Anasayfa » MATEMATİK HER YERDE » Şanssızlık mı Yoksa Matematik mi?

Şanssızlık mı Yoksa Matematik mi?

Dünya giderek anlamını çözebildiğimiz matematik ilkeleri üzerine mi oluşturuldu? Yoksa dünyanın işleyiş sistematiğinin adı mı matematik? Matematiği çözebildikçe dünya anlam kazanıyor, hayat rayına oturuyor sanki. Alınyazısı deyip teslim mi olsak, yoksa kaderin adını değiştirip matematik mi koysak?

Şans deyince bazen döner, kader deyince bazen küser aslında matematik bilince belki de hep bize güler…

Stratejik yaşamak ve matematik yapmak gerçekten zor gelse de aslında çoğu zaman nedenlerini bilmeden kaderimizle savaşır, şansımızı tartışırız. İşte hayatımızın içinden bazı örnekler…

Örneğin sabah işe gitmek için yola koyulduk, trafik berbat, 4 şeritli bir yolda yalnızca bizim olduğumuz şerit akmıyor. İşe geç kalıyoruz ve sabah sabah yine şansımızın dönmediğini düşünüyoruz. Bir de matematik yaparak bakalım. Aslında bulunan 4  şeritten en hızlı olanı seçme olasılığımız %25 yani %75 ihtimalle yavaş akan şeritte yolumuza devam edeceğiz, bu kaderimizin oyunu değil olasılığın varlığıdır.

Minik yavrunuzun doğum gününü kutlamak için en az 50 kişilik doğum günü organizasyonu yapmaya hazırlanıyorsunuz ama şanslısınız  ki bu işi yalnız üstlenmeyeceksiniz çünkü davetlileriniz arasında aynı gün doğum günü olan en az bir kişi çıkma olasılığı %99 dur. Gerekli organizasyonu buna göre hazırlayın derim ben…

Fikir değiştirmek iyidir, kazanma olasılığınızı arttırır

Çok popüler bir yarışmada sunucu yarışmanın finalistlerinden birine üç kapı sunar. Bu kapılardan yalnızca birinin arkasında araba vardır. Finaliste hangi kapıyı seçeceğini sorar, finalist 1. Kapıyı seçer. Ardından sunucu 3. Kapıyı açar ve 3. Kapının arkasında arabanın olmadığını gösterir, finaliste fikrini değiştirmek isteyip istemediğini sorar. Şimdi biraz düşünelim, biz olsak kadere mi bırakırız şansa mı inanırız yoksa matematik mi yaparız?

Aslında cevap basit, matematik yaparız. Ekstra bilgi sunulduğunda fikrinizi değiştirin kazanma olasılığınız iki katına çıkacaktır. Olasılık hesabı olarak bakarsak ilk seçimimizde %33.3 olasılıkla kazanma olasılığımız varken, 3. Kapının açılması ile birlikte 2. Kapının arkasında araba olma olasılığı %66.6 oldu. İlk kapının şanslı kapı olma olasılığı ise hala hala %33.3. matematik ve olasılık bize der ki; size sunulan bilgiler ışığında fikrinizi değiştirin.

Sayısal lotto

Yağmurlu bir günde yolda park halinde dururken bir araç size çarptı. İçinden çıkan sürücü çok acelesi olduğunu söyledi ve telefon numarasını kağıda yazarak size verdi. Siz kağıdı aldıktan sonra arabanıza tekrar binerken kağıdı suya düşürdünüz ve numaranın son 6 hanesinin  silinmiş olduğunu gördünüz. İşte bu numarayı doğru arayıp bu kişiye ulaşabilme olasılığınız yaklaşık 1.4 milyonda bir yani geçmiş olsun tüm masraflar size ait.

Aynı olasılık sayısal lotto için de kesinlikle geçerli.

Hep kazanç hiç kayıp

Arkadaşlarımızla yılbaşı günü toplandık ve rulet oynamaya karar verdik..

Pek şanssız bir gündeyiz. Hep kaybediyoruz. Kendimize strateji olarak matematik yapmayı seçelim. Başladığımız parayı sürekli ikiye katlayarak devam etmek ve ilk kazandığımız anda oyundan çıkmak bize başlangıçta koyduğumuzu 1,5 katına çıkarmayı garantiler.

İşte matematik daha çok kapıları bize açıp şansımızı döndürebilir, cebimizi sağlama alabilir.

Amerika’da Wallmart süpermarketlerde  şöyle bir afiş sallanır ’’DO MATH SAVE MONEY

Ben de Wallmart’ın yalancısıyım…

Sevil Pesen

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sevil Pesen

Avatar
Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü daha sonra uzun yıllar sınavlara öğrenci hazırlama koşuşturması ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamayarak meslekte 13. yılıma ulaştım. Son 4 yıldır sınavlara hazırlık sürecini biraz rafa kaldırıp, çocuklarda yaratıcılık ve erken yaşta matematik öğrenimi, matematiği somutlaştırma üzerine araştırmalar ve uygulamalar yapıyorum. Yani aslında amacım ağaçları yaşken eğmek, anlaşılmayanı anlamlı kılmaya çalışmak. Matematik de yabancı bir şarkı gibi, dinleyeni çok anlayanı az...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.