EĞİTİM

Sanat Yardımıyla Bilim Öğretilebilir mi?

Eğitim sürecinde sanat öğrencilere gözlemleme, görselleştirme, el becerisi ve yeni şeyler yaratmak için kendilerine güven duygusu kazandırır. Aynı beceriler bilimsel düşüncenin de temelini oluşturur. O zaman neden bu ikisi birbirine entegre edilmesin ki…

Sanat eğitimi, gözlem ve farkındalığı sağlar. Bilindiği gibi bakmak ve görmek aynı şey değildir. Öğrencilerden bir şey çizmesini istediğinizde resmettikleri objelerin hat ve şekillerini daha dikkatli incelemeleri gerekir. Böylece en ufak farklılıkları bile görmeyi öğrenirler. Bilim adamları da böyle yapmıyor mu?

Sanat ve bilim arasında bağlantı kurma fikri yeni değil. Leonardo da Vinci ve Filippo Brunelleschi gibi Rönesans dönemini sanatçı, mimar ve mucitlerden tutun da geliştirilmiş bilgisayar grafikleri ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı üzerinde ortak çalışmalar  yapan sanatçı ve bilim insanlarına kadar herkes bu bağlantının farkında…

Hem de  yüzyıllardır…

Sanat yoluyla öğrenciler, görselleştirme ve fikirleri aklından tasarlama gibi becerileri kazanırlar. Bunlar, bilimsel düşünce için de gerekli olan becerilerdir. Unutmayalım ki Johann Pestalozzi’nin görselleştirme ve modelleme yoluyla öğrenme felsefesine dayalı İsveç okuluna giden Einstein da karmaşık konseptleri kafasında tasarlardı.

Öğrenciler uzay-mekanda düşünmeyi öğrendikleri zaman, baktıkları bir resim veya çizimin üç boyutlu halini zihinlerinde görebilme yeteneğini kazanırlar. Mühendis, mimar ve bilim insanlarında olması gereken bu yetenek, ayrıca öğrencilerin karmaşık konuları anlamasını sağlar. Öğrenci, bazı nesnelerin nasıl birbirine geçtiğini ve ayrıldıklarını gördüğünde, artık bu şeylerin nasıl meydana geldiğini de anlayabilecektir.

Zihin yaratıcı düşünce, keşif ve empati sürecini şu şekilde düzenler: Bilgiyi sentezleme, problemleri tanımlama, kavrayış yeteneği veya beyin fırtınası, deneme ve test etme, değişim ve yeniden tasarım.

Sanatla ilgilenen öğrenciler, bir soru için mutlak bir cevabın olmadığını, cevabı araştırmanın veya bu sürecin kendisinin daha önemli olduğunu anlarlar. Yaratıcı sorularla boğuşarak, azim ve “deneme-yanılmayla” problem çözme alışkanlığı kazanırlar.

Günümüzde öğrenciler o kadar sonuç ve not odaklı ki sürece dahil olmayla ilgilenilmiyor. Sonuç olarak öğrenciler, sadece doğru cevaba odaklanıyor ve kolay elde edilen bir cevap olmayınca azimle devam etmeyi beceremiyorlar. Tek bir doğru cevabın olmadığı açık uçlu sorularla karşılaştıklarında yılıyorlar.

Bilim insanları, matematikçiler, mühendisler ve sanatçıların bu tür sorular karşısında rahat olmaları ve bir deney veya tasarım istenilen sonuçları vermediğinde dirençli olmaya ve düşüncülerini gözden geçirip yeniden denemeye devam etmeleri gerekiyor. Öğrenciler, ister sanat olsun ister alet edevatla uğraşmak olsun bir şeyler yaparken tasarım sürecine bağlı olmayı öğreniyorlar. Beklenmedik bir şey olduğunda düşüncelerini yeniden toplamayı, yeni sorular sormayı ve yeniden düşünmeyi öğreniyorlar. Başarısızlık, sürecin bir parçası haline geliyor ve öğrenciler başarısızlıklarından ders çıkarmayı öğreniyor.

Öğrenciler, nesneleri gözlemlediklerinde, onları görselleştirdikleri veya işlediklerinde kendi yaratıcı özgüvenleri ve bu yaratıcı süreç içerisinde azimle çalışmaya devam etmek için dirençleri gelişir.

Sanat ve bilim arasında bağlantı kuran bu zihinsel yetenek ve alışkanlıklar, gerçek dünya ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyulan yenilikleri harekete geçirir.

Belki de artık bilimle sanatı nasıl bir araya getirebileceğimiz konusunu düşünmemizin zamanı geldi…

Çeviren: Merve Özçelik

Kaynak: http://www.ascd.org/ascd-express/vol9/909-yokana.aspx

Yazının ilk yayınlandığı kaynak: http://www.egitimpedia.com/dusunme-sanatibilim-adami-gibi-dusunme/

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu