Sanılanın Aksine, Öğrencilerin Matematiği Sevdiği Ortaya Çıktı!

Texas Instruments tarafından, Research Now Group’a yaptırılan yeni bir ankete göre – yaz tatilini bitirip okula dönmeye hazırlandıkları şu günlerde – öğrencilerin matematik derslerini iple çektikleri ortaya çıktı.

Birleşik Devletler’in çeşitli yerlerinde yaşayan ve yaşları 13 ile 18 arasında değişen yaklaşık 1000 öğrenciyi bir araya getiren anket, öğrencilerin matematikle ilgili duygu durumlarını ölçmek ve onları nelerin motive ettiğini anlamak için yapıldı.

Eski bir matematik öğretmeni de olan TI Education Technology’nin başkanı Peter Balyta, ülkede çocukların matemetikten nefret ettiklerine dair yanlış bir kanı olduğunu belirtirken, sözlerine şöyle devam etti: “Bulgularımıza göre, orta okul ve lise öğrencilerinin matematiği sevdikleri ortaya çıktı. Bu durumda, aileler ve eğitimciler olarak bize düşen şey sadece, onların bu sevgiyi ateşlemelerini ve böylece daha derin bir kavrayışa sahip olmalarını ve matematikten keyif almalarını sağlamak.”

Gerçekten, araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin %46 sı matematiği sevdiklerini ifade ederken, matematiği sevmediğini iddia edenlerin oranı %24 lerde.

Araştırmaya katılan öğrencilerin %30 u konuya ilgisizken; %68 i matematiği gelecek yaşamlarına nasıl uygulayacaklarını bilmeleri durumunda matematikten daha çok keyif alabileceklerini söylüyor.

Araştırmada elde edilen ek bulgular, öğrencilerin %75 inin ebeveynlerinden veya kendilerinden yaşça büyük kişilerden matematik ile ilgili olumsuz sözler duyduklarını belirtse de öğrencilerin büyük çoğunluğu matematik öğrenmenin değerinin farkında ve matematik başarısının üniversite hayatlarındaki veya kariyerlerindeki başarıya eşit olduğuna inanıyor.

Öğrencilere, matematikte daha iyi olmaları için onları neyin motive ettiği sorulduğunda, öğrencilerin birincil motivasyon aracının, matematiği yapabileceklerini “kendilerine” kanıtlamak olduğu  ortaya çıkıyor. Bu düşünceyi, daha iyi bir üniversiteye girme isteği ve daha iyi bir kariyere sahip olma arzusu takip ediyor.

Buna ek olarak, öğrencilere en çok kazanan meslek gruplarının ileri seviyede matematik yeteneği gerektirdiği söylendiğinde, öğrenciler bu istatistiğin onları matematik dersine daha çok çalışma yönünde motive edeceğini belirtiyor.

Peter Balyta, öğretmenlere, matematiği yaşama uyarlanabilir hale getirmeleri konusunda yardımcı olmak istediklerini ifade ediyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Modadan, robot bilimine kadar çeşitlilik gösteren alanların arka planındaki karmaşıklığın sadece matematikle anlatılabilecek güzelliğini ortaya çıkararak, öğrencilerin ilgisini çekmeyi ve bu sayede öğrencilere önemli problemleri çözme yetisi kazandırmayı planlıyoruz. ”

Bu niyetle, “Havalı Mesleklerin arkasındaki STEM*” isimli bir seri eğlenceli ve ücretsiz aktivite yaratan TI Education Technology, öğrencilere matematiğin herhangi bir kariyer için mutlak bir gereklilik olduğunu göstermeye yardımcı oluyor. Bu aktiviteler sayesinde öğrenciler, ticari havayolları pilotluğundan moda tasarımcılığına kadar çeşitlilik gösteren gerçek hayat mesleklerinin geri planındaki matematiği keşfe çıkarak, hiç hayal etmedikleri dünyalara adım atıyorlar.

*STEM: Science, Technology, Engineering and Math (BTMM: Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)

Fatma Ayça Çetinkaya

Kaynak ve ileri okuma: https://phys.org/wire-news/296994259/contrary-to-popular-belief-students-actually-like-math-a-lot-mor.html

Matematiksel

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Halen Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde Doktor Öğretim Üyesi unvanıyla çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı