GÜNDEM

OneWeb Şirketi COVID-19 Kaynaklı İflasını Duyurdu

Sadece 10 gün önce OneWeb şirketi Soyuz roketi ile 34 tane uyduyu alçak yörüngeye oturtmuştu. OneWeb’in vizyonu herkes için her yerde internet erişimi sağlamaktı. Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler ve hükümetler için uygun fiyatlı, hızlı, yüksek bant genişliğine ve düşük gecikme süresine sahip iletişim hizmeti sunmaktı amaç.

Ve bu küresel ağı oluşturmak için tam 650 uyduyu (evet yanlış okumadınız 650 tane!) Dünya’nın yörüngesine oturtmaları gerekiyordu.

OneWeb
Kaynak: Avrupa Uzay Ajansı

Fakat şirket ABD’deki yetkili mahkemelerde 27 Mart 2020 Cuma günü iflas ettiğini duyurdu. Bu durum ile şirket COVID19’un ilk kurumsal kurbanlarından biri haline geldi diyebiliriz.

OneWeb’in sermayesinin yüzde yaklaşık 37’sini elinde tutan Japonya’daki SoftBank COVID19 sağlık krizini atlatabilmek için riskli olan projelere finansmanını azaltma kararı aldı.

OneWeb şirketi de bunlardan biriydi. SoftBank’dan gerekli yardımı alamayan şirket bu durumda iflasını açıklamak zorunda kaldı.

Açıkçası büyük rakibi SpaceX de dahil olmak üzere bu projelerde alçak yörüngede bu kadar çok uydunun olmasından kaynaklı riskleri göze alıyor mu bu şirketler?

COVID19 bu durumda bir nevi uzay çöplüğüne katkının önüne mi geçmiş oldu? Güler miyiz ağlar mıyız…

Okuma önerisi: Dünyamızın Çöplük Olmaya Doğru Gidişinin Denklemi

Kaynaklar:

https://www.oneweb.world/media-center/oneweb-files-for-chapter-11-restructuring-to-execute-sale-process

https://www.futura-sciences.com/sciences/actualites/oneweb-oneweb-coronavirus-engendre-crash-constellation-satellites-58644/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Selime Gürol Senoner

Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra ODTU Uygulamalı Matematik Enstitüsü’nde yüksek lisans ve Fransa’da bulunan Institut National Polytechnique de Toulouse’da uygulamalı matematik alanında doktoramı yaptım. Doktora öncesi TUBITAK Uzay’da 4 yıl araştırmacı olarak çalıştım. Su anda ise matematikçi olarak Fransa’da bulunan CERFACS adındaki bir araştırma enstitüsünde çalışmaktayım. Eğitim sisteminden kaynaklı matematik denilince genelde aklımıza oldukça soyut olan ezberlenecek formüller gelir. Aslında matematiği hayata dair olan her şeyde görebiliriz. Sadece farklı gözlüklere ihtiyacımız var. Bu web sitesinde de bu gözlükleri sizlere sağlayabilmek, matematiğe olan merakı arttırmak ve en önemlisi araştırmacı ruhunu açığa çıkarabilmek dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı