MATEMATİK HER YERDE

Oscar Ödülleri: Matematik Kullanarak Film Yarışının Şifresini Çözmek

92 yıllık Oscar tarihi boyunca, hem öngörülebilir ve hem de öngörülemez biçimde dağıtılmış olan büyük ödülün arkasındaki sayılar, ödülün bazı ilginç dağılımlar sergilemeye başladığının habercisi olabilir.

Akademi bu sene, acımasız tetikçilerden, zamana karşı yarışan askerlere, birlikte yaşam mücadelesi veren kız kardeşlerden, depresif dullara ve çizgi roman katillerine kadar geniş bir yelpaze arasından bir seçim yapmak zorunda. Bunca seçeneğin arasında, en iyi film ödülünü eve kimin götüreceği ise büyük merak konusu.

Veri analistleri bu merakın, mümkün birçok cevabı olduğu yönünde hemfikir.

Akademi Ödülleri’nde bu yıl ilk kez dört film on veya daha fazla adaylıkla yarışacak.

Daha önce, 1964 yılında Mary Poppins, Becket, My Fair Lady filmleri ve 1977 yılında Julia, The Turning Point, Star Wars filmleri on veya daha fazla adaylıkla yarışmıştı.

Bu seneki on veya daha fazla adaylığa sahip filmler arasında Joker, 1917, The Irishman ve Once Upon a Time in Hollywood yer alıyor.

Bir çizgi roman filmi ve aynı zamanda sosyal bir eleştiri olarak nitelendirilen Joker on bir adaylıkla başı çekiyor (diğer üç filmin her birinin onar adaylığı var.)

Tarihsel olarak, o yıl en çok adaylığa sahip filmler, en iyi film ödüllerinin yüzde kırk yedisini alırken, toplam adaylık sayısında üst sıralarda bulunmayan filmlerin en iyi film ödülünü kazanma oranı sadece yüzde sekiz.

Sam Mendes’in savaş destanı 1917 favoriler arasında gösterilen filmlerden bir tanesi. Bugüne kadar, Saving Private Ryan, The Aviator, ve Brokeback Mountain hariç, en iyi drama dalında Golden Globe ve Yapımcılar Birliği Ödülü kazanan on dört filminden on biri en iyi film Oscar’ını almış bulunuyor.

Bir Martin Scorsese efsanesi olan The Irishman bu sene en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yapım tasarımı ve en iyi yardımcı erkek oyuncu gibi birçok dalda aday gösterilen tek film.

İstatistiksel olarak, bu kriteri karşılayan filmlerin yüzde kırk üçü en iyi film dalında ödül kazanmış durumda.

Oscar’ın bir diğer sıkı adayı ise Once Upon a Time in Hollywood. Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde en iyi film ödülünü alan henüz kazanmış olan Quentin Tarantino’nun son filmi en iyi film Oscar’ı için gerekli ivmeyi kazanmış gibi görünüyor.

Mendes’in American Beauty’sinin 20 sene önce Film Eleştirmenleri Ödülü ve Oscar’ı aynı anda kazandığı düşünülürse, Film Eleştirmenleri Ödülü’nün, en iyi film Oscar Ödülü kazananlarını yüzde yetmiş oranında doğru tahmin ettiği söylenebilir.

Parasite ise, diğer filmlere göre, toplamda daha az adaylığa sahip olmasına rağmen es geçilmemesi gereken bir diğer film. Film aynı zamanda, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yapım tasarımı gibi dallarda The Irishman’le de yarışacak.

An American in Paris’ten (1951), The Shape of Water’a (2017) kadar uzanan zaman diliminde, bu adaylık kombinasyonlarına sahip filmlerin en iyi film ödülü alma oranı yüzde kırk bir.

En iyi film kategorisinde yarışacak olan diğer filmler Marrige Story, Little Women, Jojo Rabbit ve Ford v Ferrari.

Ödüller 9 Şubat’ta düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

Kaynak ve İleri Okuma: https://www.hollywoodreporter.com/news/oscars-decoding-best-picture-race-using-just-math-1271553

Matematiksel

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Halen Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde Doktor Öğretim Üyesi unvanıyla çalışmaktayım.
Başa dön tuşu