GÜNDEM

NASA’nın Dahi Matematikçisi Katherine Johnson Aramızdan Ayrıldı

NASA’nın önüne çıkarılan tüm engelleri aşan dahi Afrikalı-Amerikan Matematikçisi Katherine Johnson bugün 101 yaşında aramızdan ayrıldı.

1918 yılında dünyaya gelen dahilerden, bilimin öncü kadınlarından Katherine Johnson bir matematik aşığı idi. Küçük yaşlarda matematik yeteneği keşfedilen Johnson adeta bir bilgisayar gibi hesaplama yapabiliyordu.

Johnson 14 yaşında lise, 18 yaşında üstün başarı ile matematik bölümünden mezun oldu. Dönemin acımasız ırkçılığına rağmen bilimden asla vazgeçmeyen ve önüne çıkarılan akıl almaz engellere direnen bilim insanı NASA’nın büyük başarılara imza atmasını sağlayan isimlerin başında oldu.

NASA’nın Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu olan Apollo 11 projesinin gerçekleştirilmesinde çok önemli katkıları olan Johnson, 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek vatandaşlık ödülü olan Özgürlük Madalyası’nı almıştır.

Kendisi ayrıca Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bu tarihi başarıya imza atmasını sağlayan en önemli beyinlerdendir.

Johnson’u “en etkili figürlerinden” biri olarak nitelendiren NASA, Johnson’ın ölümünü Twitter’da açıkladı. NASA açıklamasında Johnson’ın 101 yıllık yaşamını kutlayıp ırksal ve sosyal engelleri aşan mükemmellik mirasını onurlandırdı.

Eğer izlemediyseniz 3 siyahi kökenli deha bilim kadınları Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’nın ırkçılıkla mücadelesinin yanında, uzay bilimlerine katkılarının anlatıldığı Hidden Figures filmini mutlaka izlemenizi öneririz.

Müthiş bir dehanın hayatı ile ilgili detayları öğrenmek isterseniz şu yazımızı okumanızı öneririz: Katherine Johnson

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu