SOSYAL BİLİMLER

Sadakat Kavramına Bilimsel Bir Bakış

'Sadakat'in Varlığı Kaosuna Bilimsel, Toplumsal, Bireysel Cevaplar

Evliliğin kutsallığı ile yetişen ve onu en büyük amaç olarak bilinçaltına yerleştiren -yerleştirilen de diyebiliriz- kitlelerin en çok kafa yorduğu konuların başındadır ilişkiler.

Madem bu konular bu kadar ülkemizde de dünyada da bu kadar önemli bir de bilimin verdiği cevaba bakalım da biraz daha karışsın cevaplar..

Dünyadaki en büyük şirketler ‘sadık müşteri nasıl edinilir?’ üzerine psikolojik bir savaş içerisinde. Ailede ve arkadaşlıkta da sadakat kavramı, bağlarınızın güçlülüğüyle ilintili..

Diğer yandan işin daha duygusal tarafında, ruh eşi arayışlarında olanlara da, ruh eşini bulduğuna inananlara da, ruh eşi diye bir şeye inanmayanlara da genellikle dünya üzerinde ilişkiler konusunda en çok dikkat edilen konulardan olan sadakat ile ilgili bilimsel bir mesaj var..

Sadakat Geni – AVPR1A

İnsanlar tek eşli midir çok eşli mi? Bağlılık ile ilgili genetiğimizde bir cevap var mı?

Bu konuyu merak edip araştıran nörobilim uzmanları fareler üzerindeki çalışmalarla sadakat geni keşfetmiş ve AVPR1A ismini vermiş. Bu genin salgıladığı vazopressin hormonu yüksekse memelilerin tek eşli olmaya daha yatkın oldukları gözlemlenmektedir.

Bunun ötesinde çok eşli bir memelinin, vazopressin hormon seviyesi yükseltildiğinde tek eşliliğe geçişi sağlanabilmektedir.

İnsanlardaki İncelemelerde Çıkan Sonuçlar

Bağlılık, bahsedilen formların nükleotid dizilimi ile doğrudan alakalı olmasının yanı sıra dizilimindeki tek bir harflik değişiklik sentezlenecek olan hormonun yapısını ve etkisini yüksek oranda değiştirebilmekte olduğu ve bu fonksiyonel etkinin, aşkın seviyesini belirlemede büyük bir önem taşıdığı söyleniyor.

Amerikalı ve İngiliz bilim insanlarınca, kadınlarda sadakatsizliğin genlerden kaynaklandığı öne sürülmüştü, akabinde erkeklerin de beyinleri üzerinde bu noktada inceleme yapılmış

Evlenmemiş veya evliliğinde sadakat problemleri yaşayan ve uzun süredir tek eşli olan erkeklerin beyin incelemeleri karşılaştırıldığında, bu erkekler arasındaki AVPR1A gen yapısının ve vazopressin hormon seviyesinin farklılıklar taşıdığı gözlemlenmiştir.

Sadakat problemi yaşayan veya hiç evlenmemiş erkeklerde vazopressin hormon seviyesinin düşük olduğu görülürken, tek eşli olmayı seçen ve bu konuda herhangi bir problem yaşamayan erkeklerin vazopressin hormonlarının ise yüksek olduğu görülmüştür.

Seçimlerimizin önemi, sonucu bilimsel açıdan bir cevaba sahip olsa da irade noktasında da cevap belki de insanlardadır. Genlerimiz bizim ama onları tanımada çok yetersiz olduğumuz ortada.

Sadakat konusunda bile söz sahibi olduklarını düşünürsek ne kadar önem taşıdıklarını yadsıyamayız elbette. Ancak ruhani ya da bireysel eğitim, irade ve genlerin savaşında söz sahibi olabilir mi noktasında da hepimiz yine farklı cevaplara sahibiz eminim ki.

Evliliğin, sadakatin dilde kutsal sayıldığı toplumumuzda ruh eşi kaosu, ya da evlilik şartlandırmalarına belki bir nebze olsun aydınlık getirir bu araştırma.

Hayattaki tek amacınız ruh eşinizi bulmak mı? Evlilik mi? Güçlü bağlar mı? Evlilik kaygısıyla alelacele birini seçip ruhunuzu ona uydurarak aslında- kendi ruhunuzdan vazgeçerek- ruh eşi paradoksuna mı düştünüz? Sadakat tüm bu karmaşada ne anlam ifade ediyor?

Edebiyat diliyle soruları özetlemek mümkün belki de. Toplum için mi sadakat, sadakat için mi sadakat, birey için mi sadakat??

Yorumlar hayata baktığımız pencerelere göre değişecek yine elbette, ancak bilimin gücü hafifletici olabilir anlamlandırma noktasında..

Bu yüzden tüm sorularınıza ve kaoslarınıza cevap ararken bilimi de eklemeyi unutmayın deriz…

Ceren Demir

Yararlanılan Kaynaklar:

www.freepressjournal.in/webspecial/science-has-an-answer-for-loyalty-in-relationships/866817

www.uplifers.com/vazopressin-sadakat-hormonu/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı