Toplum ve Yaşam

Sabah 10’dan Önce Çalışmaya Başlamak İşkencedir

Görünürde “esnek çalışma” çağında yaşıyor olabiliriz, ancak sabit çalışma saatleri dünya nüfusun büyük bir kısmı için hala hayatın bir gerçeği. Gerçek şu ki, bazı şirketler hala çalışanlarının fiziksel olarak ofis koltuklarında oturmasını üretkenliğin “kanıtı” olarak görmeyi tercih ediyor. Oysaki sabah 9’dan akşam 5’e kadar ( normalde bundan çok daha erken başlayıp geç bitebiliyor) sabit bir çalışma sisteminin herkes için işe yaramadığını biliyoruz. Hepimizin farklı yaşam biçimleri ve doğal uyku düzenleri var.

İşe veya okula gitmek için muhtemel sabah altı civarında uyanıyorsunuz. Alelacele toparlanıp, trafiğe takılmamak korkusu ile evden fırlıyorsunuz. Ve bu rutin muhtemel her gün tekrar ediyor. Bunun bir işkence olduğunu düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. İngiltere’de Oxford Üniversitesindeki uyku uzmanlarından Dr. Paul Kelley’e göre insanları sabah saat 10’dan önce çalışmaya başlatmak işkenceye yakın bir uygulamadır.

Bunun nedeni 24 saatlik vücut ritmimizi değiştiremememizle alakalı bir durum. Tüm beyin aktivitelerimiz, hormon salgılama oranımız, enerji düzeyimiz belli bir düzende çalışır. Siz ne yaparsanız yapın belli bir zamanda kalkmayı öğrenemezsiniz. Vücudunuz güneş ışığına göre ayarlıdır. Sabahları alarm saatini duymamanız, duysanız bile uyanamamanız bununla ilgilidir.

Bu nedenle toplumun iş mesaileri ve okul saatlerinin başlama zamanlarının değişmesi gerekiyor. Dr. Kelly’e göre “Bu büyük bir toplumsal sorun. İnsanlar mesaiye saat 10’da başlamalı, özellikle 14-24 yaş arasındakiler. Çalışanların genelde uyku eksikliği problemi vardır. Bu da vücut sistemlerinde zarara neden oluyor.”

9’dan 5’e Çalışmak Geçmişten Gelen Eski Bir Alışkanlıktır

Yani çalışanlarını sabah saat 10’dan önce işe başlamaya zorlayan sistem, aslında zaman içinde çalışanların duygusal ve fiziksel olarak giderek zayıflamasına neden olup, hem daha az verim elde ediyor hem de uzun vadede kalıcı hastalıklara neden olabiliyor.

İşinize ulaşmak için, muhtemelen gidiş dönüş üç saat sürebilen uzun ve sıkıcı bir yolculuk yapıyorsunuz.
Eve geldiğin zaman, yorgunsunuz. Çok az enerji kaldı. Biraz akşam yemeği, televizyon ve uyuma ve ertesi gün aynı rutin devam ediyor.

Uyku eksikliğinin dikkat bozukluğunu tetiklediği, uyuşturucu ile alkol tüketimini arttırdığı ve Alzheimer gibi hastalıklara davetiye çıkarttığı bilinmekte. Sinirliliğe, kaygıya, fevri davranışa, kilo almaya, yüksek tansiyona, strese ve zihinsel problemlere de neden olan uyku eksikliğinin özellikle erken kalkmak nedeniyle haftada 10 veya daha fazla eksik uyku uyuyan çocuklarda etkileri ise daha da kötü.

Dr. Kelley, öğrencilerin daha uzun süre uyumasına izin verilmesi durumunda sınav sonuçlarının yüzde 10 artacağını iddia ediyor. Araştırmacılar daha fazla uykunun gençlerde öğrenmeyi kolaylaştırdığı ve davranış bozukluğunu azalttığını da söylüyor. Sonuç olarak bu evrensel bir durum, hepimiz acı çekiyoruz ve aslında buna mecbur değiliz. Çözüm mü, işte orası size kalmış. Yaşadığımız salgın bize çok şey öğretti. Bir çoğumuzun hayatımızı gözden geçirmesine neden oldu. Ekonomik koşullar çalışmamızı zorunlu kılsa da, alternatifleri gözden geçirme zamanı belki de gelmiştir.Kaynaklar ve İleri okumalar:

  • Work Shouldn’t Start Until 10am And School Even Later, Says Sleep Expert; Yayınlanma tarihi: 9 Eylül 2015; Bağlantı: http://www.sciencealert.com/
  • The End Of 9-to-5? One Scientist Believes 10am Starts Are The Way Forward & We’re On Board; Yayınlanma tarihi:112 Kasım 2018; Bağlantı: https://www.refinery29.com/
  • Working 9-To-5 Is An Antiquated Relic From The Past And Should Be Stopped Right Now; Yayınlanma tarihi: 25 Temmuz 2021; Bağlantı: https://www.forbes.com/

Dip Not

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen, Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmayı hedefleyen, öğretmenler tarafından kurulmuş bir bilim platformudur. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Başa dön tuşu