Otonom Arabaların Hala Yollarımızda Olmamalarının 5 Nedeni

Otonom arabaların güvenli bir şekilde piyasaya sürülmesinde gerçekten hala temel zorluklar var. Ancak 2021 sürüsüz otomobil çağının en azından başlangıcı olabilir. Otonom sürüş teknolojisi günümüzde epey gelişmiş olsa da çoğu ülkenin yasaları sürücüsüz otomobil kullanımına izin vermiyor. 2021’de bu değişebilir. Bu esnada yıllardır kendilerinden bahsetmemize rağmen neden hala sürücüsüz arabaları yollarda göremediğimizi merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Otonom Arabalar İle İlgili Beş Engel

1. Sensörler

Otonom arabalar, yayalar, diğer araçlar ve yol işaretleri gibi nesnelerin algılanmasına yardımcı olarak çevrelerindeki ortamı “görmek” için geniş sensörler kullanır. Kameralar aracın nesneleri görmesine yardımcı olur. Lidar ( Light Detection and Ranging) nesneler ve araç arasındaki mesafeyi ölçmek için lazerler kullanır. Radar nesneleri algılar ve hızlarını ve yönlerini izler.

Bu sensörlerin tümü, nereye yönlendirileceğine veya ne zaman fren yapılacağına karar vermesine yardımcı olmak için verileri aracın kontrol sistemine veya bilgisayarına geri gönderir. Tamamen otonom bir arabanın, bir insanın müdahale etmesine gerek kalmadan her koşulda ve ortamda nesneleri, mesafeyi, hızı vb. değerleri doğru bir şekilde algılayan bir dizi sensöre ihtiyacı vardır.

Kötü hava koşulları, yoğun trafik, üzerlerinde grafiti olan yol işaretleri, algılama kapasitesinin doğruluğunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sensörlerin, Alaska’dan Zanzibar’a kadar gezegenin her noktasında, her türlü hava ve yol koşulunda, trafikte ve açık yollarda tamamen güvenilir olması gerekiyor. Tahmin edersiniz ki bu da kolay bir süreç değil.

2-Makine öğrenimi

Otonom araçların çoğu, sensörlerinden gelen verileri işlemek ve sonraki eylemleri hakkında karar vermeye yardımcı olmak için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanıyor. Bu algoritmalar, sensörler tarafından algılanan nesneleri belirlemeye ve bunları sistemin eğitimine göre yaya, sokak lambası vb. olarak sınıflandırmaya yardımcı oluyor. Bu veriler, aracın o nesneden kaçınmak için durmaya, yön değiştirmeye, hızlanmaya karar vermesini sağlıyor. Ancak şu anda, arabalarda kullanılan makine öğrenme algoritmalarının güvenli olmasını sağlamak için geniş çapta kabul görmüş ve üzerinde mutabık kalınmış bir temel bulunmamakta.

3- Veri Güvenliği

otonom araçlar

Otonom bir araba yola çıktığında öğrenmeye devam edecektir. Yeni yollarda gidecek, eğitiminde karşılaşmadığı nesneleri tespit edecek ve yazılım güncellemelerine tabi tutulacaktır. Peki, sistemin en az bir önceki sürüm kadar güvenli olduğundan nasıl emin olacağız? Sektör henüz bu konuda da bir uzlaşmaya varmış değil.

4- Yönetmelikler

Tamamen otonom bir sistem için yeterli standartlar ve düzenlemeler hiçbir endüstride henüz mevcut değil. Şu anki standartlar, acil bir durumda devreye girecek bir insan sürücünün varlığını varsayıyor. İlgili tüm kuruluşlar tarafından kabul edilecek standartlar olmadan otonom araçların yola çıkması mümkün değil.

5-Toplumsal Kabul

Toplumsal kabul, sadece otonom araç satın alacakları etkilemez. Aynı zamanda, bu araçlarla aynı yolu paylaşacakları da eşit şekilde etkiler. Toplumun, sürücüsüz araçların tanıtılması ve benimsenmesi ile ilgili kararlara dahil olması gerekir. Bu olmadan, bu teknolojinin reddedilme riski vardır. Bu zorlukların ilk üçü, son ikisinin üstesinden gelmemize yardımcı olmak için çözülmelidir. Günümüz de yollara otonom araç çıkaran ilk firma olmak tabii ki çok önemli. Otonom araçların onaylanmasına giden yol, güvenlik, güvence, düzenleme ve kabul ile ilgili bu zorlu sorunlar üzerinde uzun süreli işbirliğinden geçiyor.

Kaynak: John McDermid; Autonomous cars: five reasons they still aren’t on our roads; https://theconversation.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu