Anasayfa » BİLİM VE TOPLUM » Nesin Matematik Köyü: Bir Tutam Cennet

Nesin Matematik Köyü: Bir Tutam Cennet

Yıl 2007… İlk taşları koymak için Prof. Ali Nesin elindeki tuğlaları yere bıraktı. “Burası artık benim!” diye etrafa haykırdı.

Bu olay Türkiye’de hatta dünyada başka bir benzeri olmayan bir yapının yükselmesine olanak sağlayacaktı.

Ali Nesin matematik ile felsefeyi harmanlamış, üzerine bir tutam güler yüzü koymuş, bir parça kalın sakallarını dökmüş ve ortaya matematiği esrarengiz bir şekilde anlatan ve sevdiren bir insanı ortaya çıkarmıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne geldikten sonra öğrencilerini ilk önce Nesin Vakfına ardından Türkiye’nin eşsiz manzaralı yerlerine götürerek dersler vermiştir. Göçebe hayatı benimsemiş bir gezici matematikçidir kendisi adeta. Eski Türklerin de yerleşik hayata geçmesinden sonra Ali Nesin’in de bir yerde yerleşik hayata geçmesi gerekiyordu elbette 🙂

Matematik Köyü işte bu eşsiz yerlerin ve yerleşik hayatın başlangıç durağıdır. Otobüs ya da uçak ile İzmir’e gelip matematik köyüne uğramazsanız, bir 10 dakika eğitmenlerden ders dinlemezseniz ve en azından bir çay içmezseniz İzmir’e gelmenizin hiçbir anlamı yok. tur denebilir aslında. İzmir’den Selçuk dolmuşuna binip ardından kime gösterseniz tarif edeceği yer olan, 2012 yılında kıyamet söylenceleri nedeniyle tanınan, Şirince’ye geldiğinizde artık farklı bir ortam sizleri karşılamaktadır.

Elinizde çantanız varsa hemen Aslıcan Korkmaz’ı ya da Emrah Bakırcıoğlu’nu arayın, “İşim var”, “aradığınız numaraya ulaşılamıyor” gibi şeyler duymazsınız en fazla 5 dakika sonra yanınızda olurlar. Köye geldiğiniz zaman da farklı bir gezegende olduğunu hissetmezseniz hemen geri dönün.

Böcekler de asistanlık yapıyor burada.  Alanında çalıştığın konu ile ilgili soracağın hoca mutlaka vardır. Amfilerde farklı hocalar dersler vermekte.

Sabah kahvaltılar, öğle yemekleri ve akşam yemeklerini bol kepçe lokantasında yemelisin. Köyde iki tane yemekhane tarzı güzel yer var. Yemekler özenilmiş, kaliteli ve adı da üstünde bol bol. Yemek yerken tabağın zannettiğinden daha kısa sürede biterse bil ki etraftaki kediler yardım etmiştir. Dersler bitince etrafta benim gibi sakalı saçı karışmış insanları görebiliyorsunuz ki bu çok hoşunuza gidecektir. Ne de olsa popçu değiliz.

Çay ve kahve meselesine gelirsek bunlar sınırsız. İstediğin kadar, içebilirsin…

Günlerin nasıl geçtiğini anlayamıyorsun hele ki matematiğe aşıksan hiç ayrılmak istemiyorsun. Prof. Yusuf Ünlü hocayla da sonradan tanıştık. Yaşlanmış ama genç! Nasıl olur demeyin, ruh önemli, ruhu genç… Eskilerin müthiş matematikçilerinden. O da boş zamanlarında köyde dersler veriyor. Hâlâ Yeditepe Üniversitesi’nde matematikçiymiş tabi emekli falan olmadıysa…

En çok hoşuma giden de gece geç vakitlere kadar boş tahtalar sana ait. Yaz, çiz, parçala…

Kafanı kaldırıp ileri doğru bakarsan hemen ileride Sanat köyü, Felsefe Köyü gibi garip yerleri görebilirsin. Ali Nesin’in elinde olsa ülkeyi köye çevirecek!

İlk başlarda köy yazları ders vermek için tasarlanan bir yer olarak düşünülse de daha sonraları yarıyıl tatilleri ve diğer tatillerde de dersler verilmeye başlanmıştır.

“Ücreti yok mu kardeşim buranın” dediğinizi duyar gibiyim. Ücret için reddedilen kişi sayısı yok gibi. Burs da sağlıyorlar fakat elinize para geçerse köye vermekten hiç çekinmeyin. Paranızın en doğru yere gittiğinden emin olabilirsiniz. Üstelik macera ve adrenalini seviyorsan çadır kurabileceğiniz bir alan da var.

Bu programlar birbirinden ayrı görünse de aynı seviyeye hitap ediyor. Araştırmacılara yönelik – bu bizi daha çok ilgilendiriyor – yine belirli dönemlerde çalıştaylar yapılıyor ve sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan alanında uzman matematikçilerin bir araya gelmesini, tartışma ortamının oluşmasını olanaklı kılıyor. Şirince kısmına ise pek girmek istemiyorum benim derdim matematik köyü ile…

Ayrıca lise seviyesinden daha küçük ortaokul düzeyinde minik matematik severlerin de ya okulları kapsamında ya da aileleri ile birlikte gelip Ali Nesin ve ekibi önderliğinde genellikle matematik, oyun, mantık, akıl yürütme, matematik sevgisi üzerine derslere girerek köyü tanıma olanakları oluyor ama öğrencilerin köyü o kadar sevmesinden kaynaklı olarak hepsinin giderken gözyaşlarına hakim olamadığı ve köyü seller bastığı söylenir. Herkesin bu köye gelmesini tavsiye falan etmiyorum, mutlaka ama mutlaka gelsinler!

Mushab Bedirhan Andız

Fotoğraflar: https://www.nesinkoyleri.org/fotograflar.php

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir Yorum

  1. Avatar

    Bana Sokratesi düsündürdü bu yazi. Ülkemizde de matematik eehalarininolmasi çok güzel. Keske birisi bana clebsch gordan coefficients anlatsa. Hep merak etmisimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.