MATEMATİK HER YERDE

Mathart: 7 Çarpıcı Matematiksel Sanat Örneği

Matematiğin sadece formüllerle ilişkili olduğunu düşünürseniz yanılırsınız. Sanat ile matematik günümüzde de geçmişte olduğu kadar içiçe geçmiş durumda…

Leonardo Da Vinci’nin geometrik taslaklarına, De Divina Proportione (Kutsal Oran)’a ya da M.C. Escher’ın çizimlerine bir göz atarsanız,  matematiksel sanatın dünyayı daha güzel bir yere dönüştürdüğünü fark edeceksiniz.

Fakat sadece geçmişte değil günümüzde de matematikçiler ve sanatçılar yeteneklerini gerçekten güzel işler yaratmak için bir araya getiriyorlar. Çıkış noktası, düşüncesi ve yolu matematiksel; tekniği ve ürünü sanatsal olan matematiksel sanat ile soyut kavramlar ve düşünce formları fiziksel materyallere ve görünümlere dönüştürülüyor.

Matematiksel Sanat Örnekleri

Kar Sanatı

Simon Beck bir aslında bir haritacı olsa da, sanata olan tutkusu ona Avrupa Alplerindeki epik “kar sütunlarını” yaratması için ilham verdi.

Çalışmalarının her birinin tamamlanması yaklaşık 11 saat sürmekte ve Beck bunları kar ayakkabıları ve pusula haricinde başka şey kullanmadan yapmakta. Çizimlerinin çoğu Koch kar tanesi ya da Sierpinski üçgeni gibi matematik formları içermekte.

Çalışmalarının tamamını incelemek isterseniz: 

Simon Beck, matematik

Bilgisayar Çizimleri

İranlı artist Hamid Naderi Yeganeh matematik formülleri ile bilgisayarı birleştiren bir sanatçı. Başlangıçta oluşturduğu çizimler sadece karalamalar gibi gözükse de daha sonra formülleri değiştirdiğinde anlamlı figürler ortaya çıktığını fark etmiş.

Şimdi artık çalışmalarına bu yönde devam ediyor. Amacı matematiğin gücünü kanıtlamak bir yerde de.

Çizimlerini ve bu çizimler için kullandığı formülleri kendi web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Bir kaç örneği de biz verelim.

Fabergé Fraktalları

Fraktallar geçmişten beri matematik sanatı için verilebilecek en iyi örnekler arasında yer alıyor. İngiliz fizikçi Tom Beddard bu  fraktal modelleme işini bir adım öteye taşıyanlardan. Yarattığı 3 boyutlu fraktallar gerçekten akıl almaz görüntüler sunmakta bizlere.

Buradan çalışmaların daha fazlasını görebilirsiniz.

Liz Blakenship ve Daniel Ashlock’un Fraktal Sınıflandırması

Bir fraktal hayranı olsanız dahi, bilmediğiniz şu olabilir, dışarıda çok çeşitli fraktallar vardır ve hepsi yukarıdakilerine benzemez. Bu nedenle Liz Blakenship ve Daniel Ashlock fraktal sınıflandırmasını oluşturmuş.

Örneğin, bu L sistem fraktalları matematiksel grafiklerden daha çok egzotik eğrelti otlarına benziyorlar.

Farklı sınıflandırmalarda daha fazla fraktal için

Henry Segerman’ın 3D Modelleri

Avustralyalı matematikçi Henry Segerman, matematiği öğrencilerinin daha iyi anlamalarına yardımcı olabilmek için matematiksel formül ve konseptleri ifade eden 3 boyutlu modeller oluşturmakta.

Segerman, “Öğrencilere matematiğin dilini anlamak ve problemleri çözmek için bunu yaratıcı bir şekilde uygulamak adına zaman verilmelidir. Matematik sınıfları asla ezber alıştırmalarla başarılı olamaz” demiştir.

Diğer çalışmaları için:

İzometrik Gömme Modelleri  

İzometrik gömme, anlaşılması biraz karışık olsa matematikçi John Nash ve Nicolaas Kuiper tarafından yapılan  bir çalışmaydı.

Daniel Matthews izometrik gömme hakkında “Örneğin bir küreyi alın – diyelim bir tenis topu ve bunu bir nanometre yarıçapına sahip olmak için küçülttüğünüzü hayal edin.” diye yazmıştır.

Nash ve Kuiper yüzeyi yeterince ‘bozarak’ (fakat daima yumuşak bir şekilde; buruşma, katlama, parçalama ya da yırtmaya izin verilmez!), bu nanometre yarıçapının tamamen içinde yer alan orijinal tenis topunun izometrik kopyasına sahip olabileceğinizi göstermiştir.

matematik sanatı

Kendilerini Hevea Projesi olarak adlandıran bir grup Fransız matematikçi bu düşünceyi digital formlara dönüştürmüş durumda ve sonuçlar olağanüstü.

matematik sanatı

Çalışmaları hakkında daha fazlasını okumak için buraya tıklayın.

Kerry Mitchell’in Curiosity Mars’a Ayak Basma Kutlaması

matematik, sanat

Kerry Mitchell eski bir NASA mühendisi. Kendisi algoritmalar ve fraktallar kullanarak çalışmalar yapmakta.

Aşağıdaki çalışması 2012 yılında Marsa ayak basan Curiosity uzay aracına ithaf edilmiştir.

Sıradan bir resim gibi görünmesine rağmen, Mitchell bütün sanatını  kullanarak yaratmıştır.

Diğer çalışmalarına göz atmak isterseniz: 

Konu ile ilgili bir başka yazımız için: Bir Matematik Sanatçısı: Phil Webster

Çeviri: İdil Özmaçin

Kaynak: https://www.sciencealert.com/7-times-mathematics-became-art-and-blew-our-minds

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı