NEYİ NASIL YAPMALI?

Peter Ferdinand Drucker’dan Tavsiyeler


 Bilgi geliştirilmeli, zorlanmalı ve sürekli artırılmalıdır yoksa kaybolur.

Yönetim bilimlerine yaptığı katkılar ile tanınan Avusturya doğumlu Ferdinand Drucker (1909 – 2005) yılları arasında yaşamış eğitimci ve yazardır.

Avusturya’da Hitler yönetiminde baskı görünce İngiltere’ye kaçmış ve Londra’da ekonomist olarak işe başlamıştır. Sonrasında Amerika’ya göç etmiş ve Vermont Üniversitesi’nde siyaset ve felsefe profesörü olarak çok sayıda ders vermiştir. 1945’lerde General Motors’un çalışma ilkelerini gözlemlemiş ve bu doğrultuda 1950’de İşletme Kavramı adlı kitabını yayınlamıştır. Drucker’ın bu kitabı çok popüler olmuş ve kendisine büyük bir prestij getirmiştir. Onun en önemli yazısı Yönetim Uygulaması ise 1954’te yayınlandı.

1950’lerde Amerika’da beyaz yakalı işçi sayısı mavi yakalı işçi sayısından fazla olmaya başlamıştı, bu yüzden bu döneme bilgi çağının başlangıcı denir. Peter Ferdinand Drucker 1970’lerde modern iş dünyasında asıl sermayenin bilgi olduğunu ilk yazan kişilerden biriydi. Aynı zamanda çeşitli konularda sözleri ve tavsiyeleri de vardır.

Liderlik üzerine: Hiçbir zaman “ben” diye düşünme ve söyleme. “Biz” diye düşün ve konuş. Etkin liderler sadece organizasyonun güvenine sahip oldukları için otoriteye sahip olduklarını bilirler. Organizasyonun ihtiyaç ve imkânlarının kendi ihtiyaçlarından önce geldiğini anlarlar.

Yetenek üzerine: Yönetimin iki ana görevi yeteneği çekmek ve tutmak haline geldi. Bilgi çalışanlarının birçok seçeneği var; gönüllüler olarak muamele görmeli ve yönetilmeliler. Kişisel başarı ve kişisel sorumlulukla ilgilenirler. Devamlı öğrenme ve eğitim beklerler. Saygı ve otorite isterler. Bunları onlara sağlayın.

Çalışma üzerine: Sorunlara değil imkânlara odaklanın. Sorun çözümü zararı engeller, ama imkânları kullanmak sonuç üretir. Gerçek bir kriz olmadan sorunlar yönetim toplantılarında imkânlar incelenip ele alınmadıkça tartışılmamalıdır. Değişimi bir fırsat olarak kullanın ve bir tehdit olarak görmeyin.

Karar verme üzerine: Her karar risklidir. Karar, kaynakları bilinmeyen ve belirsiz bir geleceği sunma taahhüdüdür. Eğer kararın gerekli olduğunu, sorunları açıkça ifade etmeyi ve doğrudan başa çıkmayı, sonunda uzlaşma yapmanız gerektiğini biliyorsanız, riskler en aza indirgenebilir.

Organizasyon üzerine: Etkin organizasyonlar kendilerini tatmin etmek için değil, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için vardır. Liderler organizasyonu oluşturan çalışanların kendilerini sürekli yenileyebilecek şekilde dışarı odaklanmasını sağlamalıdır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak:
https://sinirbilim.org/peter-ferdinand-drucker/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı