Biyografiler

Neri Oxman: Geleceğe Şekil Veren Modern Bir Deha

Neri Oxman hayran olunmaması çok zor olan bir MIT Profesörü.. Son derece özgün bulduğum şahsını kısaca sizlere de tanıtmak isterim. Kendisi 1976’da İsrail’de doğmuş ve büyümüş. Ebeveynleri de mimar olan Neri Oxman, tıp eğitiminden mimarlık eğitimine pek çok alana yönelmiş ancak daha sonra bilimsel birikimlerini sanatsal bir üslupla somutlaştırmak istemiş gibi görünüyor.

Oxman, 1994 yılında İsrail/Hayfa’daki ülkenin en eski özel okullarından İbranice Reali Okulu’ndan mezun oldu. İsrailli gençlerin çoğunda olduğu gibi, Neri Oxman da silahlı kuvvetlerde görev yaptı. İsrail Hava Kuvvetlerine katılan Oxman, üsteğmen rütbesine ulaştı.

Daha sonra İbrani Üniversitesi Hadassah Tıp Fakültesi’ndeki eğitimi için Kudüs’e taşınsa da iki yıl sonra İsrail Teknoloji Enstitüsü’ne geçip alan değiştirdi ve mimarlık okumaya başladı. 2005 yılında ise MIT’de mimarlık doktora programına katılmak için Boston’a taşındı ve orada da yoğun eğitimini sürdürdü. Bugün ise, çok yoğun bir eğitim sürecinin ardından, MIT Media Lab Profesörü olarak çalışmalarını devam ettiriyor. Bilim-sanat-mühendislik ve doğayı birleştiren özgün çalışmaları (ve bence mu-az-zam bir güzelliği var) ile adından söz ettiren Profesör Oxman’ın TED konuşmasını izlemek isterseniz en aşağıya ekledim. Ancak gelin önce birkaç çalışmasına bakalım..

Neri Oxman Çalışmaları

Akustik Bir Koltuk: Doğadan ilham alınarak üretilen bu koltuk hem ses emen hem de rahatlık sağlayan bir yüzeyden oluşuyor.

Profesör Neri ise koltuğu şöyle tanımlıyor: ”Yüzeyi 44 farklı özellikten oluşuyor. Sertliği, şeffaflığı ve rengi baskı uyguladığı vücut kısmına göre değişen materyallerden bastık. Tıpkı doğada olduğu gibi yüzeyi, fonksiyonuna başka bir parça ekleyerek değil, fakat hassasça materyalinin yapısını sürekli değiştirerek ayarlıyor.”

Gezegen Modası: Wanderer Koleksiyonu

Üç boyutlu yazıcılarla uzay modası nasıl oluşturulabilir mi? İşte bunun temellerini görüyorsunuz. Oxman hayal ediyor ve sanatla bilimi bir potada eriterek üretiyor.

”Gezegenler arası seyahatlerde sürdürülebilir yaşamı destekleyebilecek kıyafetler yaratmaya çalıştık. Bunu başarmak için bakterileri hem hapsetmeye hem de akışlarını kontrol edebilmeye ihtiyacımız vardı. Tıpkı periyodik tabloda olduğu gibi biz de kendi element tablomuzu yarattık. Bilgisayarlarla türetilmiş, 3 boyutlu basıcılarla basılmış ve biyolojik olarak birleştirilmiş yeni yaşam formları ürettik.”

Fiber Robot Ordusu

Oxman’ın çok çeşitli çalışma alanları olduğunu gösteren bir başka örneği görüyorsunuz. Eşanlı çalışan 16 robot, 4 buçuk metre yükseklikte tübüler yapılar inşa edebiliyor. Aylarca sağlam kalabilen bu yapıları inşa eden robot ordusu fiberglas sargı sistemi kullanıyor. Profesör Oxman bu çalışmasını şöyle açıklamış:  “Fiberler geleceğin tuğlalarıFiberler; birimler, binalar ve ortamlar arasında veri taşıma ve transfer etme dahil olmak üzere, tüm ölçeklerde ve uygulamalarda, her yerde karşımıza çıkacak.” 

Sanatın, bilimin tasarımda buluşmasında ve gelecek senaryoları üzerinde harmanlanmasında çalışan muazzam bilim insanlarından, çok etkileyici yaşayan bir zeka Profesör Neri Oxman. TED Konuşmasını Dinlemek İsterseniz:

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.