SOSYAL BİLİMLER

Toplumsal Seçimlerdeki Condorcet Paradoksu

Seçim paradoksu ya da bilinen adıyla Condorcet paradoksuMarquis de Condorcet tarafından 18. yüzyılın sonlarında tespit edilmiş bir durumdur. Bu yazıda bu kavramların bir analizini yapalım…


Psikolojide hemen hemen tüm insanların aşina olduğu bazı kavramlar var. Özellikle internette birçok yazıda, karikatürde, haberde karşımıza sıkça çıkması sebebiyle, uzmanı olmasak da, artık az çok fikrimiz var bu kavramlar hakkında.

Sorgulamaksızın çoğunluğun izinden gittiğimiz kararlar almamıza sebep olan sürü psikolojisi, bireylerden birinin davranışının diğerinde, benzeri davranışı meydana getirme eğilimi olan ayna etkisi gibi kavramlar mesela.

Bu kavramların yarattığı seçim paradokslarını ve matematiksel olarak analizini inceleyeceğiz yazımızda..

Sınıf Başkanı Hikayesi – Lakeman & Lambert (1959)

Sınıf başkanı adaylarımız tahtada oylama için bekliyor..

Oy verecek öğrenciler desteklediği adayın yanına gider ve bütün adayların etrafında farklı sayıda öğrenci toplanır. Sonra öğrencilere başka bir adayın yanına gidebilecekleri ve bu sırada birbirleriyle konuyu tartışabilecekleri söylenip, bunun sonucunda etrafında en çok öğrenci toplanan adayın sınıf başkanı olarak ilan edileceği bildirilir.

Sürü psikolojisi etkisiyle olsa gerek, destekçisi az adayların yanındaki öğrenciler yer değiştirirler. Sonuçta birkaç adayın etrafında eşit sayıda, kalabalık gruplar oluşur.

Öğrencilerin yanlarına ilk gittikleri adaylar onların gerçek tercihlerini yansıtmaktadır. Ancak, birbirleriyle istedikleri biçimde görüşerek yer değiştirme hakkıyla, öğrencilerin Çoğunluk Yöntemi uyguladığı görülüyor.. Öğrenciler bundan böyle kimin yanına gideceklerini diğerlerinin kararına bakarak belirliyor..

Seçilen aday Oyun Teorisi’ndeki kuvvetli Nash dengesine gelmiş demektir

Matematiksel Analiz ile Condorcet Paradoksu

100 kişilik toplum, beş kişilik aday listesi (a,b,c,d,e) ve seçim zamanı…

Muhtemel sıralama:

22 Seçmen: a, c, e, d, b

21 Seçmen: b, c, d, e, a

20 Seçmen: c, d, b, e, a

19 Seçmen: d, c, e, b, a

18 Seçmen: e, c, d, b, a

Çoğunluk Yöntemi, “en çok sayıda seçmenin birinci tercihi olma” ilkesinden yola çıkarak sadece bir seçeneği seçecektir. Sıralamada  a seçeneği 22, b seçeneği 21, c seçeneği 20, d seçeneği 19, e seçeneği ise 18 seçmenin birinci tercihidir. Çoğunluk Yöntemi burada en çok sayıda seçmenin birinci tercihi olan a seçeneğini seçecektir. Peki sıkıntı nerede?

Bu seçimin zayıf noktası a seçeneği bir salt çoğunluk  -toplumdaki 78 kişi- tarafından en kötüdür. Eğer toplumumuza seçenekler arasında en az hangisini beğendiklerini, ilk önce hangisini elemek istediklerini sorsaydık, bir salt çoğunluk (78 kişi) tarafından a seçeneğine işaret edilecek olmasına rağmen, Çoğunluk Yöntemi a seçeneğini seçmektedir. O halde Çoğunluk Yöntemi, elemede çoğunluğa saygılı değildir.

Çoğunluk Yöntemi’nin bu durumundan ortaya çıkan Condorcet yaklaşımında seçeneklerin toplum tarafından ikili karşılaştırılmalarına dayanır.

Şöyle ki, eğer  a seçeneği, b seçeneğine ‘bir çoğunluk’ tarafından tercih ediliyorsa, a seçeneğinin b seçeneğini ikili karşılaştırmada yendiğini söyleyeceğiz. Eğer herhangi bir a seçeneği karşısına çıkacak bütün seçenekleri ikili karşılaştırmalarda yeniyorsa a seçeneğini bir olarak adlandıracağız.

O halde Condorcet galibi olan bir seçenek, başka hangi seçenekle ikili bir karşılaştırmaya tabi tutulursa tutulsun, bir çoğunluğun desteğini arkasında bulacaktır.

Örnekte c seçeneği a seçeneğiyle karşılaştırıldığında 78, b seçeneğine karşı 79, d seçeneğine karşı 81, e seçeneğine karşı da 82 seçmen tarafından tercih edilmekte, yani kendisi dışındaki her seçeneğe karşı bir çoğunluğun desteğini almaktadır. Bundan dolayı da c seçeneği  tercih profilinin Condorcet galibidir.

Bu paradoks, yaptığımız seçimlerin tek bir sayısal sonuçtan ziyade, niteliğe odaklandığından doğmuş olmalı. Sadece oylamalar için değil aynı zamanda hayatta her daim kalabalıklar içinde tercih yapmamız gereken durumlar oluyor.

Toplumsal perspektifi bir kenara koyup bireysel hayatımızdaki örnekler üzerinden düşünürsek, belki  biz de bu paradoksa yakın durumlar tespit edebiliriz.

Mesela kalabalık arkadaş grubunuzla sosyal bir aktivite planladığınız zamanları düşünün. Seçeneklerde sinema, piknik, dağ yürüyüşü, mangal partisi, müze gezisi gibi aktiviteler olsun.

Çoğunluğa göre karar verdiğiniz zaman, Condorcet paradoksu oluşturacak nitelikte bir sayısal sonuç çıkma olasılığında (mesela 30 kişilik bir grupta 12 kişi sinema istemiş, 11 kişi müze gezisi, 7 kişi mangal partisi istemiş olsa, sinema kazanacak.

Ancak sinema aynı zamanda, müze ve mangal tercih eden kişilerin oylamasında son sırada olacak..) belki de aktivitelerden herkes aynı hazzı alamayacaktır.

Yani bu ilginç konu hakkında düşününce, toplumun seçimleri ile beraber direk kendi hayatınızın içinden de örnekler bulma olasılığımız var ne dersiniz?

Konu ile ilgili göz atmak isteyebileceğiniz bir video

Ceren Demir

Kaynaklar

Çoğunluk Yöntemi ve Condorcet Galipleri: Yrd. Doç. Dr. M. Remzi Sanver- İstanbul Bilgi Üniversitesi

https://math.hmc.edu/funfacts/social-choice-and-the-condorcet-paradox/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir Yorum

  1. Şahsım, kendim, bizatihi ben “dağ yürüyüşü”nü tercih ediyordum. Paradoksun dışına atılmışım.
    Asla “farketmez” diyenlerden olmadım.

    Kolay gelsin.
    Takipteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı