Orhan Veli Kanık’ın Anlatamıyorum Şiiri Dünyanın En Çok Okunan İkinci Şiiri Oldu

ANLATAMIYORUM

Ağlasam sesimi duyar mısınız, 
Mısralarımda; 
Dokunabilir misiniz, 
Gözyaşlarıma, ellerinizle? 
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, 
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu 
Bu derde düşmeden önce. 
Bir yer var, biliyorum; 
Her şeyi söylemek mümkün; 
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; 
Anlatamıyorum.

Orhan Veli Kanık

***

1914 ve 1950 yılları arasında kısa ömrüne güzel başarılar sığdıran Garip Akımı Şairlerimizden Orhan Veli Kanık’ın ”Anlatamıyorum” şiiri, dünyanın en çok okunan ikinci şiiri oldu.

Galatasaray Lisesi, ardından İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümü öğrencisi de olan Kanık, yeniliğe oldukça açık bir insandı. Kendisine aktarılan Divan Edebiyatı geleneğinin dışına çıktı. Garip Akımı (Birinci Yeni Şiir) ile Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat eşliğinde daha sade bir anlayış benimsedi. 1940 yılında Garipçiler ismi ile ortaya çıkan topluluğun sanat anlayışıyla kural ve kalıplara, ölçü kafiye ve dörtlük uygulamasına karşı çıkılmıştır. Şiirde ağdalı dilden uzaklaşılmış, işlenmeyen konular ele alınmıştır.

Orhan Veli Kanık da bu sanat anlayışıyla pek çok eser üretmiştir. Şairimiz, bugün çok bildiğimiz Anlatamıyorum, İstanbul’u Dinliyorum, Hürriyete Doğru gibi şiirleriyle dünya çapında okunurluk kazanmıştır. Öyle ki, 84 dilde 1375 şairin 12312 şiiri, 18502 çevrisi ve bu şiirlerin şairlerin kendi sesinden kayıtlarını barındıran Lyrikline platformunun, her yıl haziran ayında Berlin Şiir Festivali kapsamında açıkladığı verilere göre, Kanık’ın Anlatamıyorum şiiri, dünyada en çok okunan ikinci şiir oldu.

***

Listeye göre Türkiye’den en çok okunan diğer şiirler şöyle:

-Anlatamıyorum (Orhan Veli)

-Hürriyete Doğru (Orhan Veli)

-Sevgilerde (Behçet Necatigil)

-Masalların Masalı (Nâzım Hikmet)

-İdiller Gazeli (Haydar Ergülen)

-Angina Pektoris (Nâzım Hikmet)

-Denizi Özleyenler İçin (Orhan Veli)

-Güzel Havalar (Orhan Veli)

(…)

Kaynak

https://www.ntv.com.tr/sanat/orhan-veli-kanikin-siiri-dunyanin-en-cok-okunan-ikinci-siiri-secildi,pDJNaWPH602n29qtfVaQDg

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan , filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim. Pamukkale Üniversitesi ve AGH University of Science and Technology' de Uluslararası Ticaret ve Finans alanında kendimi eğitmeye çalıştım. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Voleybol sporunda antrenör yardımcılığı yaptım ve lisanslı oynadım. Spora ve sanata düşkünüm. Resim yapmayı çok seviyorum. Klasik müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara ilgi duyuyorum. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Sanıyorum 7. günlüğüme başlayacağım. Satranç ve Rusça'ya merak saldım. Bahsettiğim tüm 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı