Sosyoloji

Seçim Paradoksu: Bolluk İçinde, Bol Mutsuzluk

Dünyamızın, insan ırkının oyun hamuru gibi olduğunu düşünmeye başlamıştım. Birden kendimi seçimlerimizin kaynağını sorgularken buldum. Sonra, bu iki düşüncenin yalnız birbirine açılan kapıları olduğunu sezince bu konuyu araştırmaya çalıştım.

Oyun hamurumuzu, dünyamızı, her dönem farklı bir şekle sokuyoruz. Yıllar öncesine gittiğimizde bu hamurla bir savaş alanı yaptık. Bolca savaştık, öldük. Baktık olmuyor, şekil değiştirmek lazım. Sanayi tesisine çevirdik oyun hamurumuzu. Bolca tüketelim istedik. Çünkü bolca tüketirsek, bolca kalıcı mutluluk edinebiliriz sanrısı içindeydik. Denedik. Hatta sürdürüyoruz. Ancak belli ki yine bir şeyler ters gidiyor, kafamızı karıştırıyor.

Bu karışıklığa, yaşıtlarımdan tespit ettiğim belli bir konu üzerinden kısa bir örnek verip asıl konumuzdan bahsetmeye çalışacağım. Dünyanın her döneminde, farklı bir şekle bürünmesinden kaynaklı olsa gerek, insanlar genellikle döneme özgü hayaller kurar. Bir zamanlar- mesela fiziki savaş zamanlarında- bu hayal belki de top, tüfek seslerinin olmadığı yerlerde yaşamaktı çoğu insan için. Şimdi, yaşıtlarıma baktığımda ortak hayaller içinde dünyayı gezmek, keşfetmek çok yaygın. Çünkü hamurumuz,sosyal bir ağ şekline sokuldu günümüzde.

Sosyal ağ içindeki varoluş savaşı ise deneyim ile kazanılıyor. Burada kesinlikle inandığım deneyimlerin, keşiflerin hayat olduğu. Pek inanamadığım ise sosyal ağ.

Burada yaşıtlarımdan vereceğim örnek benim için daha tespit edilmesi kolaydı. Ben ve benim gibi birçok insan artık dünyayı gezme fırsatına daha kolay erişebiliyor. Birçok program fırsat sunuyor. Ama, yine de insanlar bu fırsata erişmişken bile, pek de mutlu görünmüyor. Çünkü, dünyayı gezme hayalinin keşif ve deneyimden çok, rakamsal bir boyuta evrildiği sosyal ağda, algılar karışmış gibi.

Sosyal ağ bizlere, gezme ve deneyim kazanma hayalleri kurdururken bunu dünyanın sanayi tesisi halinin devamı olması nedeniyle, tüketimi artıracak yollar oluşturmakla yaptırmaya çalışıyor, yani sizden sayı istiyor.

Bizlere kodlanan, 10 günde 20 ülke gezebilmek ve aynı gezi programlarının izinden, ‘ben de yaptım’ diyebilmek adına gitmek iken, dünyayı keşfetme çabaları strese dönüşüyor.

Birçok insanın hayalini kurduğu fırsatlara erişen insanlar neden mutsuz olur? Çünkü keşif, farkındalık ve özgünlük ister. Bu gereklilik, sosyal ağda varoluş kriterlerinin gerisinde kaldığı zaman bu da daha çok stres ve mutsuzluk getirebilir.

Psikoloji Bilimi ve Barry Schwartz ile Seçim Paradoksu Analizi:

Schwartz’a göre özgürlük mutluluğun, seçim yapabilme ise özgürlüğün bir şartıdır. Amerikalılar hiçbir topluluğun sahip olmadığı kadar seçme hakkına ve seçeneğe, dolayısıyla da özgürlüğe sahip. Ancak psikolojik olarak durum tam tersi.

Bir durumda seçim yapma olanağımız fazlaca varsa, durum üzerinde kontrolümüz ve beklentilerimiz de fazlaca olacaktır.

Burada bahsedilen bazı kriterler var. Ben bu kriterleri yukarıda bahsettiğim biz gençlerin gezi buhranı örneği ile açıklamaya çalışacağım.

Özgürlük ve Bağlılık:Dünyayı gezme özgürlüğü edindik. Ama sosyal ağın beklentileri yaptığımız seçimleri etkiliyor. Özgürlüğünüz var ama sayısal bir onaya bağımlısınız. Kaynaklarınızı da kullanarak 5 tane ülke gezebilme özgürlüğü kazandıran bir fırsat kazandınız. Ama sınırı 10’a yükselten algısal sistem, özgürlüğünüz içindeki sınırlamadır. Özgürlüğün içindeki şartlanmalar, fiziksel ya da zihinsel sınırları çizer.

Kaçırılan Fırsatlar: Yapacağınız 5 ülkelik özgür gezi planınız, getirilen sınırlamalarla, beş ülke seyahatiyle edineceğiniz keşif ve hazdan çok, seçemediğiniz altıncıyı düşünmekle geçer.

Fırsat Maliyeti: Fırsat maliyeti ve kaçırılan fırsatlar ilişkilidir. Seçenekler arttıkça kaçırılan fırsatlar da artacak yani her seçimde, reddettiğimiz alternatiflerine ilişkin bir maliyeti olduğunu düşününce, fırsat maliyetlerinin tercih ettiğimiz seçeneğin hazzından çaldığını düşünürsek (ve reddettiğimiz pek çok seçeneğin fırsat maliyetlerini hissedeceğimizi de düşünürsek) seçim yapabileceğimiz ne kadar çok alternatif varsa bunlara ilişkin de dikkate almamız gereken o kadar çok fırsat maliyeti olacaktır.

İstek ve Hoşlanma: İstekler 10 günde 20 ülke gezebilmek gibi hedeflere ya da şartlanmalara kaydırıldığında, bireysel tercihlerinizi göremeyebilir ya da fark edemeyebilirsiniz. Belki sizin kurduğunuz hayal İskandinav kültüründen hoşlandığınız için kuzey ülkelerini görmekti. Ama isteğiniz seçeneklerin çokluğuyla farklılaştı.

Zaman: 10 günde 20 ülke gezdik diyelim. Gerçekten başardık mı peki? Mesela 10 günde bir kültürü, bir ülkeyi bile öğrenmek çok zorken, acaba istediğimiz hazza eriştik mi? Bunu yine dürüstçe kendimiz bilebiliriz.

Belki de sanayileşmeyle gelen bunca sonsuz seçeneğin, seçeneksizlik içinde debelenmemize sebep olması, yaptığımız seçeneklere bile güvenememizi sağlaması, seçmediklerimizin ‘acaba’sının, seçtiğimizin hazzı ve mutluluğunu çalması, bizleri zihinsel bir girdaba sürüklüyor. Bolluğun içindeki mutsuzluk belki de tıp alanında döndürülmeye çalışılan ticarete kapı açıyor ve psikolojisi bozulan insanlar bazı sanayiler için yeni pazar anlamına geliyor.

Edindiğimiz fırsatların, yaptığımızın seçimlerin kıymetini bilmeyi ve değerlendirmeyi zorlaştıran bu süreçte, milyonlarca seçeneğe sahip olsak ve en mükemmel seçeneği seçsek bile, daha az tatmin olmamızın ‘diğerlerini’ düşünmekten dolayı kaçınılmaz olduğunu savunuyor Schwartz.

Doktor Schwartz bu konudan bahsederken yapacağımız en iyi seçimin, yaptığımız seçimin en iyisi olduğunu ummak olduğunu savunuyor. TEDx’ te konuyla ilgili yazdığı kitaptan (The Paradox of Choice) ve kendi hayatından örneklerden bahsediyor ve seçeneklerimizin artması, pragmatik bakış açısına göre özgürlük ve mutluluk getiriyorsa, çağımızın hastalığı depresyon nereden doğuyor sorusunu cevaplamaya çalışıyor. İzlemenizi öneririm.

Ceren Demir

Kaynaklar

When More Is Less:  The Paradox of Choice in Search Engine Use

Kitap: Seçim Paradoksu- Barry Schwartz

Seçme Paradoksu -Prof. Dr. Kemal Sayar

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.