Geometri

Neden Çember İle İlgili Tüm Formüllerde Pi Sayısı Yer Alır?

Herhangi bir çember alın ve hem çevresini hem de çapını (dairenin bir tarafından diğerine olan mesafe, dairenin merkezinden geçen bir çizgi ) ölçün. Aynı boyutta mı? Değilse, biri diğerinden ne kadar büyük? Bir çoğunuzun zaten bildiği gibi bir çemberin çevresi her zaman çaptan daha büyüktür. Tek başına bu bile inanılmaz bir gerçektir. Dünyadaki herhangi bir çember için, kahve fincanınızın kenarı, bisikletinizin üzerindeki bir tekerlek ya da her ne olursa olsun çevre, merkezden geçen çizgiden her zaman daha büyüktür. Emin olmak için ölçmek zorunda değilsiniz. Bu özellik evrenseldir; her yerde, her zaman tüm çemberler için geçerlidir. (Burada sözü geçen çemberlerin hepsinin düz yüzeylerde olduğunu kabul ediyoruz.)

Pi Sayısı Nedir?

Şimdi bugüne kadar bize çok normal gelse de aslında şaşırtıcı olan kısmına geçelim. Bir çemberin çevresi ve çapı arasındaki ilişki rastgele değildir. Tüm çemberler için çevre her zaman aynı miktarda daha büyüktür.
Çevrelerin tuhaflaştığı yer burasıdır. Bir bakıma, çevrenin ne kadar büyük olduğunu söylemek zor. İnsanlar, çevrenin çaptan yaklaşık üç kat daha büyük olduğunu binlerce yıldır biliyorlar, ancak gerçekte sayı daha çok 3,14. Daha da kesin bir sayı 3,14159 olacaktır. Daha da kesin olanını söylemeye kalkarsak bu yazıyı bitirmemiz mümkün olmaz. Bunun nedeni bu sayı dizisinin tekrar etmeden sonsuza kadar devam etmesidir. Bu sayı ile ilgili bir kural bulmak için bin yıllardır uğraşıyoruz ancak bulduklarımız tekrar etmeyen yeni sayılardan başka şey olmuyor.

Bir dairenin çevresinin çapına oranını, başka bir deyişle birinin diğerinden ne kadar büyük olduğunu söyleyen bu sayı pi sayısı olarak bilinir. Tanımı gereği, yuvarlak bir cismin çevresini ya da alanını hesaplamak zorunda kaldığımız her soruda bu sayıyı tam bilemediğimiz için sembolik olarak pi sayısını kullanırız. Aşağıda izleyeceğimiz video sizleri pi sayısının gizemli dünyasında matematiksel bir yolculuğa çıkartacak. İzleyeceğiniz videoda ki tüm görseller gerçek matematiksel kavramlara dayanmaktadır. Arka planda dinleyeceğiniz müzik ise pi sayısını 12 lik tabana uygulayan Jim Zamerski tarafından bestelenmiştir. İyi seyirler…

Video Çeviri: Deniz Karagöz

İlgili Yazılar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.