YAŞAM

Özgüveni Arttırmak İçin Şu Söylemlerden Vazgeçin

Özgüven sahip olunan ya da olunamayan bir şey değildir. Aksine pratik yaptığınızda geliştirilebilen bir şeydir.

Özgüven önemlidir. Eğer “kendine güvenmemek” etrafında bir kimlik geliştirdiyseniz, “Güvenimi arttırıyorum” kimliğini de kolayca geliştirebilirsiniz.

Özgüven duygusunu geliştirmenin en temel yollarından biri konuşmanızdır.

Özgüveninizi güçlendirmek istiyorsanız kullanmayı bırakmanız gereken bazı sözler

1. Yapmaya çalışacağım

“Toplantıya katılmaya çalışacağım.”

Burada aslında “Bunu yapmak istemiyorum, ama bana kızmamanız için bunu yapmayı deneyeceğim” anlamı vardır.

İnsanları memnun etmeye çalışanlar ki bunlar kolayca “Hayır” kelimesini kullanamazlar; hayır yerine genellikle durumu kotarmak için “deneyeceğim, yapmaya çalışacağım” derler. Oysaki kendine güvenen insanlar bunu yapmaz.

2. Belki, olabilir

“Bunu Cuma günü yapabilir misin?”

Böyle bir soru sorulduğunda çoğumuz cevap vermede zorluk çekeriz. Aslında neler yaşadığımızı ve başka bir projeyi üstlenecek rahatlığa sahip olup olmadığımızı biliyoruzdur. Ama güvensiz olduğumuzdan ötürü hayır demekten mahrum kalırız. Bu genellikle ses tonunuzdan bellidir ve sizden bunu isteyen kişinin sizi anlayacağını ümit ederek “Belki …” gibi bir şey söylemenize yol açar.

Bunun yerine, kendinden emin bir kişi, bunun cevabının ne olduğunu bilir: “Hayır”! “Ancak, bunu önümüzdeki Çarşamba günü yapabilirim” diyerek kural koyan taraf olun.

3. Yapamam

“Bunu yapamayız.”

Kendine güvenen insanlar risk almaya istekli olurlar, çünkü işler yolunda gitmezse bile dayanıklı olduklarını bilirler. Onlar önce yere serilecek ama sonra tekrar kalkacaklardır, bunun farkındadırlar.

“Bunu yapamayız” yerine “Yapabileceğimize inanıyorum” demek birbirimizden destek alarak bu işi halledeceğiz anlamına gelir. Kendine güvenen insanların tercihi bu yönde olacaktır.

4. Bu işte yalnızım

Kendinden emin insanlar “yalnız” kelimesini kullanmazlar. “Burada yalnızım” asla demezler.

Çünkü gerçek güven duygusu, yalnız bir kurt olmaktan gelmez. İster çalışma ekibiniz, aileniz, ister daha geniş bir topluluğunuz olsun, daha büyük bir şeyin parçası olduğunuzu bilmekle gelir.

Yalnızlık ve tecrit, korku ve endişe doğurur ve kendine güvenen insanlar bunu bilir. Yalnız hissettiklerinde, bağlantı veya destek bulmak için kendilerini nasıl yatıştırmaları gerektiğini bilirler. Bu durum onları büyüten bir şeydir. Gerçek güvenin temelini oluşturan bir beceridir.

5. Asla olmayacak

“Bu asla işe yaramayacak.”

Özgüven yaratıcılığa bağlıdır. Olasılıklara açık olarak ve problemlere karşın elinizde çözüm olmadığında bile çözüm bulmaya istekli olmanızla ilgilidir.

Böylece “Bu asla işe yaramayacak” demezsiniz, “Bunu düzeltmek yaratıcı bir çözüm olacaktır” dersiniz.

6. “Ya, şey” gibi duraklamalar

Seslendirilmiş duraklamalar (“ya”, “şey” vb.) boşluk dolduruculardır. Genellikle neden bahsettiğinizi biliyor gibi görünmek istemekten kaynaklanırlar.

Özgüveni yüksek insanlar, cevap vermeden önce bir duraklama ve nefes almaktan korkmazlar. “Bana bunun hakkında düşünmem için bir dakikanızı ayırın” gibi şeyler söylerler ve sonra düşüncelerini paylaşmadan önce birkaç etkili söylemde bulunurlar. Cevabı hemen bilmeleri gerektiğini düşünmediklerinden ötürü kendilerine rahat bir düşünme alanı oluştururlar.

7. Biliyor musunuz?

Bilmekten bahsetmişken, her cümleyi “biliyor musunuz?” diye tamamlamak anlaşma arayarak güven ortamı oluşturmanın bir yoludur. Ancak güven, herkesin her zaman sizinle aynı fikirde olmasını gerektirmez.

Kendinizi bundan vazgeçirmenin iyi bir alternatifi, bakış açınızı veya fikrinizi belirterek bitirme alıştırması yapmaktır. O zaman doğrudan şunu sorabilirsiniz: “Peki bu konuda düşünceleriniz neler?”

Kaynak
https://www.inc.com/melanie-curtin/want-to-be-more-confident-stop-saying-these-7-words.html?cid=sf01001

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu