GELECEK

PigeonBot – Gerçek Kanatları Olan Bir Drone

Bir güvercini andıran ve gerçek kuşlar gibi kıvrak dönüşler yapabilen bir drone olan PigeonBot, havacılık teknolojisinin geleceğine dair bir yapıt.

Kuşların nasıl uçtuğunu tam olarak anlamak her zaman zor olmuştur, çünkü kanatları çok fazla tüyden oluşur. Bu tüyler her zaman birbirleriyle etkileşim halindedir ve kuş kanatlarının/tüylerinin sürekli dönmesi uçuşun mekaniğini anlamayı zorlaştırır.

Kaliforniya Stanford Üniversitesi’nden David Lentink ve ekibi önce bir güvercin kadavrasının kanadını inceledi. Her kanatta ortalama 60 tüy; 20 tüy orta sırada, bu sıranın üstünde ve altında 20 tüy vardı.

“Her bir kanata bir işaretleyici ekledik ve tüy hareketi ile kemik hareketi arasındaki ilişkiyi dikkatlice ölçebildik” diyen Lentink, daha sonra kanadı sadece içeri ve dışarı hareket ettirerek uçuş mekaniğini anlamaya çalıştıklarını ifade etti.

İncelemeler sonucunda bilek açısının herhangi bir zamanda tüm uçuş tüylerinin açılarını belirlediğini, yani kuşların her bir tüyü kontrol etmek zorunda kalmadan kanatlarının şeklini değiştirebileceğini buldular.

Bu tespit, kanatları modellemek için gereken değişkenlerin veya serbestlik derecelerinin sayısını azaltan bir bulgu oldu.

Ekip, bu yeni bulguyu, güvercin uçuşunu yeniden yaratmayı amaçlayan PigeonBot‘un yapımında kullanmıştır. PigeonBot, bir pervane ile çalışır ve her kanatta uzaktan kontrol edilebilen bilek ve tüy eklemleri vardır.

Ortalama hızı saatte yaklaşık 40 kilometredir, bu da ortalama güvercinlerden biraz daha yavaş bir hızdır.

Lentink ve ekibi, bu tip bir uçuşun sadece tüylere gömülü belirli moleküller nedeniyle mümkün olduğunu buldular. Sadece 10 mikrometrelik bu moleküller, tüylerin birbirlerinden uzaklaşmasına izin verirken çok fazla ayrılmalarını sağlar. Bu da doğru uçuş için gereken bireysel tüy kontrolü seviyesini azaltır.

PigeonBot’da gerçek güvercin tüyleri kullanıldı. Çünkü hiçbir sentetik malzeme gerçek tüylerin özelliğine sahip olamaz” diyen Lentink, “Tüyler eşsiz özelliklere sahip; hafifliği, aerodinamik yükü taşımak için sertliği var ve onarımı kolay” dedi.

Gerçek kuş tüylü kanatlarıyla uçan bir drone olan PigeonBot’u görmek isterseniz bu videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=XtFHuzYceaE

Kaynak:https://www.newscientist.com/article/2230401-a-robot-equipped-with-real-pigeon-feathers-flies-like-a-living-bird/

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Başa dön tuşu