Sanat ile Matematiğin Buluştuğu 7 Muhteşem Çalışma

Matematiğin sadece formüllerle ilişkili olduğunu düşünürseniz yanılırsınız.

Leonardo Da Vinci’nin geometrik taslaklarına, De Divina Proportione (Kutsal Oran)’a ya da M.C. Escher’ın çizimlerine bir göz atarsanız,  matematiksel modellemelerin dünyayı daha güzel bir yere dönüştürdüğünü fark edeceksiniz.

Fakat sadece geçmişte değil günümüzde de matematikçiler ve sanatçılar yeteneklerini gerçekten güzel işler yaratmak için bir araya getiriyorlar.

1- Simon Beck’in Kar Sanatı

Simon Beck bir haritacı aslında, fakat sanata olan tutkusu ona Avrupa Alplerindeki epik “kar sütunlarını” yaratması için ilham verdi.

Çalışmalarının her birinin tamamlanması yaklaşık 11 saat sürmekte ve Beck bunları kar ayakkabıları ve pusula haricinde hiçbir şey kullanmadan yapmakta. Çizimlerinin çoğı Koch kar tanesi ya da Sierpinski üçgeni gibi matematik formları içermekte. Çalışmalarının tamamını incelemek isterseniz: 

2- Hamid Naderi Yeganeh’in Bilgisayar Çizimleri

İranlı artist Hamid Naderi Yeganeh matematik formülleri ile bilgisayarı birleştiren bir sanatçı. Başlangıçta oluşturduğu çizimler sadece karalamalar gibi gözükse de daha sonra formülleri değiştirdiğinde anlamlı figürler ortaya çıktığını fark etmiş.

Şimdi artık çalışmalarına bu yönde devam ediyor. Amacı matematiğin gücünü kanıtlamak bir yerde de. Çizimlerini ve bu çizimler için kullandığı formülleri kendi web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Bir kaç örneği de biz verelim.

3- Tom Beddard’ın Fabergé Fraktalları

Fraktallar geçmişten beri sanatsever matematikçilere esin kaynağı olmakta ancak İngiliz fizikçi Tom Beddard bu  fraktal modelleme işini bir adım öteye taşıyanlardan. Yarattığı 3 boyutlu fraktallar gerçekten akıl almaz görüntüler sunmakta bizlere.

Buradan çalışmaların daha fazlasını görebilirsiniz.

4- Liz Blakenship ve Daniel Ashlock’un Fraktal Sınıflandırması

Bir fraktal hayranı olsanız dahi, bilmediğiniz şu olabilir, dışarıda çok çeşitli fraktallar vardır ve hepsi yukarıdakilerine benzemez. Bu nedenle Liz Blakenship ve Daniel Ashlock fraktal sınıflandırmasını oluşturmuş, bunları göstermek içinde açıklamalarla tamamlamışlar.

Örneğin, bu L sistem fraktalları matematiksel grafiklerden daha çok egzotik eğrelti otlarına benzerler. Fakat hala tekrarlayan modellerden yapılmaktadır. “ diye yazar Ashlock ve Blakenship.

Farklı sınıflandırmalarda daha fazla fraktal için

5- Henry Segerman’ın 3D Modelleri

Avustralyalı matematikçi Henry Segerman, matematiği öğrencilerinin daha iyi anlamalarına yardımcı olabilmek için matematiksel formül ve konseptleri ifade eden 3 boyutlu modeller oluşturmakta.

Segerman, “Öğrencilere matematiğin dilini anlamak ve problemleri çözmek için bunu yaratıcı bir şekilde uygulamak adına zaman verilmelidir. Matematik sınıfları asla ezber alıştırmalarla başarılı olamaz” demiştir.

“Matematiğin dili genelde sanatın dilinden daha az ulaşılabilirdir, fakat matematiksel bir fikri ifade eden resim ya da heykel üreterek birinden diğerine tercüme etmeye çalışabilirim.”

Diğer çalışmaları için:

6- The Hevea Projesinin İzometrik Gömme Modelleri  

İzometrik gömme, anlaşılması biraz karışık olsa matematikçi John Nash ve Nicolaas Kuiper tarafından yapılan  bir çalışmaydı.

Daniel Matthews izometrik gömme hakkında “Örneğin bir küreyi alın – diyelim bir tenis topu ve bunu bir nanometre yarıçapına sahip olmak için küçülttüğünüzü hayal edin.” diye yazmıştır.

Nash ve Kuiper yüzeyi yeterince ‘bozarak’ (fakat daima yumuşak bir şekilde; buruşma, katlama, parçalama ya da yırtmaya izin verilmez!), bu nanometre yarıçapının tamamen içinde yer alan orijinal tenis topunun izometrik kopyasına sahip olabileceğinizi göstermiştir.

Kendilerini Hevea Projesi olarak adlandıran bir grup Fransız matematikçi bu düşünceyi digital formlara dönüştürmüş durumda ve sonuçlar olağanüstü.

Çalışmaları hakkında daha fazlasını okumak için buraya tıklayın.

7- Kerry Mitchell’in Curiosity Mars’a Ayak Basma Kutlaması

Kerry Mitchell eski bir NASA mühendisidir ve  algoritmalar ve fraktallar kullanarak çalışmalar yapmaktadır.

Aşağıdaki çalışması 2012 yılında Marsa ayak basan Curiosity uzay aracına ithaf edilmiştir.

Sıradan bir resim gibi görünmesine rağmen, Mitchell bütün sanatını  kullanarak yaratmıştır.

Diğer çalışmalarına göz atmak isterseniz: 

Çeviri: İdil Özmaçin

Kaynak: https://www.sciencealert.com/7-times-mathematics-became-art-and-blew-our-minds

Matematiksel

Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı