Fizik

Nobel Fizik Ödülünün 55 Yıllık Hasreti Sona Erdi!

Nobel Fizik Ödülü 55 yıldan sonra ilk ve tarihinde üçüncü kez bir kadına verildi.

2018 Nobel Fizik Ödülü Kanadalı fizikçi Donna Strickland, Fransız Gerard Monrou ve Amerikalı Arthur Ashkin arasında paylaştırıldı. Strickland ve Monrou’ya ödülün yolunu, yüksek yoğunluklu ve ultra kısa optik darbe ürettikleri çalışma açarken; Ashkin’in ödülü almasına, geliştirdiği optik cımbızlar yardımcı oldu.

İsveç Bilimler Akademisi, her iki buluşun da lazer fiziğinde devrim niteliğinde olduğunu belirtti.

Akademinin ödül duyurusu, Cenevre merkezli bir nükleer araştırma merkezi  olan ve Nobel ödüllü birçok bilim insanına ev sahipliği yapan Cern’de çalışan kıdemli bir araştırmacının, fiziğin erkekler tarafından bulunduğu ve geliştirildiği iddiasından dolayı görevden uzaklaştırılmasından bir gün sonra yapıldı.

Marie Curie’nin 1903’teki ve Maria Goeppert-Mayer’in 1963’teki Nobel Fizik Ödülü başarılarından sonra, ödülü almaya hak kazanan ilk kadın bilim insanı olan Strickland, fark edilmeyi bekleyen başarılara sahip çok sayıda kadın bilim insanının olduğunu belirttiği sözlerine şöyle devam etti, “Ben de bu kadınlardan birisi olduğum için onur duyuyorum.

Strickland ve Monrou’nun geliştirdiği lazer tekniğinin sağlık alanında, özellikle milyonlarca insanın sıkıntı yaşadığı göz ameliyatlarında çığır açması beklenirken; Ashkin’in optik cımbızlarının; virüs, bakteri ve diğer canlı hücrelerinin, laboratuvar ortamında zarar görmeden gözlemlenebilmesine olanak sağlayacağı tahmin ediliyor.

Nobel Ödülleri’nin Twitter sayfasından yapılan açıklamada, bu gelişmelerin, bilimin karanlık yerlerinin aydınlatılmasının ve birçok endüstriyel ve medikal uygulamanın önünü açtığını belirtti.

6 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 1 milyon dolar) değerinde olan ödülün yarısı Strickland ve Manrou’ya, diğer yarısı ise Ashkin’e verilecek.

Alfred Nobel’in 1895 yılındaki vasiyeti ile tıp, fizik, kimya, edebiyat ve barış şeklinde sıralanabilecek beş alanda, 1901 yılında verilmeye başlanan Nobel Ödülleri, 1968 yılından beri, İsveç Merkez Bankası’nın Nobel anısına ekonomi alanında da ödül vermeye başlamasıyla altı dalda verilmeye devam ediyor.

Fatma Ayça Çetinkaya

Kaynak ve ileri okuma: https://edition.cnn.com/2018/10/02/world/nobel-physics-prize-2018-intl/index.html 

Matematiksel

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler