Anasayfa » HABERLER » Okyanuslardaki Büyük Tehlike: Mikroplastikler

Okyanuslardaki Büyük Tehlike: Mikroplastikler

Son araştırmalar açıkça ortaya koyuyor ki denizlerimizde ve okyanuslarımızdaki aşırı plastik birikiminin yol açtığı kirlilik havayı da kirletmekte.

Fransız araştırmacılar, Fransa-İspanya sınırındaki Pireneler şehrinde kıyıdan 75 mil açıkta yaptıkları bir araştırmada açık denizde belirledikleri sınırlandırılmış bir havzada yüz binlerce mikroplastik parçacığını tespit ettiler.

Nature Geoscience da yayınlanan araştırmaya göre mikroplastikler denizlerde yol açtıkları kirlenme yanı sıra havada da dolaşıp dağılarak kirlenmeye yol açıyorlar.

Araştırma ekip lideri Deonie Allen yaptığı açıklamada, 5 aydır yapılan çalışmalarda mikroplastiklerin bir kirletici olarak havada nasıl dolaştıklarının araştırıldığını; araştırma yapılan alanda elbette plastik bulmayı beklediklerini ancak aylık ortalamada metrekare başına 11400 adet plastik parçasıyla karşılaşmalarının kendilerinde derin üzüntü ve endişeye yol açtığını dile getirerek, bulgularının “ürkütücü” olduğunu söyledi.

Mikroplastik Nedir?

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesince 5 milimetre uzunluktan daha küçük boyuttaki plastik parçaları mikroplastik olarak adlandırılmaktadır.

Pirenelerde yapılan araştırmada bulunan mikroplastikler ise çoğunlukla 50 mikron boyutunda olmak üzere 10-300 mikron aralığında değişmekte. Bu ölçüyü daha iyi anlayabilmek şöyle düşünün; insanın bir saç teli 70 mikron genişliğinde! Araştırmacılar bu boyuttaki mikroplastik parçaları “görülmeyen atmosfer kirleticiler” olarak tarif ediyorlar.

Mikroplastikler; yaşamımızda hemen hemen her gün kullandığımız plastik şişeler, kontakt lensler, deterjan kalıntılar vb. gibi atıkların parçalanması ile oluşmakta. Araştırma lideri Dr. Allen’ a göre çoğu mikroplastik atık şehirlerin, çöp sahalarının ve çiftliklerin atıksu arıtma çamurlarından denizlere ve okyanuslara taşınmakta. Dr. Allen ayrıca bir başka mikroplastik atık kaynağının da diş macunu gibi hijyen ürünlerinde yer alan mikroboncuklar olduğunu, İngiltere’ nin de içinde yer aldığı bazı ülkelerin bu tür kirleticileri içeriklerinde bulunduran ürünlerin üretimini yasakladığını da sözlerine ekledi.

Mikroplastiklerin hayvanlar, böcekler, deniz florası gibi habitatlara verdiği zararların yanında insanlığa etkilerinin ne olduğu konusunda daha çok araştırma yapılması gerektiğini söyleyen araştırmacılar, plastiklerin yapıldığı kimyasalların hayvanların hormon ve lenf sistemlerine nasıl etkileri olduğunun bilindiğini belirtti.

Son aylarda İtalya, İspanya, Filipinler ve Endonezya da art arda meydana gelen ölmüş balinaların kıyıya vurması olaylarına da değinen araştırmacılar, bu balinaların karınlarında tespit edilen mikroplatik birikime dikkat çektiler. İtalya’ da meydana gelen olayda balinanın karnından yaklaşık 24 kilogram plastik atık çıkarıldı.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/04/18/science/what-are-microplastics.html

Çeviri: Büşra Meral
Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Busra Meral

Busra Meral
Okumak, araştırmak, yeni şeyler öğrenmek, bunlar üzerinde düşünmek, tartışmak ve paylaşmak benim için büyük keyif. Yazmak ise bambaşka bir dünya. Kurumsal hayat karmaşasından kaçıp buraya sığınıyorum. Paylaştıkça her şeyin daha güzel olacağına gönülden inanıyorum. "Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır." Francis Bacon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.