NEYİ NASIL YAPMALI?

Yanlış Karar Almamak İçin Ne Yapmalıyız?

Araştırmalar, bir insanın uyanık olduğu her saatte yaklaşık 2.000 karar aldığını söylemektedir. Peki yanlış bir karar almamak için karar alma sürecinde nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Alınan bu kararların bir kısmı önemsizdir ve içgüdüsel olarak alınırlar, örneğin; sabah işe giderken ne giyeceğimize karar vermek, öğle yemeğinde ne yiyeceğimize veya ne zaman öğle yemeğine çıkacağımıza karar vermek gibi.

Ancak gün içinde alınan kararların çoğu günümüzün gidişatını belirler ve ciddi sonuçları vardır.

Tutarlı bir şekilde iyi kararlar almak geliştirmemiz gereken en önemli alışkanlıktır. Bu kararlar sağlığımızı, güvenliğimizi, ilişkilerimizi, zamanımızı nasıl harcadığımızı ve genel refahımızı doğrudan etkiler. Bu nedenle alacağımız kararlarda dikkatli olmamız gerekir.

Peki yanlış bir karar almamak için karar alma sürecinde nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

İşte dikkat edilmesi gereken durumlar…

Karar Yorgunluğu

En enerjik olduğunu iddia eden insanlar bile sonsuz zihinsel enerjiye sahip değillerdir. Zihinsel görevleri yerine getirme ve karar verme kabiliyetimiz, tekrar tekrar karar verme sürecini yaşadığında zayıflar.

Bu konuyla ilgili en ünlü araştırmalardan biri, mahkumların öğleden sonraya göre sabahları dava edildiklerinde tahliye edilme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Alınacak çok fazla kararla, özellikle de diğer insanlar üzerinde büyük etkisi olan kararlarla, karar yorgunluğunu yaşamamak kaçınılmaz.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için, almanız gereken en önemli kararları belirleyin ve mümkün olduğunca enerji seviyeniz en yüksek olduğu anlarda o kararlar üzerinde düşünün.

Dikkat Dağıtıcı Durumlar

Son 10 yıldaki teknolojik gelişmeler benzeri görülmemiş bir kolaylıklar çağı başlattı. Çağımızda bilgi aktarımı ve iletişim hiç durmaksızın ilerlemekte.

Araştırmacılar 1986’ya göre günümüzde insan beyninin beş kat daha fazla bilgi işlediğini tahmin ediyor. Bunun sonucunda da çoğumuz sürekli bir dikkat dağılması ve odaklanma problemiyle mücadele halinde yaşıyoruz.

Buna duruma karşı koymak için her gün e-postadan, sosyal medyadan, haberlerden ve bilgi çağının saldırısından kurtulup geri adım atmak için kendinize zaman oluşturun.

Dikkat dağıtıcı unsurların var olduğu bir ortamda sağlıklı, doğru kararı almanız çok da mümkün değil.

Girdi Eksikliği

Yapılan bir araştırma, sıradan bir toplantıda ortalama üç kişinin toplantıda yapılan konuşmaların %70’ini yaptığını söylüyor. Toplantı katılımcılarından çoğu ne söylemek istediklerini tam olarak bilmediklerinden toplantıda konuşma konusunda isteksiz davranıyorlar.

Bu durumun önüne geçmek için, herkese toplantı konusu hakkında düşünmeleri için zaman tanımak üzere 24 saat önceden bir toplantı gündemi gönderin ve insanların toplantıdan sonra da fikirleri ile katkıda bulunmalarına izin veren bir kültür oluşturmak için çalışın.

Böylece karar alma aşamasında elinizde daha çok fikir ve bilgi olacaktır.

Çoklu Görev

Bugün dünya üzerinde çoklu görevler gerektirmeyen çok da iş kolu kalmadı denilirse çok da yanlış ifade edilmiş olmaz.

Gerçek bu olsa da, araştırmalar aynı anda iki bilişsel göreve odaklandığımızda karar verme etkinliği de dahil olmak üzere beynimizin performansının %40’a kadar düştüğünü açıkça gösteriyor.

Önemli kararlar almanız gerektiğinde, elinizdeki işe derinlemesine odaklanmak için iş planınızı iyi organize edin.

Duygular

Hayal kırıklığı, heyecan, öfke, neşe, vb. duygular günlük insan yaşamının temel bir parçasıdır. Bu duyguların hayatımızda anlamlı birer rolü olsa da, özellikle en yoğun öfke ve mutluluk yaşadığımız anlarda duygularımızın iyi kararlar almamızı engelleyebileceğini hepimiz biliyoruz.

Sinirliyken konuşmaya veya bir e-posta göndermeye karar vermek çoğu zaman sizi zor bir duruma düşürebilir, çünkü doğru kelimeleri seçemezsiniz. Bu durumla başa çıkmak için, duygusal durumunuza dikkat edin ve öz kontrolün karakter gücüne odaklanın. Duygusal olarak yoğunken, insanlara cevap verme veya karar verme eğiliminde bulunmayın.

Bilgisayardan uzaklaşın, telefonu kapatın ve daha net ve sakince düşünebildiğinizde başka işlere yönelin.

Analiz Edememek

Bilgi çağı bize bol miktarda bilgi, büyük veri ve ölçüm metodu sunmakta. Bununla birlikte bu çağda erişebileceğimiz bilgi miktarının da bir sonu yok. Şu da bir gerçek ki ne kadar fazla bilgi varsa genellikle karar almak da o kadar uzun sürüyor.

Karar verme sürecinde iyi kararlar almanın en iyi yolu daha fazla zaman veya daha fazla bilgiye sahip olmak değildir. Elinizdeki bilgiyi ne kadar iyi analiz ederseniz o kadar iyi bir karar verebilirsiniz. Bunu yapmak için gereksinim duyduğunuz bilgileri gözden geçirin, karar vermek için bir son tarih belirleyin ve belirlediğiniz tarihe bağlı kalın.

Aldığımız kararlar, zamanımızı nasıl harcadığımızı ve hangi bilgileri işlediğimizi (veya yok saydığımızı) doğrudan etkilerler. Kararlarımız ilişkilerimizi şekillendirir, enerji seviyemize ve yaşamımızın çeşitli alanlarında ne kadar verimli olacağımıza katkıda bulunur.

Kaçınılmaz olarak, hepimiz her gün bazı kötü kararlar veriyoruz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz durumları aşmak için adımlar atarsak, birlikte çalıştığımız ve önderlik ettiğimiz insanlar üzerinde olumlu etkisi olan daha iyi kararlar alabiliriz.

Kaynak: https://hbr.org/2019/08/6-reasons-we-make-bad-decisions-and-what-to-do-about-them

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu