MATEMATİK

Penrose İle Denklemler Görselleştirerek Artık Daha Kolay Anlaşılacak

Matematik denklemlerini görselleştirerek soyut kavramların anlaşılmasını kolaylaştırabilir miyiz?

Matematiksel denklemler, onları canlandıran görseller olmadan sayılar, harfler ve sembollerden oluşan sıkıcı soyutlaştırmalar gibi gelebiliyor. Örneğin Pisagor’un meşhur a2+ b2 = c2denklemi onu görselleştirerek doğasındaki güzelliği etkili bir şekilde aktaran bir görsel olmadan, ortalama bir öğrenci için bir şey ifade etmeyebiliyor.

Öneri GIF: https://media.giphy.com/media/l41JGHqVSThnCbSOA/giphy.gif

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacılar sayıların dilini görsellere aktaran bir yazılım üzerinde çalışıyorlar. Kullandığı diyagramlar ve çizimler ile bilinen matematikçi ve fizikçi Roger Penrose’a atfen Penrose adı verilen bu yazılım bir grafik hesap makinesinden (verilen bir denklemin grafiğini kendi oluşturan bir hesap makinesinden) daha fazla şey öneriyor.

Penrose ile basit denklemler dışında, matematiğin neredeyse her alanından karmaşık ifadeler görselleştirilebiliyor.

“Bazı matematikçilerin güzel diyagramlar çizebilmek gibi bir yeteneği var fakat bu görseller tahta silindiği an yok oluyor” diyor Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri ve robotik alanında bir akademisyen olan Keenan Crane. Bu etkiden herkesin faydalanmasını istediklerini de ekliyor.

Yüksek kalite diyagramları oluşturmanın monoton bir iş olması sebebiyle bunlara zor rastlandığını düşünen Crane ve ekibi hazırladıkları yazılımın arkasında yatan mantığı doğru oluşturabilmek için diyagram çizme konusunda ustalaşmış insanlar ile birlikte çalışmış ve hatta sadece bu iş için yeni bir programlama dili oluşturmuşlar.

Bu sayede kullanıcılar Penrose’a, görselleştirmek istedikleri denklemi herkesin aşina olduğu matematiksel dile ile girdiklerinde yazılım bu denklemi işleyebiliyor.

Bilgisayar Bilim Departmanı’ndan Katherine Ye, “İnsanlar matematiksel fikirleri kafalarında nasıl görsellere çevirebiliyorlar?” diye düşünerek işe başladık” diyor yapılan açıklamada.

“Sistemimizdeki sır, bilgisayarın asıl iş olan diyagramı oluşturabilmesi için kullanıcılara bu çeviri işlemini kolayca açıklayabilme gücü vermek” diye de ekleme yapılmış.

Kullanıcı, görselleştirmenin nasıl gözükeceği konusundaki komutunu verdikten sonra – Venn diyagramı, 3D Venn diyagramı, ağaçlar, oklarla görselleştirilen vektör noktaları ve nokta veya devamlı çizgiler şeklindeki görseller gibi seçenekler söz konusu – bilgisayar kullanıcının tercih edebileceği birkaç aday diyagram öneriyor ve kullanıcının bu adaylar üzerinde çalışarak görseli son haline getirmesine izin veriyor.

Araç, Haziran ayı içerisinde SIGGRAPH 2020 Konferansı’nda tanıtılarak ilgililer ile paylaşılacak.

Kaynak:

1- https://www.popularmechanics.com/science/math/a32743509/cmu-penrose-math-equations-into-pictures/

2- https://www.sciencedaily.com/releases/2020/06/200602110128.htm

Matematiksel

Deniz Karagöz

Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu