Otobüs Durağında Beklemenin Formülü

İşe veya okula gitmek için evden çıktınız ve durakta otobüsünüzü beklemeye başladınız. Ancak beklediğiniz otobüs bir türlü gelmiyor. Biraz daha, biraz daha dediniz ama sonunda dayanamayıp yürümeye başladınız. Ve siz daha öteki durağa varmadan otobüsünüz yanınızdan geçti gitti. Sinir bozucu…

Peki ama ne yapmalıydınız? Beklemeli mi, yürümeli mi?

İyisi mi siz siz olun gelecek sefer otobüsünüzü bekleyin. Matematikçilere göre hemen her zaman en iyi strateji bu!

Harvard Üniversitesi’nde matematik, ekonomi ve etnometikoloji üzerine çalışan Scott Kominers, durakta beklemekte sıkılan ve bu konuya kafa yormaya başlayan matematikçilerden. Kendisi ve arkadaşları sonunda işin içine oyun teorisini sokarak bir otobüsü ne kadar beklemeniz gerektiğini gösteren bir formül çıkarmışlar ve bir sonuca varmışlar.

Çalışmayı incelemek isterseniz: https://arxiv.org/abs/0801.0297

Sonuçta otobüsler belli bir rutin içinde hareket ederler ve bizden çok daha hızlıdırlar. Yürümeye başladığınızda ve yolun yarısında otobüs ile karşılaştığınızda sonuçta otobüs sizden daha çabuk ulaşacaktır durağa. Ayrıca durakta beklemek zamanınızı daha iyi optimize etmenize yarayabilir. Maillerinize bakarsınız, kitap okursunuz vs vs…

Ayrıca yürümeyi tercih edenler genelde her durakta durup otobüsü kontrol etme eğilimi gösterdikleri için farkında olmadan daha fazla zaman harcarlar.

Ancak otobüs seferleri arasındaki sürenin bir saati aşması ve gideceğiniz yerin 1 kilometreden kısa olması gibi durumlarda bu teori elbette işe yaramıyor. Bu arada eğer tercihiniz yürümek ise bunu durakta beklemeye başlamadan vermeniz de size zaman kazandırıyor.

Tembellik dönem dönem işe yarıyor anlaşılan…

Kaynak: https://www.nytimes.com/2008/12/14/magazine/14ideas-section01-t-008.html

Matematiksel

Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.