Kişisel Gelişim

Düzenli Kitap Okumanın Size Sağlayacağı 5 Fayda

Kitap okumanın faydalarını hepimiz biliyoruz. Fakat yine de yorucu bir günün ardından, televizyon kumandasına uzanmak bazen bir romana uzanmaktan daha kolay gelebiliyor. Sakın vazgeçmeyin!

Kitap Okumanın Faydaları

1- Okumak yaşam sürenizi uzatabilir.

Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kitap okuyan insanlar, cinsiyet, maddi durum, eğitim veya sağlık durumuna bakılmaksızın okumayanlardan yaklaşık iki yıl daha uzun yaşıyor. 

Kitap okumak, gazete veya dergi okumak için gözlemlenenden önemli ölçüde daha büyük bir hayatta kalma avantajına katkıda bulunuyor. Kitap okuyan ile okumayanlar karşılaştırıldığında, kitap okuyucuları 23 aylık bir avantaja sahip oluyor.

Araştımacılara göre bunun neden, okumanın empati ve duygusal zekayı, yani hayatta kalma şansını artırabilecek bilişsel süreçleri teşvik etmesi..

2- Basılı bir kitaptan daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bazı araştırmalar, öğrencilerin ekranlardan çok kağıttan okuyarak daha fazla bilgi edindiklerini öne sürerek, bir e-okuyucu yerine gerçek bir kitabı tercih etmelerinin gerekliliğinin altını çiziyor. Norveç’te yapılan bir araştırma, basılı metinleri okuyan öğrencilerin okuduğunu anlama testlerinde dijital olarak okuyan öğrencilere göre daha iyi puan aldığını gösterdi.

SAGE Journals tarafından yayınlanan eğitim araştırmalarının bir incelemesi, okuyucuların karmaşık veya uzun materyalleri dijital olarak görüntülediklerinde de anlayamadıklarını gösterdi.

3- Geleceğin becerilerini okuyarak geliştirirsiniz.

Kitaplarla büyüyen bir çocuğun eğitim hayatı elbette daha başarılı geçiyor. Ayrıca bir çalışma, evde bir kütüphane ile büyümenin yetişkin okuryazarlığını, matematik becerisini ve teknolojik problem çözmeyi nasıl artırdığını gösteriyor.

Genç nesiller için Dördüncü Sanayi Devrimi’ni yaşadığımız bu günlerde bu tür beceriler giderek daha önemli hale geliyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun İşlerin Geleceği Raporu becerilere olan talebin kısmen okuma yoluyla geliştirilebilecek olduğunu da gösteriyor.

 4- Kelime dağarcığınızı geliştirir.

Duygusal ve bilişsel zekanızı geliştirmenin yanı sıra, okumak kelime dağarcığınızı genişletmeye de yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar bazı çocukların eğitimin gerisinde kalması ile kelime dağarcığındaki eksikler arasındaki ilişkiyi bizlere vurguluyor. Bu nedenle uzmanlar “Yüksek sesle okumanın, okunulan şey üzerine tartışmanın, okulda ve evde bağımsız okuma deneyimleri gerçekleştirmenin kelime dağarcığının büyümesini sağlayacağını vurguluyorlar.

5- Beyninizin sağlıklı olmasını sağlar.

Alzheimer Derneği’ne göre, zihninizi egzersiz yaptırmak, demans riskinizi azaltabilir. Organizasyon, beyninize meydan okuyan, yapmaktan hoşlandığınız bir şey bulmayı ve bunu “zorlu kitaplar” okumak gibi düzenli olarak yapmanızı savunuyor.

Araştırmalar göre, kendinize düzenli olarak zihinsel olarak meydan okumak, beynin hastalıkla başa çıkma yeteneğini geliştiriyor.

Okuma Önerisi: Her Gün Kitap Okumanın Bilimsel Faydaları

Kaynak: 5 reasons why reading books is good for you; https://www.weforum.org/agenda/2019/06/5-reasons-why-reading-books-is-good-for-you/

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler