ≈ k (nüfus büyüklüğü) 1.16 biçiminde bağlantılar gösterdiğini fark etti.

Bu denklemlerde kuvvet 1’den büyüktür, bu da bir şehir büyüdükçe daha fazla mucit, daha fazla suç vakası vb olacağı anlamına gelmektedir. Aslında dikkati çeken bir başka konu da tüm üstel değerlerin 1,2 civarında kümelenmesidir. Bunun matematiksel karşılığı şöyle bir anlam ifade ediyor. Bir şehrin büyüklüğünü iki katına çıkarırsanız, kişi başına düşen mucit sayısının, suçlu sayısının ve diğer tüm oranların yaklaşık yüzde 15 artması gerekmektedir. Yapılan çalışmada bazı göstergeler için kuvvet 1sayısından daha küçük çıkmıştı. Bunun anlamı bir şehir büyüdükçe kişi başına bazı şeyleridaha az elde edeceğimizdi. Örneğin şehirlerdeki;

  • benzin istasyonu sayısı ≈ k (nüfus büyüklüğü) 0.77
  • elektrik kablolarının uzunluğu ≈ k (nüfus büyüklüğü) 0.83 gibi.

Sonuç olarak şehirler matematiksel olarak tahmin edilebilir. Dünya karmaşık olabilir. Aynı zamanda basit. Sayılar, çevremizi anlamamıza yardımcı olan vazgeçilmez araçlardır. Konu hakkında aşağıdaki konuşmayı da izleminizi öneririz.

Göz atmak isterseniz

Kaynak: Alex Bellos; Alex Through the Looking-Glass: How Life Reflects Numbers and Numbers Reflect Life

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu