Anasayfa » MATEMATİK HER YERDE » Pi’nin Yaşamı Aslında Üçgenlerden İbaret

Pi’nin Yaşamı Aslında Üçgenlerden İbaret

Kaplanlar dünyanın en zorlu yırtıcıları arasındadır ve kafeste büyütülse bile son derece tehlikeli olabilirler. Bu gerçek, 2012 yılında çekilen, bir kaplan ve çocuğun hikayesini konu alan Pi’nin yaşamı filminde çekim ekibi ve oyunculara çok zor anlar yaşatmış. Filmde bir kaplan ve bir çocuk okyanusun ortasınsa bir kayıkta uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalıyorlardı.

Film aslında sadece %14’ünde gerçek kaplanlar kullanılarak çekildi ve başrol oyuncusu Suraj Sharma ile kaplanın doğrudan etkileşimini gerektiren sahneler ağırlıklı olarak bilgisayar grafikleri ile yapıldı çünkü bu vahşi etoburun gerçeği ile film çekmek tehlikenin en büyüğü olacaktı.kaplan_matematiği

Peki bir kaplanı bilgisayar ortamında oluşturmak nasıl mümkün oldu? Üstelik çizgi film formatından uzak, gerçek görüntüler oluşturmaktan bahsediyoruz. Bu soruya matematik ve fizik karışımını kullanarak cevap verildi. Özellikle esneklik için Geometri’yi kullanmak ise temel şarttı.

Matematikçi Patrick Sanan filmde oluşturulan sanal kaplanı anlatan “Kaplan Matematiği” adında kısa bir belgesel hazırladı. Bu belgeselde filmlerdeki gerçek kaplan görüntüsünü dijital olarak elde edebilmenin yolları anlatılıyor. Dijital üçgenlerden yararlanarak sanal kaplan örgüsünü elde ediliyor.

Kaynak: http://www.bilimkafe.com/

Matematiksel

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.