Sağ Beyniniz mi Baskın Sol Beyniniz mi?Cevap İkisi de Değil

Günlük hayatımızda matematikte başarılı birine sol beyni baskın, müzikte başarılı birine ise sağ beyni baskın dendiğini duyduğumuz olmuştur. Hatta bu durum kişilik özellikleriyle bile ilişkilendirilir.

Sağ beyni baskın kişiler yaratıcı, duygusal kişilikleriyle, sol beyni baskın kişiler ise mantıklı ve gerçekçi oluşlarıyla bilinir.

Bu görüşte olmayan Utah Üniversitesinden Dr. Jeff Anderson MRI (manyetik rezonans görüntüleme) tekniğini kullanarak yaşları 7 ve 29 arasında değişen 1011 kişinin beyin görüntülerini inceledi ve her katılımcının beyninde özelleşmiş olduğu düşünülen binlerce bölge üzerinde ölçümler yaptı.

Elde ettiği  sonuçlara göre, evet, bazı işlevler beynin sadece bir yarım küresinde gerçekleşebiliyor, ancak katılımcıların hiçbirinde beynin bir yarımküresinin diğerinden daha etkin olduğu tespit edilemedi.

Kısacası, beyin yarımkürelerinden birinin diğerinden daha baskın olabileceği fikri artık çürütülmüş durumda.

Beynin sadece bir yarımküresine özelleşmiş işlevler olabilir, ama bu kişinin beynin o yarımküresini daha etkin kullandığı anlamına gelmiyor.

Peki bu yanlış düşünceye nasıl kapıldık, onca testi boşun boşuna mı çözdük derseniz, aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz. Otomatik açılmaz ise altyazı seçeneklerinde Türkçe mevcut.

Matematiksel

Daha Fazla Göster

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı