Uzaylılarla İletişimin Temeli Belki de Matematiktir

Sizce başka dünyalara gitsek orada karşımıza çıkacak olan matematik bizim yaptığımız matematiğin aynısı mı? Diğer bir deyişle evrende yapılan matematik sadece bir tane mi?

Günümüzün önemli matematikçilerinden biri olan Prof. Ian Stewart’ın düşüncesine göre uzaylıların bizi duymasının tek koşulunun iletişimde matematiksel bir dil kullanmak. Nasa’nın yaşam arayıcı olarak gönderdiği Voyager kapsülünün iletişim sinyallerinin temelini aslında Stewart’ın bu görüşünü destekliyor. Voyager aracının ses, sistem ve iletişim araçları matematiksel sayılar üzerine kurulmuştur.

Prof. Dr. Ali Nesin’in bu konuyu destekleyen şu sözleri matematiğin evrensel olduğunu kanıtlar nitelikte.

“Eğer bizden başka zeki canlılar varsa ve onlarda matematik yapıyorsa, yaptıkları matematiğin bizden hiçbir farkı yoktur.”

1960 yılında Amerikalı astronom Frank Drake radyo teleskobu kullanarak evrende zeki yaşam formları arayan ilk insanlardan. Onun bu çabası SETI diye bilinen( Search For Extra Terrestrial Intelligence) yani, Dünya Dışı Zekayı Arama Enstitüsü kavramını ortaya çıkardı.

Samanyolu Galaksisi içerisindeki “akıllı medeniyetler”in sayısını belirlemek amacıyla Drake aşağıdaki denklemi geliştirdi.

N: Haberleşebilen uygarlık sayısı
R: Uygun yıldızların (güneş benzeri) oluşma hızı
fp: Evrende var olduğunu varsaydığımız yıldızlardan, çevresinde gezegen olanların oranı
ne: Bu gezegen sistemlerindeki yasama elverişli gezegen sayısı
fl: Evrendeki gezegenlerden, üzerinde canlı oluşanların oranı
fi: Bu canlılardan akıllı olanlarının gelişebilme oranı
fc: Bu canlılar arasında haberleşenlerin oranı
l: Haberleşebilir uygarlıkların yaşam süresi

Elbette bu faktörlerin çoğu hipotezden ibarettir…

Bir uzaylı medeniyetle temasa geçmeyi başarırsak, aramızdaki iletişimin sayılar sayesinde olacağı düşüncesi ile Porto Riko’da bulunan Arecibo Radyo Teleskobu 1974 yılında 25 bin ışık yılı uzakta bir galaksiye doğru bir radyo mesajı gönderdi. Mesajın içeriğindeki bilgilerin çoğunluğu sayısaldı: 1’den 10’a kadar olay sayılar, DNA’yı oluşturan elementlerin atom sayıları, bir insanın boyu ve dünya nüfusu gibi…

Bu sinyalleri herhangi bir dünya dışı varlığın duyup duymadığı bilinmemektedir.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/travel/7954877/Alien-mathematics-is-Pi-universal.html

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın!

Haberleri Bir Bilim İnsanı Gibi Nasıl Okuyabiliriz?

Günlük basılı yayın okumalarımızda veya sosyal medya aracılığıyla çok çeşitli iddialar ile karşılaşıyoruz. Peki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.