Pi Sayısının Müziği

Pek şiirsel olmasa da ya da kulağa hoş gelmese de çok sorun değil. Biz insanlar temelde örüntü tanıma cihazlarıyız.

Bunun anlamı şu; gözlerimiz dünyayı algılar ama gerçekte gördüğümüz şey doğrular, eğriler, renkler ve ışıklardan oluşan karmaşık örüntülerdir.

Kulaklarımız sesleri işitir; ama biz sinyalleri, ancak ton ve ritmin ayrıksı örüntülerini ortaya çıkaracak biçimde çözdüğümüz zaman, müziği ve dili fark ederiz.

Çevremizdeki örüntüleri yakalamak için istek duyarız, belki de herhangi bir şeye anlam vermemizin tek yolu budur.

Pi’nin basamakları tümüyle rastlantısal görünen bir biçimde sonsuza doğru akar. On tane yüzü olan bir zarı atmaya benzer bir şekilde, bir sonraki atışta kaç geleceğini kestirmek mümkün değildir. 

Ve bu rastlantısallık durumda binlerce insanı büyüler, onun daha çok basamağını araştırmalarına sebep olur elbette.

Pi’nin basamakları ile müzikteki notalar arasında ilişki kurarsanız, hiç melodi yoktur. Ama yeterince uzun dinlerseniz, bir melodi işittiğiniz düşünmeye başlarsınız.

Bir arkadaşımız pi sayısının rakamlarını, notalarla eşleştirip piyanoda çalmayı denemiş, ortaya başarılı bir çalışma çıkmış.

Kaynak: Pi Coşkusu – David Blather

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı