Psikoloji

Psikologlara Göre Salgının Arkadaşlıklar Üzerindeki Olumsuz Etkisi Geçici Olabilir

Yaşadığımız pandemi sürecinde bir çok kişi sosyal izolasyonu tercih etti, bu durum da doğal olarak kimi arkadaşlık ilişkilerinin bozulmasına sebep oldu. Durumun kalıcı olacağından endişe ediyorsanız size güzel bir haberimiz var.

Oxford Üniversitesi’nden psikolog Robin Ian MacDonald Dunbar tarafından yapılmış olan bir çalışmaya göre, yaşadığımız salgının arkadaşlıklar üzerindeki etkisi büyük ihtimalle geçici. Proceedings of the Royal Society A dergisinde yayımlanan söz konusu çalışmada, konuya ilişkin birçok araştırma inceleniyor ve Dunbar salgının insan ilişkileri üzerindeki etkilerine dair kendi teorilerini de paylaşıyor.

Salgının birçok ülkedeki vatandaşların sosyal hayattaki davranışlarını kökünden değiştirdiği ortada. Bu dönemde çokça yalnızlık ve sivil itaatsizlik eylemlerine tanıklık ettik. Öte yandan yakınları vefat edenlerse hüzün ve kafa karışıklığı içerisinde kaldı. Sonuç olarak, modern toplumun aslında ne kadar kırılgan olduğu ortaya çıkarak hepimizi bu konuya ilişkin bildiklerimizi sorgulatma noktasına getirdi. Dunbar’ın araştırması da şu anda tanıklık ettiğimiz gibi, bir aile veya arkadaşlık grubunu oluşturan insanların birbirlerinden fiziksel olarak ayrı olmak durumunda kalınca nasıl tepki verdiğini inceliyor.

Ortalama bir sosyal grup tahminimizden daha küçük ve düzenli

Dunbar, öncelikle sıradışı durumlarda insan gruplarının davranışlarını inceleyen araştırmaları bir araya getirerek işe başlamış. Bu sırada, şaşırtıcı biçimde ortalama bir sosyal ağın 150 kişiden oluştuğunu ve düşünüldüğünden daha düzenli olduğunu fark etmiş. (İnsan beyni aynı anda en fazla 150 kişiyi bir grupta düşünebildiği için)

Bir gruptaki bağların ne kadar kuvvetli olduğunu ise birlikte geçirilen zaman ve güven gibi bazı kritik faktörlerin belirlediğini ortaya çıkarıyor.

Aile içi ilişkiler fiziksel mesafeye daha dayanıklı

Aile bireyleri için ayrı geçirilen zaman aradaki bağları güçsüzleştirmiyor fakat arkadaşlıklar için aynı şey geçerli değil. Buna göre, arkadaşlıklar yalnızca 3 ay gibi kısa bir sürede bile yüz yüze görüşülmediği takdirde zayıflıyor. Buna karşın bu arkadaşlıklar daha sonra tekrar bir araya gelinmesi ile tekrar güçlenebiliyor. Bu doğrultuda, pandemi sona erdiğinde ve tekrar sosyalleşmeye başlandığında insanların başta biraz garip hissedeceğini fakat biraz efor sarf edilmesinden sonra bağların tekrar eskisi gibi olacağı öngörülüyor. Hatta Dunbar, pandeminin bir etkisi olarak da yeni insanların eskilerinin yerine hayatımıza girerek belki de uzun soluklu olacak arkadaşlıkların önünü açabileceğini düşünüyor.

Kaynak: Psychologist suggests negative impact of pandemic on friendships likely to be fleeting; https://phys.org/

Matematiksel

Deniz Karagöz

Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.