Öldüren Matematik Hataları: Pist Eğim Açısı

Eğer bir uçak gemisinin pistine iniş yapmanın ne kadar zor olduğunu bilseydiniz, pilot olmak istemezdiniz! Bu uçaklarla dolu, aşağı yukarı dalgalanan küçük bir pist. Ve unutmayın ki bu iniş tamamen göstergeler, bilgisayarlar ve sinyaller yardımıyla yapılıyor.

Fakat bunların haricinde bir başka problem vardı.

Son derece basit bir hata:

Önceden pistin görünümü aşağıdaki gibiydi. Oldukça basit görünüyor değil mi?

Bu su üzerinde yüzen bir iniş pisti. Daha farklı nasıl tasarlayabilirsiniz?

Bu tasarım tam bir facia! Üstteki görselde gördüğünüz gibi havadaki uçağın ineceği pistin sonunda havalanmak için bekleyen uçaklar var! Eğer havadaki uçak inişini zamanında durduramazsa pist sonundaki uçaklara çarpabilir. Bu çarpışma sonucunda ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

Buna tedbir olarak öncelerde uçağı zamanında durdurabilmek için bir tel kullanılması düşünülse de fakat bu da zor bir işti. Nihayetinde mantıklı bir fikir bulundu; eğer uçak teller yardımıyla durdurulamazsa bariyer ağı yardımıyla durdurulacaktı. Fakat uçağın bariyerin üzerinden atlaması alışılmadık bir durum değildi.

O halde uçağın daha güvenli bir şekilde indirilebilmesi için yapılması gereken yenilik ne olabilirdi?

Çözüm olarak uçağın iniş pistine yaklaşık 9 derecelik bir eğim verdiler.

Komik gelebilir fakat bu çözümü bulmak yıllar aldı.

Tarihteki, uzay uçuşları ve atomun parçalanması gibi bazı büyük teknolojik gelişmeler ikinci dünya savaşı sırasında meydana geldi. Uçuş güvertesine açı vermeyi 1952 yılına kadar düşünemedik. Bu zamana kadar olan tüm inişler çarpışma potansiyeli taşıyordu.

Açılandırılan güverte sayesinde, tellerden kurtulan uçak tam gaz devam edip tekrar havalanabilir ve tekrar inmeyi deneyebilirdu. Geminin baş kısmının yanında kalkış için bekleyen diğer uçaklar ve mürettebat da böylelikle emniyette oluyordu.

Ayrıca açılı güverte taktiksel olarak ateş açabilmeyi ve aynı zamanda uçak inişini sağlaması açısından avantajlıydı. Oysaki ikinci dünya savaşında eğer ateş açmak istiyorsanız iniş yapan uçağın inmesini ya da uçak indirmek istiyorsanız ateşin bitmesini beklenmek zorundalığı vardı yani ikisi aynı anda yapılamıyordu.

Eğer bunu yapmak 10 yıl daha erken akıl edilebilseydi belki birçok hayat kurtarılmış olurdu.

Murat Öz

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı