GÜNDEM

Ramanujan Makinesi

İsrail Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, Ramanujan makinesi ismini verdikleri bir makine icat ettiler. Bu makine aslında matematikteki temel sabitler için sanılar üreten bir algoritma.

Araştırmacılar, bu algoritmayı nasıl geliştirdiklerini anlattıkları bir makale yayınlamanın yanı sıra, kişisel bilgisayarlarının araştırmacıların oluşturdukları ağ tarafından kullanılmasına izin vermek isteyen, herhangi bir sanı için bir ispat yöntemi öneren veya yeni bir matematiksel yapı için kod yazan meraklılar için de bir internet sitesi yaptılar.

Ramanujan makinesi ismini Hindistan’da büyüyen ve ünlü matematikçi G. H. Hardy tarafından keşfedilen Srinivasa Ramanujan ‘dan aldı.

Ramanujan, Hardy tarafından keşfedilip İngiltere’ye yerleştikten sonra çalışmalarını devam ettirdiği Cambridge Üniversitesi’ndeki etkin isimlerden birisi haline geldi. Ramanujan, alışılmışın dışındaki düşünce yapısıyla, matematiksel ispatlarda üstünlük göstermeye çalışmak yerine, matematiksel problemlere içgüdüsel yaklaşmayı tercih etti ve bu yaklaşımlar yardımıyla elde ettiği çıkarımları başkalarının ispatlamasını sağladı. Bu sebeple zaman zaman sanı makinesi olarak da isimlendirilen Ramanujan’ın bu halinin, yüce bir kuvvet tarafından yeryüzüne formül gönderilmek üzere görevlendirilen bir aracıya benzetildiğini söylemek yanlış olmaz.

Aslında, İsrail’li araştırmacıların yaptıkları iş, bu yaklaşımı bilgisayar gücü kullanarak tekrar etmekten başka bir şey değil.

Ramanujan makinesi, sürekli kesirler biçiminde devam eden temel sabitlerle ilgili sanıları bulmak için algoritmalar çalıştıran bir bilgisayarlar ağı.

Bu ağın amacı, insanların anlayabileceği ve matematiksel doğruluklarını ispatlayabileceği sanılar yaratmak.

Bu ağın mimarı olan araştırmacılar, fikirlerinin gelecek nesil matematikçilere ilham kaynağı olmasını umut ediyor ve sanıların doğruluğunu göstermek üzere geliştirilecek herhangi yeni bir algoritmanın veya yapılacak ispatın, algoritmayı geliştiren veya ispatı yapan katılımcıların ismiyle anılacağını söylüyor.

Kaynak ve İleri Okuma:

www.phys.org/news/2019-07-ramanujan-machine-automatically-conjectures-fundamental.html 

www.diligentias.com/ramanujan-machine-scientists-developed-a-new-concept/

Matematiksel

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Halen Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde Doktor Öğretim Üyesi unvanıyla çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı