Robot Derisi İnsandan İki Kat Duyarlı Olacak!

Robotlar için sıcaklığa duyarlı yapay deri geliştirildi. Pektin maddesiyle yapılan bu saydam ve esnek yapay deri robotlara giydirilecek. Pektin, reçel yapmakta da kullanılan, bitkisel ve düşük maliyetli bir madde.

Elektronlar yerine iyon akımlarını tespit ederek çalışan bu teknoloji ile robotlar ısı değişimlerini algılayacak. Robotun deri dokusu, yılanların sahip olduğu ve ısıya son derece hassas olan zar tabakalarına benzeyecek.

Bu özel film tabaka, ısı değişimlerini 10 milikelvin’e kadar hissedebiliyor. Yani insandan 2 kat daha hassas bir doku demek. Tavşan büyüklüğündeki sıcakkanlı bir canlıyı 1 metre öteden hissedebilen robotlar üretilecek. Araştırmacılar bunu bir oyuncak ayıyı mikrodalgada ısıtıp yapay dokunun etrafında çeşitli yerlere koyarak denemişler. Isıdaki değişiklikler deri tabakasında direnç değişimlerine yol açıyor ve bu fark yüzeyindeki elektrodlar tarafından algılanıp bilgisayara iletiliyor.

robot, yapay deri

Çalışmanın başında İsviçre’deki ETH Zürih’ten Raffaele Di Giacomo bulunuyor ve bu dokuyu bir robotun bütün vücuduna uygulamanın robotun etrafında 360°’lik bir ısıya duyarlı alan oluşturacağını söylüyor.

İsviçreli araştırmacı bu teknoloji sayesinde ilerleyen zamanlarda arama kurtarma robotları yapılarak insanları enkazlardan ya da yangın dumanından etkilenmeden kurtarmanın mümkün olacağını ve robotların kalabalık yerlerde insanlara çarpmadan yürüyebileceklerini belirtiyor. Bu duyarlılık, robotları kazalardan ve hasar görmekten koruyacağı gibi insanlara daha da yardımcı olmalarının önünü açacak.

Örneğin bir yardımcı robot, çayın sıcaklığını hissederek onu tutup götürmemesi gerektiğini bilecek.

Di Giacomo’ya göre robotlara çevrelerini öğrenmeleri konusunda yardımcı olmak anahtar rolde.

“Yapay Zeka (AI) ile ilgili en önemli ayrıntı: İnsansı robot, AI’sı ile kendi kendisini şekillendirebilmeli. Bunu da biz duyularımızdan nasıl faydalanıyorsak öyle yapmalı. Robotun tam duyarlı bir duyusal geribildirim mekanizmasına sahip olmasını sağlamalısınız ki bir AI, dünyanın resmini kafasında oluşturabilsin.” diye açıklıyor.

Duyusal Geribildirim

Isıya duyarlı film tabakası teknolojisi ayrıca protezlerde kullanılabilir ve bu sayede protezin sahibi duyusal geri bildirim alabilir.

Daha önceki esnek ısı duyargalarından farklı olarak bu zar tabakası çok geniş bir ısı aralığına sahip ve yapımı çok daha kolay. Araştırmacılar pektin maddesini bir kalıba yayıyor ve daha sonra onu kalsiyum klorür çözeltisine daldırarak kalsiyum iyonlarının pektini ısı değişimlerine duyarlı bir hale dönüştürmesini sağlıyorlar.

Film tabakasının yüzeyi boyunca bulunan elektrodlardan gelen sinyallerle çevredeki ısı kaynağının yeri tam olarak belirlenebiliyor. Çalışma ekibi şu anda çeşitli vücut parçalarını ele alarak bir ısı haritasını çıkarmak için algoritmalar geliştiriyorlar.

robot
Westworld dizisinden insansı robot üretimine dair bir sahne

İsviçreli bilim insanı Di Giacomo’nun sözlerine göre bu hassas film tabakası sprey yoluyla ya da TV’deki “Westworld” dizisinde olduğu gibi “vücudun tamamının çözeltiye daldırılması” yöntemiyle kaplanabilir ve herhangi bir nesnenin yüzeyine duyarlılık kazandırılabilir.

Kaliforniya’da Stanford Üniversitesi’ndeki çalışmalarında kendi geliştirdiği elektronik cilt projesiyle bir cilt üretmeyi başarmış bulunan Zhenan Bao ise şöyle bir açıklamada bulunuyor: “Duyargaların hassasiyeti inanılmaz. Tüm vücudu daldırma yöntemi uygulanabilir evet ancak bu film tabakasını çok amaçlı sentetik bir cilde dönüştürmek için gerekli olan bağlantıları tüm vücuda yaymak zorlayıcı olabilir.”

A.Caner Sönmez

Haber Kaynağı: New Scientist

Kaynak Makale: DOI: arXiv:1512.01161

Matematiksel

a. caner sönmez

yaşamı anlamlandırma yürüyüşünde, "hiç" olmaya giden yoldayım. bir gün tüm beyinlerin birbirine bağlanması, dolayısıyla birbirimizi doğru anlama kapasitelerimizin sonsuzluğa kavuşması hayalim. ve çocukların hepsinin birlikte gülmesi, doyması, doğru yaşaması.. “Bilimsel bilgiyi küçük bir grubun tekeline bırakmak bir toplumun düşün gücünü zayıflatır, onu tinsel yoksulluğa sürükler.” Albert Einstein “Gelmiş geçmiş tüm dikkat gerektiren uğraşlar içerisinde, sevmek uğraşı üzerinde gösterilen dikkat, en yaşamsal önemde olanıdır.” Bertrand Russell "Meselemi hiç'e bıraktım." Max Stirner

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz