GEOMETRİ

Nedir Adına Vektör Dediğimiz Şey?

Hemen hemen herkes kendilerini yönlü doğru parçası olarak tanır, hatta kurallarını bilir ama tam olarak ne olduklarını bir türlü anlamaz. Nedir bu vektör, gerçekten bir işe yarar mı gelin anlamaya çalışalım…

Önce vektör derken tam olarak neden bahsettiğimizi belirtmek önemlidir. Epidemiyoloji alanında, enfeksiyonu bir konaktan diğerine aktaran bir organizmayı tanımlamak için bir vektör kullanılır. C ++ programlama dilinde, bir vektör dinamik olarak yeniden boyutlandırılabilir dizi veri yapısının bir uygulamasıdır.

Tüm bu tanımlar ilginç olsa da, bu yazıda ele alacağımız şey Öklid vektörü yani geometrik vektör olacaktır.

Bir vektör tipik olarak bir ok olarak çizilir; yön, okun nereye işaret ettiği ve büyüklük de de okun uzunluğu ile ifade edilir. Hız, kuvvet, ivme ve ağırlık örnek birer vektörel niceliktir. Vektörler bir sayı ile veya başka bir vektör ile çarpılabilir ve bölünebilir. Aynı zamanda yönü değiştirilmemek şartı ile ötelenebilirler.

Sizlere kısa bir video izlemenizi önereceğiz. Kafanızdaki tam oturmayan bilgilerin video bitiminde şekillendiğini göreceksiniz…

Not: Otomatik olarak açılmazsa altyazı seçeneklerinden Türkçeyi ayarlama şansınız var, unutmayın…

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı