ZİHİN AÇAN YAZILAR

Matematik Hataları: Uçak Gemisi Pisti Eğim Açısı

Eğer bir uçak gemisi pistine iniş yapmanın ne kadar zor olduğunu bilseydiniz, pilot olmak istemezdiniz!

Wright kardeşlerin 17 Aralık 1903’de motorlu bir uçakla gerçekleştirdikleri ilk uçuşun ardından, uçağın askeri açıdan büyük yararlar sağlayacağı otoriteler tarafından çok çabuk anlaşılmıştı. Önceleri meydanlardan iniş ve kalkış yapan uçaklar sonraki yıllarda uçak gemilerinde konuşlandırılmıştı.

Foudre, deniz uçağı konuşlandırılmış ilk askeri gemi olarak bilinmektedir. Gemi güvertesinde uçaklar için hangar ve denize inen uçakları gemiye almak için vinç bulunuyordu. Foudre 1912 yılında Akdeniz’de yapılan tatbikata katılmış, Kasım 1913’de güvertesine deniz uçaklarını fırlatmak için 10 metre uzunluğunda pist eklenmişti.

Önceden pistin görünümü aşağıdaki gibiydi. Oldukça basit görünüyor değil mi?

Bu tasarım tam bir facia! Üstteki görselde gördüğünüz gibi havadaki uçağın ineceği pistin sonunda havalanmak için bekleyen uçaklar var! Eğer havadaki uçak inişini zamanında durduramazsa pist sonundaki uçaklara çarpabilir.

Buna tedbir olarak öncelerde uçağı zamanında durdurabilmek için bir tel kullanılması düşünülse de fakat bu da zor bir işti. Nihayetinde mantıklı bir fikir bulundu; eğer uçak teller yardımıyla durdurulamazsa bariyer ağı yardımıyla durdurulacaktı. Fakat uçağın bariyerin üzerinden atlaması alışılmadık bir durum değildi.

O halde uçağın daha güvenli bir şekilde indirilebilmesi için yapılması gereken yenilik ne olabilirdi?

Çözüm olarak uçağın iniş pistine yaklaşık 9 derecelik bir eğim verdiler.

Komik gelebilir fakat bu çözümü bulmak yıllar aldı. Uçuş güvertesine açı vermeyi 1952 yılına kadar düşünemedik. Bu zamana kadar olan tüm inişler çarpışma potansiyeli taşıyordu.

Açılandırılan güverte sayesinde, tellerden kurtulan uçak tam gaz devam edip tekrar havalanabilir ve tekrar inmeyi deneyebilirdu. Geminin baş kısmının yanında kalkış için bekleyen diğer uçaklar ve mürettebat da böylelikle emniyette oluyordu.

Ayrıca açılı güverte taktiksel olarak ateş açabilmeyi ve aynı zamanda uçak inişini sağlaması açısından avantajlıydı.

Eğer bunu yapmak 10 yıl daha erken akıl edilebilseydi belki birçok hayat kurtarılmış olurdu.

Matematik hataları hakkında okumaya devam etmek isterseniz: Matematik Hataları: Kare Pencereler

Murat Öz

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu