ZİHİN AÇAN YAZILAR

Matematik Hataları: Kare Pencereler

Matematik hata kabul etmez, bazen hesaplamalarda yapacağınız küçük bir yanlışlık önemli ve hatta ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Yakın tarihte bilinen “en pahalı” ve bazen ölümcül olan hesap hatalarına bir göz atalım bu yazı dizimizde. İlk yazımızın konusu 1950’li yıllara dayanıyor…

27 Temmuz 1949 tarihinde ilk deneme uçuşunu gerçekleştiren ve 2 Mayıs 1952’de BOAC filosunda resmen hizmete giren, İngiliz yapımı de Havilland Comet, havacılık tarihinin jet motorlu ilk yolcu uçağı unvanını kazanmıştı.

İngilizler bu önemli hamle ile, jet motorlu yolcu uçağı üretiminde bir adım öne geçerken, aynı zamanda sonraki yıllar için büyük bir avantaj yakalamışlardı.

Ancak uçağın hizmete girişinin üzerinden sadece bir sene geçmişti ki, arka arkaya ölümlü kazalar yaşanmaya başlandı. İlk anda pilotaj hatası sanılsa da, kazaların devam etmesi sonucunda bu uçaklar hizmetten çekilerek, geniş kapsamlı bir soruşturma açıldı. 

Araştırmalar sonucunda, uçağın köşeli bir biçimde tasarlanmış olan pencerelerinde büyük bir gerilim oluştuğu ve en nihayetinde gövdenin, bu noktalardan yırtıldığı tespit edildi.

Havilland firması hemen kolları sıvayarak, yuvarlak hatlara sahip pencereleri olan yeni bir Comet modeli üretmeye başladı. İşte tam da bu nedenle günümüzde uçak pencereleri yuvarlatılmış köşelere sahiptir.

Bu küçük hatayı biraz basitleştirerek anlatmak gerekirse;

Fotoğrafta görmüş olduğunuz üst üste duran çikolatanın üzerine bir kuvvet uygulandığında sizce kırılmalar ilk olarak nereden başlar?

Elbetteki herkesin tahmin ettiği üzere orta kısımlarda bulunan yarıklardan kırılmalar başlayacaktır. Pekâlâ, şimdi başka bir örneğe bakalım.

Fotoğraftaki pencere bulunan duvardaki yarıklara dikkat ederseniz, yarıkların 90 derecelik keskin geçişler yaptığını görebilirsiniz. Şimdi gelelim bu yarıkların oluşma sebeplerine.

Fotoğrafta mühendislikte ‘gerilme yığılması’ olarak ifade edilen bir analizi görmektesiniz. Şekil üzerindeki köşelerde bulunan sarı, yeşil, kırmızı renkler o noktadaki gerilmenin büyüklüğünü ifade eder. Bir kuvvet etkisi altındaki cismin üzerinde meydana gelen gerilmelerin çok yoğun olduğu bölgeler kırmızı, az yoğun olduğu bölgeler sarı ile ifade edilir.

Fotoğrafta dikkat etmeniz gereken nokta şudur; kuvvet uygulanan bu cismin keskin köşelerindeki gerilme yığılmaları yüksek ve kırmızı renkli, oysaki keskin olmayan ve ovallikleri farklı olan diğer köşelerde gerilme yığılmaları sarı veya yeşil renklerde.

Bu bilgiler ışığında bir uçak tasarlayacak olsaydınız uçağınız nasıl olurdu?

Bu ovallikler; uçağın uçuş halinde üzerine gelen hava basıncının tüm yüzeye yuvarlak eğriler boyunca dağıtılmasını sağlayarak uçağın parçalanmamasını sağlar.

Bu sebepten dolayı uçaklarda olabildiğinde keskin köşelerden kaçınılır aksi takdirde gelen basınç zamanla keskin köşelerde çatlaklar oluşturabilir.

İnanın bu durumu düzeltmek hiç kolay değildi. Uzmanların, yaptıkları simülasyon testinde değişken kabin basıncı altında uçağın neden tek parça kalmadığına dair bir fikirleri yoktu. Neyse ki kopmaların uçağın keskin köşelerinden başlağından fark edildi.

Rakip halindeki iki firma olan Boing ve Douglas’ın temsilcileri mühendislerinin dahi bu durumu düşünemediklerini itiraf ettiler. Eğer Comet parçalanmasaydı bu durumu anlayamayacaklardı.

Bu olaydan sonra tüm uçaklar yuvarlak köşelerle yapılmaya devam edildi.

Matematik hataları hakkında okumaya devam etmek isterseniz: Matematik Hataları: Uçak Gemisi Pisti Eğim Açısı

Murat Öz

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı