Eğitim Bilimleri

Okul Başarısızlığının Nedeni: Keyif Almayı Unutmak

Çocukları yetişkinlerden ayıran şey, ne onların bilgisizlikleri ne de becerilerinin eksikliğidir. Aradaki fark, onların muazzam keyif alma kapasiteleridir. 3 yaşındaki bir çocuk banyo küvetinde neleri batırıp neleri batıramadığını keşfetmenin zevki içinde saatlerce zaman geçirir. 5 yaşında bir kız arkadaşıyla birlikte anlamsız kelimeleri bir araya getirerek oyunlar oynar. Ya da 11 yaşında bir çocuk elindeki çizgi romana kendini tamamen kaptırıp dünyayı unutabilir. Bir çocuğun kendini bir şeye tamamen verme becerisi ve bundan yoğun bir zevk alması, yetişkinlerin hayatlarının kalan yıllarını arayarak geçirdikleri, kendini bir şeye yoğun olarak verme ve keyif alma durumlarıdır.

okulu neden sevmiyoruz,
Öğrencilerinizi zihinsel olarak etkili bir şekilde zorlamaya çalışırken, bilişsel sınırlamaları aklınızda tutun. Uygun arka plan bilgilerine sahip değillerse, sorduğunuz sorunun hemen “sıkıcı” olduğuna hükmedilecektir. Öğrenciler bir problemle uğraşabilmek için gereken arka plan bilgisine sahip değilse, soruyu söz konusu bilgiye sahip oldukları başka bir zamana saklayın.

Eğitim, keyiften vazgeçmeyi gerektirmemeli, aksine yeni şeylerden keyif almayı sağlamalıdır. Örneğin çizgi roman okumak yerine roman okumak, banyo küvetine kaseleri batırmak yerine deneyler yapmak ve saçma kelimeleri peş peşe dizmek yerine ciddi konular hakkında tartışmalar yapmak da aynı biçimde keyif verebilmelidir. Bir çocuğun keyif alma becerisini bir kenara itmektense, onu geliştirmek için seçenekler yaratılmalıdır. Bunun için elbette ihtiyacımız olan şey eğitim dünyasının zihniyetinde bir değişim yaratmaktır.

Eğitimime okul yüzünden uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım.

Bernard Shaw

Çocukların boyunlarını eğmeye çalışmak yerine neden onların anlamlı ve üretken aktivitelerden zevk almalarını sağlamaya odaklanmıyoruz? Örneğin bir şeyler tasarlamak, başkalarıyla birlikte çalışmak, fikirler keşfetmek ve problemler çözmek gibi. Tüm bunlar, zaten kolayca cazibesine kapıldıkları ve zevk aldıkları şeylerden çok da farklı değil. Bu görüşü küçümseyip bir kenara atmadan ya da yoksulluğun, düşük akademik başarının ve yüksek okul bırakma oranlarının olduğu bir ülkede keyfin fazla pahalı bir zevk olduğunu söylemeden önce bir kere daha düşünün.

Başarısızlığının Temel Nedeni

okullarda basarisizligin temel nedeni keyif almayi unutmak

Okullarda genelde çocukların sınıfta konuşmaması gerektiği çünkü bunun sınıf içi çalışmayı böldüğü varsayımıyla hareket edilir. Çocuklar keyfi ertelemeyi öğrenmelidir, çünkü ancak bu şekilde üniversiteye gitmek gibi hedeflere ulaşabilirler. Sıkılmaya tahammül etmeyi öğrenmeliler, böylece ileride sıkılma konusunda çok daha iyi olurlar.

Bu, çocuklara davranmanın sadece kasvetli ve korkunç bir yolu değil, aynı zamanda eğitimsel açıdan da tamamen anlamsız bir yoldur. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar bize şunu gösterdi: Okulda beceri ve gerçek bilgi kazanmak için çocukların öğrenmeyi istemesi gerekiyor. Bir çocuğu yerinde oturmaya, ödev yapmaya ya da küme çalışması yapmaya zorlayabilirsiniz. Ama bir insanı dikkatli düşünmeye, kitaplardan zevk almaya, karmaşık bilgileri kavramaya ya da öğrenmeye karşı ilgi geliştirmeye zorlayamazsınız.

Eğitimokulda öğrenilen her şeyi unuttuktan sonra geriye kalan şeydir.”

Albert Einstein

Bunun olmasını sağlamak için çocuğun öğrenmeden zevk almasına ve okulu bir keyif kaynağı olarak görmesine yardım etmelisiniz. Bırakın çocuklar öğrenmeyi çok sevdikleri için öğrensinler. İnsanların bilgiye olan açlığının ne kadar doğal olduğunu görmek istiyorsanız, iki yaşında konuşmaya çalışan bir çocuğa bakın. Ve sonra okulda, çocukların öğrenmeden duydukları bu doğal hazzı geliştirmelerine yardım edin. Sınıfa neşe katarak ve bunu öğrenmeyle iç içe geçirmenin yollarını bularak, çocukların daha fazlasını isteyeceği bir ortam oluşturun. Bilgi arayışı, bir amaca ulaşmak için gerekli bir araç olmaktan çok, ömür boyu sürecek bir tutku ve mutluluk kaynağı olabilir.

Yazının originality: Joy: A Subject Schools Lack;  www.theatlantic.com/

Matematiksel

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu