İlginç Sayılar

Pi Günü Yerine Belki de Tau Günü Kutlamalıyız!

Pi sayısı, kitaplara, sanata ve on binlerce basamak sayı ezberleyen meraklılara ilham kaynağı oldu. Fakat bazıları, Pi sayısının başka bir matematik sabitiyle değiştirilmesi gerektiğini öne sürüyor. Tau sayısı olarak bilinen, (τ) ile sembolize edilen bu yeni oran, çemberin çevresinin yarıçapına oranıyla elde ediliyor.

Yeni bir fikir değil bu aslında. 2001 yılında Salt Lake’teki Utah Üniversitesinden matematikçi Bob Palais, Mathematical Intelligencer (Matematiksel Zeka) dergisinde “ π yanlıştır!” başlıklı bir makale yayınladı.

Bu konu, 2010 yılında yazar ve eğitimci olan Micheal Hartl tarafından online olarak yayınlanan “Tau Manifestosu” ile daha fazla ilgi görmeye başladı.

Pi’nin başarısızlığını görmenin en kolay yolu, radyan cinsinden ölçülen açıları düşünmekten geçiyor.

Pi, yarım çemberin radyan cinsinden açı ölçüsüdür. Bu durum bazı konularda kafa karıştırır: Mesela, bir dilim pizzanın ucundaki açı –ya da bir turtanın 8. parçası- π/4 radyandır,  π/8 değil. Buna karşılık Tau kullandığımızda bir dilimin açısı τ/8  dir.

Başka bir deyişle Tau sayısı, tam çemberin radyan cinsinden açı ölçüsüdür.

Pi Günü Yerine Belki de Tau Günü Kutlamalıyız!

Şu iki konu önemlidir. Trigonometri (üçgen gibi şekillerde açı ve uzunluk ilişkilerini inceleme) öğrenciler için hesap makinelerinin içine körü körüne tıkılmış sayılar gibi gelebilir.

Birçok trigonometri sorusunu, açıların sinüs veya kosünüsünü hesaplayarak çözeriz. Bu iki fonksiyonun grafiklerini çizdiğimizde S gibi dalgalı görünür ve aralıklarla grafikler tekrar eder. Yani Pi sadece S’nin yarısı demektir. Diğer yandan Tau tüm S’yi ihtiva eder, daha sezgisel bir ölçü.

Pi, matematiğe o kadar yerleşti ki, çıkarmak son derece zor. Tau’yu Pi’nin yerine kullanmak yerine ikisini beraber öğretmek daha pratik bir yaklaşım olur.

Eğitim, Tau’nun etkisinin en net hissedileceği yerdir: Profesyonel bilimciler ve matematikçiler, Pi ile beraber bu faktöre denklemlerinde yer verebilirler.

2 ile çarpmanın öğrenciler için bile zor olmadığını iddia edebilirsiniz. Ama önemli olan aritmetik değil. Trigonometri, “matematiği sevmek” ile “matematikten  nefret etmek” ayrımında son derece etkin rol oynamakta ünlüdür.

Daha fazla insanın matematiği anlamasına ve keyif almasına yardımcı olmak zor değil.

O zaman 28 Haziran! Dünya Tau günü olsun…

Şevket Üncü

Kaynak: https://www.sciencenews.org/blog/science-public/forget-pi-day-we-should-be-celebrating-tau-day

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu