Anasayfa » BİLİMSEL GELİŞMELER » Sanal Gerçeklik Hesaplayıcılarla Matematiği Sevmeye Hazır Olun

Sanal Gerçeklik Hesaplayıcılarla Matematiği Sevmeye Hazır Olun

’Evrenimiz sadece matematikle tanımlanmaz, fakat insanlar dahil her şey matematiğin bir parçasıdır.’’(Max Tegmark)

Matematik ve sayılar yaptığımız şeylerin çoğunu etkiler.  Sayılara olan derin bağımız sadece basit bir ilişki değildir. Çevremizdeki dünya matematikten yapılmıştır. Güzel ya da eğlenceli bulduğumuz neredeyse her şey sayıların gizli dilini anlayarak zenginleşebilir. Akan bir şelale dansından (akışkan dinamikleri)  bir Bach konçertosunun derinliği (müzik / set teorisi) ve hatta bir fraktalın (geometri) güzelliği.

Sayıların önemini anlamak, çalışmalarımızda daha etkili olmamızı ve dünyaya daha samimi bir şekilde bağlanmamızı sağlar. Sanal gerçeklik simülasyonları(VR), bu kavramları gerçek (sanal) etkileşimler yoluyla dinamik olarak öğrenmemizi sağlayacaktır.

Eğitim, soyut olmak zorunda değil. Bu simülasyonlar da artık matematiği somutlaştırabilir.

VR uygulaması bir grafik hesap makinesiyle tanışın: CALCFLOW

Calcflow, etkileşimli bir sanal gerçeklik ortamında matematik teoremlerini ve senaryoları keşfetmenizi sağlayan sanal bir gerçeklik uygulamasıdır. Çapraz çizginin anahatlarını izleyebilir, akışkan vektör grafiğini inceleyebilir veya parametrik bir denklemin üç boyutlu bir grafiğini oluşturabilirsiniz.

Fakat CALCFLOW sadece bundan ibaret değil. Bu alet  3 boyutlu nesneleri yorumlamaya izin verir. Bir fikir veya formülü alır ve onu bir nesne haline getirir. Matematik dünyası içerisinde değişik varyasyonların bu harika gerçeküstü dünyayı görmeye olanak sağlar. Hatta geribildirim döngüsüne girmemize izin verir. İlerde çok büyük etkilere sahip olacağı kesin.

Yarının eğitim teknikleri matematik öğrenmeyi bir oyun haline dönüştürecek, rakamlarla ilgili düşünme biçimimizi ve hayatlarımızla olan bağlantılarını değiştirecek gibi gözüküyor. Teknolojinin gerisinde kalmayanlar için onları farklı bir gelecek bekliyor olacak anlaşılan…

Matematiksel için çeviren: Tuncay Ulu                              

Kaynak: https://singularityhub.com/2017/01/18/get-ready-to-love-math-with-this-sweet-vr-calculator/

Matematiksel  

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.