Pisagor teoremini ispat etmenin kaç yolu vardır?

Öklit’in, 20 yaşındaki Einstein’in ve Amerikan başkanı James Garfield’in ortak yanı nedir?

Hepsi meşhur Pisagor teoremi için zekice kanıtlar buldu. Yani bizim ezberleyip geçtiğimiz a²+b²=c² formülü için kafa patlattı. Sadece onlar mı? Elbette değil…

Teoreme Yunan filozof ve matematikçi Pisagor’un adı verilse de aslında onun zamanında bin yıldan fazladır biliniyordu. M.Ö. 1800’lü yıllardan kalma bir Babil tableti, teoremi karşılayan 15 sayı grubunu listeliyor. Bazı tarihçiler Antik Mısırda dik kareler yapmak için 3,4,5 gibi sayı kümelerini kullandıklarını tahmin ediyor. Ve M.Ö. 800 ve 600 arasında yazılmış bilinen en erken Hint matematik yazılarında da bu teoremin izleri bulunuyor.

İspatlar teoremin doğru olduğunu göstermek için matematiksel kuralları ve mantığı kullanır. Bilim tarihi boyunca, hiçbir problem Pisagor Te­oremi kadar merak yaratmamış ve bu kadar çok sayıda farklı biçimde ispatlanmamıştır. Bugün resmen tescil edil­miş, özel kurumlarca gruplandırılmış  katalog ve koleksiyonlara geçirilmiş olarak cebirsel ve geometrik yollarla gösterilmiş 377 adet farklı Pisagor Teoremi ispatı vardır ve bu sayı artmaktadır.

Aşağıdaki video bu güzel teoremin hikayesini ve bir kaç ispatını keyifli bir dil ile anlatıyor. İzlemenizi öneririz. Belki bir gün sizlerde farklı bir ispatını yapmak isteyebilirsiniz, kim bilir?

Pisagor’un dediği gibi “Akıl ölümsüzdür, geri kalan her şey ölümlüdür.

Not: otomatik olarak açılmaz ise  altyazılar kısmından Türkçe dil seçeneğini seçebilirsiniz.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı