Sanal Gerçeklik Hesaplayıcılarla Matematiği Sevmeye Hazır Olun

’Evrenimiz sadece matematikle tanımlanmaz, fakat insanlar dahil her şey matematiğin bir parçasıdır.’’(Max Tegmark)

Matematik ve sayılar yaptığımız şeylerin çoğunu etkiler.  Sayılara olan derin bağımız sadece basit bir ilişki değildir. Çevremizdeki dünya matematikten yapılmıştır. Güzel ya da eğlenceli bulduğumuz neredeyse her şey sayıların gizli dilini anlayarak zenginleşebilir. Akan bir şelale dansından (akışkan dinamikleri)  bir Bach konçertosunun derinliği (müzik / set teorisi) ve hatta bir fraktalın (geometri) güzelliği.

Sayıların önemini anlamak, çalışmalarımızda daha etkili olmamızı ve dünyaya daha samimi bir şekilde bağlanmamızı sağlar. Sanal gerçeklik simülasyonları(VR), bu kavramları gerçek (sanal) etkileşimler yoluyla dinamik olarak öğrenmemizi sağlayacaktır.

Eğitim, soyut olmak zorunda değil. Bu simülasyonlar da artık matematiği somutlaştırabilir.

VR uygulaması bir grafik hesap makinesiyle tanışın: CALCFLOW

Calcflow, etkileşimli bir sanal gerçeklik ortamında matematik teoremlerini ve senaryoları keşfetmenizi sağlayan sanal bir gerçeklik uygulamasıdır. Çapraz çizginin anahatlarını izleyebilir, akışkan vektör grafiğini inceleyebilir veya parametrik bir denklemin üç boyutlu bir grafiğini oluşturabilirsiniz.

Fakat CALCFLOW sadece bundan ibaret değil. Bu alet  3 boyutlu nesneleri yorumlamaya izin verir. Bir fikir veya formülü alır ve onu bir nesne haline getirir. Matematik dünyası içerisinde değişik varyasyonların bu harika gerçeküstü dünyayı görmeye olanak sağlar. Hatta geribildirim döngüsüne girmemize izin verir. İlerde çok büyük etkilere sahip olacağı kesin.

Yarının eğitim teknikleri matematik öğrenmeyi bir oyun haline dönüştürecek, rakamlarla ilgili düşünme biçimimizi ve hayatlarımızla olan bağlantılarını değiştirecek gibi gözüküyor. Teknolojinin gerisinde kalmayanlar için onları farklı bir gelecek bekliyor olacak anlaşılan…

Matematiksel için çeviren: Tuncay Ulu                              

Kaynak: https://singularityhub.com/2017/01/18/get-ready-to-love-math-with-this-sweet-vr-calculator/

Matematiksel  

 

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Bilim İnsanları Tahmin Etmeye Çalıştı: 2018 Dünya Kupası’nı Kim Kazanır?

4 yılda bir düzenlenen ve bu yıl da astronomik bütçe ve maaşlara rağmen yine katılamadığımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');