Psikoloji

Renk Psikolojisi: Renklerin İnsan Vücudu ve Zihnindeki Farklı Etkileri

İkna söz konusu olduğunda, duyguları etkilemek birincil hedeftir. Ve hiçbir şey – kelimeler ya da resimler bile – olumlu ya da olumsuz bir kullanıcı deneyimi yaratmak için insanların duygularına renklerden daha fazla hitap etmez. Ve renk teorisi oldukça karmaşık bir konudur. Renk psikolojisi, insan davranışıyla ilişkili olarak renklerin incelenmesidir. Renklerin günlük kararlarımızı nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır.

Bu alandaki genel araştırma eksikliğine rağmen, renk psikolojisi kavramı pazarlama, sanat, tasarım ve diğer alanlarda günümüzün önem verilen araştırma konularındandır. Araştırmacılar ve uzmanlar renk psikolojisi ve ruh halleri, duygular ve davranışlar üzerindeki etkisi hakkında birkaç önemli keşif ve gözlem yapmışlardır.

Renk Psikolojisi Üzerine Yapılan Çalışmalar

Renk tayfının kırmızı alanındaki renkler sıcak renkler olarak bilinir ve kırmızı, turuncu ve sarıyı içerir. Bu sıcak renkler, sıcaklık ve rahatlıktan öfke ve düşmanlık duygularına kadar değişen duyguları uyandırır. Spektrumun diğer tarafındaki renkler ise soğuk renkler olarak bilinir ve mavi, mor ve yeşili içerir. Bu renkler genellikle sakinlik ile ilişkilendirilse de aynı zamanda üzüntü veya ilgisizlik duygularını da çağrıştırabilir.

Renk psikolojisini anlamak için Leeds Üniversitesindeki bir grup araştırmacı tarafından yapılan çalışmanın sonuçları renklerin sadece psikolojik değil, fizyolojik de etkileri olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Çalışma renklerin kalp atışı ve tansiyon üzerinde küçük de olsa bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Kırmızı ışığın olsa kalp atışını hızlandırdığını, mavi ışığın ise kalp hızını yavaşlattığını göstermiştir.

Renklerin İnsan Vücudu ve Zihninde farklı etkileri
Araştırmada kullanılan, ışığın insan davranışı ve psikolojisi üzerindeki etkisini değerlendirmek için özel olarak tasarlanmış bir aydınlatma laboratuvarı. Kaynak: https://www.sciencealert.com/

Renklerin Psikolojimiz Üzerindeki Etkileri

Renklerin farklı kültürlerde de farklı anlamları vardır. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, renklerin insanları çeşitli şekillerde etkileyebileceğini göstermektedir. Renk psikolojisi, çeşitli tonların, ruh halimizi iyileştirmekten, kaygıya neden olmaya kadar çok çeşitli etkilere sahip olabileceğini ve birçok tercihimizi etkileyebileceğini öne sürmektedir. Aşağıda bir kaç örnek listeleyelim.

Beyaz renk

Saflığı, temizliği ve sürekliliği, yani istikrarı simgeler. Bu renk genellikle gençlik ve modernlik duygusu uyandırmak için kullanılır. Gözün algıladığı en parlak renk olduğundan, işaretlerde, paketlerde ve satış noktalarında zıtlık oluşturarak dikkati çekmek için tercih edilir.

Siyah renk

Fizik dünyasında siyah direk ışığın %100’ünü emer ve dolayısıyla spektrumun hiçbir uzantısını yansıtmaz. Bu yüzden tarih boyunca tehlike, kötülük ve benzeri şeylerle ilişkilendirilmiştir. Güçlü duygular yaratır ve otoriteyi simgeleyen bir renktir. Bazı markalar ürünlerinde siyahı bilinçli olarak o ürünün elit bir ürün olduğu ve ucuz bir ürün olmadığı algısı yaratmak için kullanırlar.

Mavi renk

Sonsuzluk ve özgürlük simgesi olarak görülüyor. Güven ve sadakati de simgeler. Yapılan bazı araştırmalar mavi odada çalışmanın verimi arttırdığı da kanıtlanmıştır. Ayrıca mavi renk sakinleştirici bir etkiye de sahiptir. Sağlam ve kendinden emin bir duygu yarattığı için sosyal medya sitelerinin çoğunlukla bu rengi kullandığını görebiliriz. Öte yandan mavi rengin insanların iştahını bastırdığı kanıtlanmıştır ve bu nedenle yiyecek reklamlarında kullanılmaz.

Yeşil renk

Doğanın ve huzurun rengidir. Psikolojik ve bedensel olarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Tazeliği ve şifayı çağrıştırdığı için organik ürünlerin pazarlanmasında bu renge rastlayabiliriz. Koyu yeşil ise para ve itibar rengidir. Bu yüzden bazı bankaların renklerinde bu rengi ve tonlarını görebiliriz.

Kırmızı renk

Kırmızı pazarlamada da en çok kullanılan renklerden biridir: Diğer renklerden öne çıkar, çekicidir ve dikkat çekmek için kullanılır. Canlılığın, hareketin ve fiziksel gücün rengidir. İnsanların kalp atışını artırır ve aciliyet hissi yaratır. Özellikle satış noktalarında ve iştah açtığı için gıda sektöründe, anlık satın ama kararlarımızı teşvik etmek için kullanılır.

Sarı renk

Neşeyi, zekâyı, inceliği ve pratikliği simgeler. Vurgulanması ve dikkat çekmesi istenen yerlerde kullanılır. Altının, zenginliğin ve lüksün sembolüdür. Pazarlamada iyimserlik ve gençliği temsil eder. Pazarlamada genelde raflardaki belli ürünlere dikkat çekmek için kullanılır.

Mor renk

Asalet, lüks ve itibarın rengidir. Kendine güveni simgeler. Birçok marka yaratıcılık, hayal gücü ve bilgeliği temsil etmek için bu rengi kullanır. Pazarlamada güzellik veya yaşlanma karşıtı ürünler için genelde mor renk tercih eder.

Turuncu renk

Heyecan verici bir renktir. Canlılık, yaratıcılık ve iletişimin temsilcisidir. Aynı zamanda mutluluk vericidir. Dışa dönük, cana yakın, mutlu ve çocuksu bir algı yaratır. Bundan dolayı dolayı hedef kitlesi çocuklar ve gençlerin olduğu iş kollarında tercih edilebilir.

Kahverengi

Toprağın ve doğallığın rengidir. Kişide güvenlik duygusunu pekiştirir. Sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlar. Sağlıklı, doğal ve organik ürünleri çağrıştırır, bu yüzden bu sektörde tercih edilebilir.

Aldığımız kararlarda başkalarının bizi istedikleri şekilde yönlendirmelerinden bir nebze de olsa kurtulabilmek için renkleri tanıyalım ve onların farkında olalım.


GÖZ ATMAK İSTERSENİZ

Kaynak: Color Psychology: Does It Affect How You Feel?; https://www.verywellmind.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu