GEOMETRİ

Pi’nin Yaşamı Aslında Üçgenlerden İbaret

Bir çok kişi, 2012 yılında çekilen, bir kaplan ve çocuğun hikayesini konu alan Pi’nin Yaşamı isimli filmi anımsayacaktır. Film 2013 yılında “En İyi Görsel Efekt Oscar’ı” ödülünü almıştı.

Filmin bir bölümünde kaplan ile bir çocuk okyanusun ortasında bir teknenin içinde birlikte yaşamak zorunda kalıyordu. Bu fikir kulağa ürkütücü gelse de, tahmin edebileceğiniz için filmde kullanılan kaplan gerçek değil bir tasarım harikası idi.

kaplan_matematiği

Filmin elbette bazı bölümlerinde gerçek kaplanlar kullanılmıştı ancak bu oran %14 kadar idi. Başrol oyuncusu Suraj Sharma ile kaplanın doğrudan etkileşimini gerektiren sahneler ise ağırlıklı olarak bilgisayar grafikleri ile yapıldı. Nedenini tahmin etmek fazla zor olmasa gerek elbette…

Peki bir kaplanı bilgisayar ortamında bu kadar gerçekçi oluşturmak nasıl mümkün olabildi?

Elbette tahmin edebileceğiniz gibi matematik ve akışkanlar fiziği sayesinde…

Aslında fikir oldukça basit, kaplana gerçekçi görünümü verebilmek için kullanılan şey üçgen. Kaplan bir photoshop programında binlerce birbirine bitiştirilmiş üçgenlerden oluşuyor. Kaplanın rengi ve dokusu gibi detaylarda tek tek üçgenler üzerinden elde ediliyor.

Matematikçi Patrick Sanan filmde oluşturulan sanal kaplanı anlatan “Kaplan Matematiği” adında kısa bir belgesel hazırladı. Bu belgeselde filmlerdeki gerçek kaplan görüntüsünü dijital olarak elde edebilmenin yolları anlatılıyor.

İzlemenizi öneririz…

Not: Video dili İngilizce’dir.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu