Öklid’in Elementler Kitabının Kısmen Günümüz Türkçesine Çevrilmiş Olduğunu Biliyor muydunuz?

Bilindiği gibi MÖ 3. yüzyıl ile MS 19. yüzyıla kadar hemen hemen bütün toplumlar Elementler ve Elementler aracılığıyla temel geometri bilgisini öğrenmiş ve öğretmişlerdir. Özellikle Avrupa’da bu kitap 20. yüzyılın başlarına kadar temel kitap niteliğindeydi. Osmanlı’da da bu kitabın çevirisi yapılmıştır. Fakat yakın zamana kadar Türkiye Türkçesine çevrilmemişti. Sevindirici gelişme şudur ki artık Elementler’in de Türkçe çevirileri yapılmaya başlandı. Şimdi size yapılan üç tercümeyi tanıtmak istiyoruz.

Birincisi Hüseyin Rıfkı Tamani tarafından 1797 yılında yapılan bir çevirinin günümüz Türkesine uyarlanmış hâli. Kitap Atatürk Kültür Merkezi tarafından yayınlandı ve buradan temin edilebilir. Ayrıca bu konuda yazılmış bir de tez bulunmakta.

http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/4236/

Bir diğeri Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümü tarafından doğrudan Yunanca metinden yapılmış çeviri fakat Elementlerin 13 kitabından sadece birincisini konu alıyor.

http://mat.msgsu.edu.tr/~dpierce/Dersler/113/2013/oklid-yunanca-turkce-2013-09.pdf

Son olarak okuyucularımızdan Ufuk Deniz Yar‘ın tarafımıza göndermiş olduğu bir çalışmayı vermek istiyoruz. Bu da yine sadece birinci kitabın bir çevirisi. Tercüme doğrudan Yunancadan değil İngilizceden, fakat İngilizce metne sadık kalınarak yapılmış. En kolay okunabilir olanlardan birisi bu:

İncelemeniz için “Öklid Elementler – 1 Kitap Türkçe

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı