Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in Koronavirüs Mücadelesindeki Büyük Başarısı

Almanya'da çalışan iki bilim insanının koronavirüs ile mücadelede katettiği yol, dünya çapında büyük yankı uyandırdı..

Koronavirüse karşı aşı çalışmalarında başarıya ulaştıklarını açıklayan iki şirket Pfizer ve BioNTech dünya medyasında. Pfizer ismini sık görüyoruz ancak BioNTech firmasını da yakından tanımamız gerekiyor. Çünkü kurucuları arasında Özlem Türeci ve Uğur Şahin var..

BioNTech; Uğur Şahin, Christoph Huber ve Özlem Türeci’nin araştırmalarına dayanarak 2008 yılında kurulan bir şirket. Kuruldukları günden bu yana da önemli çalışmalara imza atmayı başardılar..

BioNTech, Eylül 2019’da Bill & Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberkülozun önlenmesine dair programları geliştirmek üzere bir anlaşma imzalamıştı. Haziran 2020’de de Singapur’daki yatırımcılardan 250 milyon Euroluk yatırım almıştı.

Almanya’da yaşayan bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin emekleriyle bugünlere gelmeyi başaran BioNTech’in koronavirüs çalışmaları konusunda da tarihi bir başarıya imza atması çok yakın gibi..

Çünkü Pfizer (ABD) ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında % 90 oranında başarıya ulaştıklarını açıkladılar. Almanya merkezli BioNTech şirketi, Türkiye’den Almanya’ya göçen ailelerden gelen bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008’de kurulmuştu. Bundan önce de ilk şirketleri Ganymed ile tıp alanında çalışmalar yapmışlardı..

BioNTech’in kurucularından Dr. Özlem Türeci, BioNTech Tıp Şefi ve Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanı. Türeci’nin Babası İstanbul’da bir doktor iken onun doğumundan önce Almanya’ya göçmüşler ve eşi Uğur Şahin ile Hamburg’da çalışırken tanışmışlar. Hatta düğün günlerinde bile laboratuvarda çalışmışlar.

Profesör Uğur Şahin de İskenderun’da doğduktan sonra dört yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göçmüş. Hayali olan doktorluk mesleğine eşi ile beraber gönül vermiş. Bu da devamında uzun uğraşlarla beraber onlara büyük başarılar ve mutluluklar kazandırmış..

Çift, çalışmalarıyla tüm Almanya’da ve dünya basınında yer alıyor

Türeci ve Şahin çiftinden gelen koronavirüs başarısı da son yıllarda göç konusunun tartışıldığı Almanya’da, göçmenlerin ülkeye ne kadar faydalı olabileceğine dair bir örnek olarak gösteriliyor.

Avrupa Reform Merkezi baş ekonomisti Christian Odandahl haberin ardından yaptığı Twitter paylaşımında “Almanya uzun süre göç konusunda ne kadar açık olması gerektiği konusuyla uğraştı ve savaş sonrasındaki ‘misafir işçiler’ programı hep sorgulandı” dedi ve ekledi:

“Uğur Şahin’in babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışmaya gelen bu misafir işçilerden biriydi, şimdi oğlu dünyayı saran salgına son veren kişi olabilir.”

Uğur Şahin’i dinlemenizi öneririm:

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu